Płuca palacza – co zrobić, aby wróciły do formy?

Palenie papierosów to nałóg – nie dość, że niezdrowy to na dodatek drogi, jednak cena używek nie zniechęca znacząco ludzi do odrzucenia niezdrowych przyzwyczajeń. Skutki długotrwałego palenia papierosów są znacznie poważniejsze niż szczuplejszy portfel każdego miesiąca – to ryzyko chorób oraz narażanie własnych płuc na wyniszczenie. Co zrobić, aby wróciły do formy?

Co dzieje się z Twoimi płucami, kiedy ulegasz nałogowi?

Kiedy Ty dopełniasz swój codzienny rytuał, odpalając kolejnego papierosa lub po prostu się relaksujesz, w tym samym czasie, dym nikotynowy sieje spustoszenie w Twoim organizmie. Niebezpieczne substancje smoliste niszczą zdrowe komórki płuc powodując stany zapalne.

W momencie, kiedy sięgasz po papierosa, a Twoja paczka pustoszeje, płuca walczą z kilkoma tysiącami chemikaliów zawartych w dymie, który z każdym kolejnym wdechem osiada w płucach.

Skutkuje to podrażnieniem gardła, a także nosa oraz wzmożoną ilością produkcji śluzu, który zalega w drogach oddechowych powodując nieprzyjemny kaszel. Palenie sprzyja także niekontrolowanemu namnażaniu się komórek rakotwórczych. Oczyszczanie płuc jest utrudnione, ponieważ dym nikotynowy paraliżuje pracę tzw. rzęsek, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń.

Co zrobić, aby płuca wróciły do formy?

Najlepszym sposobem jest oczywiście rzucenie palenia, a tym samym pozbycie się nałogu. Jeśli nie zaszły zmiany strukturalne narządu i nie doszło do rozedmy płuc, to w znacznym stopniu zregenerują się one samodzielnie.

Jeśli to możliwe, często przebywaj poza miastem. Pomimo wszechobecnego smogu, który jest równie niebezpieczny – na mapie Polski są jeszcze miejsca, które ze względu na jakość powietrza zachęcają, aby je odwiedzić. Wolny czas spędzony na łonie natury, gdzie powietrze jest lepszej jakości, wspomoże regenerację Twoich płuc.

Unikaj towarzystwa innych palaczy i miejsc pełnych dymu nikotynowego. Nie narażaj się na palenie bierne, czyli takie, kiedy osoba paląca papierosa, wydycha dym, a Ty wpuszczasz go swoich płuc oddychając tym samym – zanieczyszczonym powietrzem.

Zadbaj o kondycję – uprawiaj sport, wykonuj lekkie treningi. Nie musisz od razu spędzać całego dnia na siłowni, na początek wystarczy spacer, aby nauczyć się zdrowych nawyków. Koncentruj się na ćwiczeniach wydolnościowych, podczas których serce pracuje efektywniej, pompuje większą ilość krwi, aby dostarczyć komórkom wystarczającą ilość tlenu.

Zastosuj odpowiednią dietę – wzbogać ją o produkty o działaniu detoksykacyjnym, które usprawnią usuwanie niechcianych toksyn oraz pomogą w oczyszczeniu nie tylko Twoich płuc, ale także całego organizmu – nikotyna ma negatywny wpływ na wszystkie narządy i krew.

Produkty, które usprawnią proces oczyszczania to m. in.:

  • Rozmaryn o działaniu rozgrzewającym i rozluźniającym kanaliki oskrzelowe. Pozytywnie wpływa na płuca, poprawiając cyrkulację powietrza. Ponadto rozmaryn, dzięki swoim właściwościom usprawnia usuwanie flegmy powodującej kaszel.
  • Imbir, który ma podobne działanie do rozmarynu – rozrzedza zalegający w płucach śluz, odgrywając tym samym istotną rolę w procesie jego eliminacji.
  • Pokrzywa – posiada bogatą listę zastosowań, od lat wykorzystuje się ją w celach leczniczych, a ze względu na przeciwutleniacze, które w sobie zawiera, jest odpowiednia dla osób przechodzących detoksykację.
  • Wszystkie świeże owoce (szczególnie cytrusy, jak: pomarańcze, ananasy, grejpfruty) i warzywa, ponieważ podobnie jak pokrzywa – charakteryzują się obecnością antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które minimalizują rozwój wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia, zapobiegają uszkodzeniom komórek oraz pomagają w pozbywaniu się toksyn z organizmu.
  • Ananas – dojrzały i słodki jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy, a co najważniejsze, skrywa w sobie aktywny enzym – bromelainę o działaniu przeciwnowotworowym, który hamuje rozwój komórek rakotwórczych. Poza tym wykazuje właściwości przeciwzapalne i oczyszczające oraz jest pomocny w leczeniu chorób układu oddechowego.

Proces detoksykacji będzie bardziej efektywny, jeśli zadbasz o odpowiednie nawadnianie organizmu, każdego dnia wypijając ok. 2 litry niegazowanej wody mineralnej.

Pamiętaj jednak, że szkody, jakie dym nikotynowy wyrządza płucom są długotrwałe, a proces regeneracji narządu może trwać nawet kilkanaście lat – do momentu, aż całkowicie się oczyszczą, a ryzyko zachorowania na nowotwór płuc zmniejszy się do zaledwie kilku procent.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest