Podczas odchudzania najczęściej koncentrujemy się na wadze, jednak nie zawsze utrata kilogramów wiąże się z utratą tkanki tłuszczowej w organizmie, na której utracie powinno zależeć nam najbardziej. Podczas odchudzania warto skupić się na pomiarze zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Dokładnie jak to można zrobić, opisujemy poniżej.
Spis treści
Metody pomiaru tkanki tłuszczowej
Najprostszą metodą, jaką możemy zastosować samodzielnie w domu, bez posiadania specjalistycznego, zaawansowanego sprzętu, jest pomiar obwodu w pasie. Wystarczy nam do wykonania takich pomiarów tylko metr krawiecki. Wstawiamy wynik obwodu, masę ciała, a także płeć do kalkulatora tkanki tłuszczowej, który znajdziemy w internecie. Pozwoli nam to na obliczenie poziomu zawartości tkanki tłuszczowej. Oczywiście, taki pomiar nie jest wystarczający, żeby uzyskać wiarygodny wynik, jednak na początku warto kontrolować swój obwód w pasie.
Kolejną metodą jest tzw. “fałdomierz”, czyli pomiar fałd skórno-tłuszczowych. Takich pomiarów dokonujemy przy pomocy fałdomierza, zwanego także kaliperem. Taki sprzęt możemy zakupić za niewielką kwotę. W celu wykonania pomiaru powinniśmy wybrać od 3 do 7 miejsc i zmierzyć w nich fałd skórny. Najczęściej pomiar dokonywany jest u mężczyzn w klatce piersiowej, brzuchu koło pępką, a także mierzone jest udo. U kobiet pomiaru dokonuje się w tricepsie, także mierzony jest brzuch koło pępka, udo oraz biodro. Odczytujemy z każdego miejsca wynik w milimetrach i podstawiamy do wzoru. Ta metoda należy do jednej z najbardziej dokładnych metod metod stosowanych do pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, oczywiście pod warunkiem, że używamy do tego profesjonalnego urządzenia i dokładnie wykonujemy pomiary.
Do najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej dokładnych metod należy analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Metoda ta polega na wykonaniu pomiaru przy wykorzystaniu specjalnej wagi wyposażonej w czujniki. Przez ciało zostaje przepuszczany prąd, różne tkanki stawiają różny opór elektryczny, komórki zawierające więcej wody łatwiej przewodzą prąd, zaś komórki, które mają tej wody mniej, czyli np. tkanka tłuszczowa, stawiają większy opór. Oprócz poziomu tkanki tłuszczowej analiza BIA podaje, także wiek metaboliczny, poziom wody, masy beztłuszczowej ciała, masy mięśni, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych, wagę kości, a także zapotrzebowanie kaloryczne. Takie urządzenie często znajdziemy na siłowniach. Profesjonalne modele naprawdę mogą podawać przybliżone wyniki.
O czym pamiętać podczas pomiaru tkanki tłuszczowej?
Musimy jednak pamiętać, że takie pomiary powinniśmy wykonywać na czczo albo kilka godzin po posiłku, żeby nie otrzymać zakłamanych wyników. Równie ważne jest prawidłowe nawodnienie, ponieważ w przypadku stanu odwodnienia poziom tkanki tłuszczowej w czasie pomiarów wyjdzie większy niż jest w rzeczywistości, jednak nie możemy uzupełniać wody krótko przed badaniem, ponieważ w takim wypadku poziom tkanki tłuszczowej może wyjść niższy niż w rzeczywistości.
Drodzy czytelnicy nie istnieje jedna, idealna metoda pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, ponieważ każda z nich ma swoje wady. Najważniejsze jest, żeby wykonywać pomiar konsekwentnie i zawsze w taki sam sposób oraz w najbardziej zbliżonych warunkach. Da nam to możliwość obserwacji naszego ciała i postępów.