Prawidłowa postawa ciała czyli jak poprawnie siedzieć i leżeć!

Pewnie zastanawiacie się czym jest prawidłowa postawa ciała, jeśli tak to przeczytajcie ten artykuł a dowiecie się jak stać, siedzieć czy nawet spać aby nie krzywdzić swojego kręgosłupa.

Dbanie o postawę jest bardzo ważne, to w jaki sposób stoimy czy nawet siedzimy dużo o nas potrafi powiedzieć drugiej osobie. Inaczej jest odebrana osoba, która siedzi niedbale, garbi się i bliżej jej do ziemi, tym samym wydaje się przez to mniej atrakcyjna, a inaczej osoba która jest wyprostowana trzyma głowę wysoko. Wtedy wnioskujemy ,że taka osoba jest być może bardziej pewna siebie, i zwraca uwagę na swoją posturę która nie jest jej obojętna.

Prawidłowa postawa ciała – na czym polega?

Nieodpowiednia postawa naszego ciała może nam przysporzyć wiele problemów zdrowotnych, wszelkie bóle kręgosłupa czy skurcze. Prawdopodobnie jest to konsekwencja złych nawyków i przyzwyczajeń, które sobie przez lata konsekwentnie wyrabialiśmy bardzo często nieświadomie. Czym jest prawidłowa postawa ciała… jest to stabilna pozycja w, której ciało zostaje utrzymane w odpowiedniej prostej linii a nasz kręgosłup nie jest narażony na zbędne skrzywienia.

Dobra postawa zależna jest od:

  • prawidłowo ukształtowanego układu kostno – wiązadłowego,
  • dobrze rozwiniętego i wydolnego układu mięśniowego,
  • sprawnie działającego układu nerwowego

Dużą rolę gra również ustawienie miednicy, ponieważ na niej opiera się kręgosłup i zmiany jej ustawienia powodują zaburzenia w ustawieniu kręgosłupa. Ustawienie całego kręgosłupa zależy od pochylenia miednicy, z którą połączony jest dwoma bardzo ścisłymi i prawie nieruchomymi stawami.

Prawidłowy kąt pochylenia miednicy wynosi:

  • dla mężczyzn – 31 stopni
  • dla kobiet – 28 stopni

Prawidłowa postawa ciała a siedzący tryb życia

Co do siedzenia za biurkiem… jeśli już jesteśmy zmuszeni do takiej pozycji to tutaj tez zadbajmy o nasz kręgosłup. Jeśli pracujemy przy komputerze, górna krawędź monitora powinna znajdować się NIECO poniżej linii wzroku- wzrok powinien padać na górną jedną trzecią monitora. Ekran powinien znajdować się w odległości wyciągniętego ramienia od twarzy. Kręgosłup powinien być zrelaksowany i ustawiony w kształt litery J- nie zgarbiony jak literka C albo pozakrzywiany na podobieństwo litery S .Kość ogonowa powinna być ZA Tobą, a nie POD Tobą.

Jak leżeć prawidłowo leżeć?

Bardzo dobrze ze w tej sferze nie jest to łatwe, po całym meczącym dniu kładziemy się do wygodnego miękkiego łóżka i układamy się w swoją najwygodniejszą pozycje jednak czy to najlepsze dla naszego kręgosłupa? No jasne że nie… i co wtedy ?

  • Pozycja na wznak -na plecach, najkorzystniejsza (nacisk na krążki międzykręgowe mniejszy o 80-90% w porównaniu z pozycją siedzącą).
  • Pozycja na boku- do przyjęcia. W czasie snu w tej pozycji najlepiej zgiąć kończyny we wszystkich stawach.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest