Pocenie się w nocy co oznacza? Czy to objaw choroby?

Czy kiedykolwiek obudziłaś lub obudziłeś się w środku nocy cały zlana/y potem? Nocne poty mogą być nie tylko kwestią zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, czy złego snu. Mogą też być symptomem poważnej choroby dlatego warto przyjrzeć się tematowi nieco bliżej.

Pocenie nocne czego objawami może być?

Pocenie się jest to naturalne zjawisko stanowiące część naturalnego procesu termoregulacji. Jego zadaniem jest ochłodzenie organizmu poprzez odparowywanie potu z powierzchni ciała. Nocne pocenie się to wydzielanie przez ciało większej ilości potu niż to wynika z naturalnego procesu termoregulacji. Stan ten, kiedy pocimy się więcej niż powinniśmy nazywa się inaczej hiperhydrozą i dotyczy około 1% społeczeństwa. Nocne poty, jak wskazuje sama nazwa, występują w nocy podczas snu. Nocne pocenie może mieć wiele przyczyn. Od najbardziej prozaicznych typu – zbyt wysoka temperatura i/lub wilgotność w sypialni, nieodpowiednia pościel lub piżama wykonane ze sztucznych, nieoddychających materiałów, zły lub emocjonujący sen, po te bardzo poważne jak rak czy HIV. Wzmożone pocenie mogą obserwować również osoby otyłe lub kobiety w ciąży. Może też występować w przypadku menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn lub po spożyciu alkoholu, narkotyków lub po zażyciu niektórych leków. Należy również uważać na picie herbat ziołowych przed snem – niektóre z nich, zwłaszcza te z lipy, malin, wierzby czy czarnego bzu, mogą powodować okresową, nadmierną potliwość. Ponadto nocne poty mogą towarzyszyć takim chorobą jak:

  • przeziębienie czy grypa – bardzo często są to jedne z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji
  • gruźlicy
  • nadczynności tarczycy i tu dodatkowymi objawami mogą być kołatanie serca, drżenie rąk, przyśpieszony oddech, utrata masy ciała,
  • spadek tolerancji na wysokie temperatury (osoby chore często narzekają na uczucie gorąca nawet kiedy w danym pomieszczeniu obiektywnie nie jest ciepło). W takim przypadku warto zrobić badania na poziom TSH, T3i T4, czyli hormonów tarczycy, co pozwoli ustalić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo.
  • AIDS
  • boreliozie, czyli chorobie odkleszczowej, gdzie następuje zarażenie bakterią znajdującą się w jelitach kleszczy
  • niedoborowi witaminy D. Jeśli pocenie nocne występuje u dzieci i połączone jest z brakiem łaknienia, zmianami w układzie kostnym czy skłonnością do zaparć, należy jak najszybciej skonsultować te objawy z lekarzem
  • cukrzycy co jest związane ze spadkiem poziomu glukozy we krwi, który może doprowadzić nawet do hipoglikemii.
  • nowotworom, a szczególnie w białaczki lub chłoniaka. Jeżeli obserwujemy również inne objawy jak ogólne osłabienie, gorączkę występującą bez konkretnej przyczyny, tendencję do infekcji, omdlenia nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
  • zaburzeniom snu, przewlekłemu stresowi

Co można zrobić?

Jeżeli jesteś pewna/y, że nocne poty nie są wywołane żadną z wymienionych chorób, to co powinieneś zrobić to sprawdzić jakość twojej pościeli i odzieży, w jakiej śpisz. Jeżeli wykonane są ze sztucznych materiałów mogą być przyczyną nadmiernego pocenia się w nocy. Dodatkowo warto jest zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Przyjmuje się, że temperatura pomiędzy 18 a 22 jest optymalna dla dobrego snu. Przed snem również dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie. Z pomocą przychodzą także zioła takie jak na przykład szałwia, która zmniejsza ogólną potliwość.

Na wystąpienia potów nocnych może mieć wpływ wiele czynników i nie zawsze są objawami poważnej choroby, jednak nie należy ich ignorować, zwłaszcza jeśli występują regularnie lub połączone są z innymi, nietypowymi objawami.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest