Booster – czym jest i dla kogo jest przeznaczony?

Wzmacniacz, przyśpieszacz tak tłumaczy się słowo „booster” z języka angielskiego na polski. W dobie najróżniejszych kosmetyków – kremów, serum, esencji, ampułek, czy jest miejsce i zapotrzebowanie na kolejną nowinkę? Czym jest i jak działa booster, czyli powstała nie tak dawno linia produktów do pielęgnacji.

Booster – co to takiego?

Zanim przejdziemy do szczegółów, już na samym początku trzeba wspomnieć, że określenie „booster” na tym etapie swojej popularności nie jest zastrzeżoną nazwą dla określonej kategorii kosmetyków, co może być wykorzystywane przez producentów, którzy chcąc oferować modny produkt, pod tą nazwą serwują nam np. zwyczaje serum. Czym zatem booster być powinien?

Niektórzy mówią o nim jako o mocniejszym i jeszcze bardziej skoncentrowanym serum, które charakteryzuje się wysokim stężeniem składników aktywnych. Można stosować go jako osobny kosmetyk lub dodawać do innego produktu, żeby wzmocnić jego działanie. Słowo „wzmocnienie” jest tutaj kluczowe. Booster sam w sobie nie jest ani kremem nawilżającym, ani pielęgnującym czy odmładzającym. To produkt o działaniu „extra”.

Booster – co zawierają?

Jak już wspomnieliśmy boostery do twarzy charakteryzują się wysokim stężeniem składników aktywnych i najczęściej są to substancję nawilżające i pobudzające krążenie. Do takich substancji zaliczamy m.in. ekstrakty roślinne jak wyciąg z żeń-szenia, a także kwas hialuronowy czy witaminę C.

Booster jako ochrona

Boostery są też reklamowane jako kosmetyki mające za zadanie wzmocnić warstwę ochronną skóry, a dokładnie jej warstwę rogową. Ta najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka pełni funkcję bariery ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi. Nie przepuszcza wody do wnętrza organizmu, ale i również zapobiega utracie wody z organizmu. Wypełniona keratyną chroni nas przed bakteriami, wirusami, substancjami toksycznymi, a także grzybami. Booster stosowany jako podkład pod krem na dzień ma wzmocnić jego działanie, jak i dodatkowo wspomóc warstwę rogową w jej ochronnych właściwościach.

Kiedy i jak stosować?

Jak już wspomnieliśmy, booster to kosmetyk o działaniu „extra”. To wiąże się z potrzebą zachowania ostrożności i rozsądku. Przede wszystkim, z jego stosowaniem, powinny być ostrożne osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii. Zwiększenie stężenia danego składnika w kosmetyku czasem wcale nie musi owocować lepszym działaniem, a wręcz przeciwnie. Wrażliwa skóra może zareagować podrażnieniem na zbyt dużą, dla niej, koncentrację substancji aktywnych. Kosmetyk musi być więc dobrze dobrany do rodzaju naszej skóry, a podczas jego stosowania należy obserwować efekty.

Przed zastosowaniem boostera szczególnie ważne jest by skóra twarzy była dobrze oczyszczona. Jeżeli chcemy go zaaplikować przed snem należy dokładnie zmyć makijaż najlepiej przy pomocy płynu micelarnego i oczyścić twarz żelem antybakteryjnym. Booster nakłada się przed nałożeniem kosmetyku pielęgnacyjnego. Możemy również zastosować go rano, jako bazę, pod ulubiony krem na dzień. Kolejnym sposobem na zastosowanie boostera jest dodanie nieznacznej ilości do naszego kosmetyku, aby poprawiając w tej sposób jego działanie.

Nie tylko do twarzy

Na rynku dostępne są również:

  • Boostery do włosów, gdzie dodatkowo zawartość kolagenu wzmacnia i zapobiega degradacji cebulki włosa,
  • Boostery do ciała mogą mieć zwiększoną ilość mocznika, który wzmacnia płaszcz lipidowy skóry.
  • Boostery do paznokci, które wzmacniają odbudowywanie płytki i pomagają utrwalić lakier do paznokci.

Nowością jest również booster z kompleksem probiotycznym, który ma za zadanie nie tylko wzmocnić, ale i leczyć np.zmiany łuszczycowe czy trądzik.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest