Dieta odtruwająca – zasady, efekty i produkty

Pogorszenie się stanu cery, nadmierna potliwość ciała, ogólne osłabienie organizmu i zaburzenia trawienia to tylko część skutków zakwaszenia organizmu przez toksyny. Czy wiesz, że dostarczasz je sobie każdego dnia? Aby wrócić do formy, pozbądź się szkodliwych substancji. Zastosuj dietę odtruwającą – poznaj jej zasady, efekty i produkty.

Czym są toksyny?

Jak wynika z definicji Słownika Języka Polskiego wyd. PWN, toksyny to substancje chemiczne wytwarzane przez organizmy żywe, mające właściwości trujące dla innego organizmu.

Toksyną może być jad wstrzyknięty do ludzkiego organizmu po użądleniu przez pszczołę lub ukąszeniu komara, ale to też używki, np. alkohol i papierosy, a także substancje będące wynikiem szkodliwej działalności człowieka na rzecz środowiska naturalnego.

Ich nadmiar w organizmie może skutkować pogorszeniem się stanu cery, wzmożoną potliwością, ogólnym osłabianiem, bólami głowy. Aby pozbyć się szkodliwych substancji warto zadbać w pierwszej kolejności o swój jadłospis i zastosować odpowiednią dietę, jednak zanim przystąpisz do walki z toksynami – dowiedz się jakie są ich źródła, by spróbować ich uniknąć.

Źródła toksyn

Szkodliwe substancje są obecne w powietrzu. Przedostają się do niego m. in. na skutek spalania odpadów, czy jazdy samochodem.

Również to, co jemy zawiera toksyny. Ich ilość nie jest wyczuwalna przez nasze zmysły, jednak mogą gromadzić się one w organizmie przez wiele lat i na początku nie dawać żadnych niepokojących objawów, ale ważne jest, aby czytać etykiety i robić zakupy w sposób świadomy. To nie tylko tzw. ulepszacze wysoko przetworzonej żywności, ale też nawozy chemiczne używane przez rolników już we wczesnych etapach hodowli roślin.

Dym papierosowy i alkohol. Te substancje wyniszczają ludzki organizm. Nie jesteśmy w stanie zapanować nad powietrzem oraz całkowicie wyeliminować toksyn z diety. Jednak używki to trucizna, którą sami siebie karmimy, a której przedawkowanie może zagrażać życiu i zdrowiu powodując uzależnienia oraz choroby płuc, i wątroby.

Źródłem toksyn są też kosmetyki i produkty gospodarstwa domowego. Mimo testów bezpieczeństwa, nawet w tych produktach występują substancje chemiczne, które mogą działać uczulająco na skórę i wywoływać podrażnienia. W przypadku detergentów, które nie mają ze skórą bezpośredniego kontaktu, szkodliwe działanie może wywierać ostry, nieprzyjemny zapach niektórych środków czystości.

Dieta odtruwająca organizm z toksyn

Dietę można stosować jako detoks – przez kilka dni, którego głównymi składnikami będą owoce i warzywa. Posiłki dobrane we właściwy sposób tj, zbilansowane, uzupełniane z czasem o nabiał, chude mięso, ryby, kasze i ziarna, kiedy dostarczają odpowiednią ilość energii, mogą stanowić codzienny rytuał, i stać się zdrowym sposobem odżywiania. Dieta odtruwająca nie powinna być głodówką! Celem diety jest zdrowe oczyszczenie – spożywanie naturalnych składników o wysokich wartościach odżywczych.

Najlepiej zrezygnować całkowicie ze słodyczy i alkoholu, ograniczyć kofeinę zawartą w kawie oraz czarnej herbacie. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z herbaty. Tradycyjną – czarną, zastąp np. herbatą zieloną. Aby uzyskać zadowalające efekty – pij ok. 2l wody dziennie, która pozytywnie zadziała na pracę nerek, odpowiedzialnych za filtrację i usuwanie toksyn z organizmu. Do wody mineralnej możesz dodać kawałki owoców lub świeżo wyciśnięte soki z cytrusów.

Unikaj wysoko przetworzonych dań. Wyeliminuj fast-foody, a niezdrowy tłuszcz zamień na oliwę z oliwek. Smażenie zastąp gotowaniem i beztłuszczowym pieczeniem mięs, które najlepiej będzie pozyskać od zaufanego sprzedawcy – nieprzemysłowego hodowcy.

W ten sam sposób zaopatruj się w warzywa i owoce. To one powinny być głównymi składnikami Twoich posiłków – zawierają antyoksydanty. Jedz je w różnej formie. Gotuj i duś warzywa, jedz je także na surowo. Wyciskaj soki z owoców i miksuj koktajle. Mogą to być owoce sezonowe, jednak w tej diecie największą rolę odgrywają cytrusy, np. grejpfruty, ponieważ mają działanie odkwaszające i w szybki sposób pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu.

Nie używaj soli. Sprawdź, jak Twoje ulubione danie będzie smakowało z suszonymi ziołami, np. bazylią lub majerankiem. Niektóre zioła mają działanie oczyszczające, są moczopędne, wspomagają pracę jelit i są pożądane w diecie odtruwającej. To np. pokrzywa zwyczajna, z której możesz przygotować napar i pić jak herbatę, skrzyp polny, mniszek lekarski lub koper włoski.

Jakich efektów możesz się spodziewać?

Przede wszystkim zminimalizujesz ilość toksyn obecnych w Twoim organizmie. Poprawi się Twoje samopoczucie. Skóra – dzięki naturalnym składnikom stanie się promienna i gładka. Woda nawilży ją, a niedoskonałości zostaną zniwelowane na skutek działania naturalnych składników. Wzmocnisz swój system odpornościowy i przyczynisz się do poprawy pracy układu pokarmowego.

Jak widzisz, dieta odtruwająca może przynieść wiele korzyści, ale musi być przede wszystkim bezpieczna, dlatego nie próbuj się w ten sposób odchudzać. Obserwuj swoje ciało i samopoczucie. Aby dobrać konkretny, odtruwający jadłospis dostosowany do Ciebie i Twojego trybu życia, możesz skonsultować się z dietetykiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest