Pierwsze objawy ciąży. Czyli czego nie przeoczyć!

Bardzo często pierwsze objawy ciąży są źle interpretowane. Bowiem mogą być one mylone z symptomami związanymi z całkowicie odmiennymi stanami organizmu – na przykład różnymi chorobami czy schorzeniami. Dlatego też wczesne objawy ciąży mogą zostać po prostu przegapione. Jest kilka sposób na to, aby tego uniknąć. Zadajesz sobie pytanie – jakie są objawy ciąży? Sprawdź najczęściej występujące symptomy i zobacz, czego nie możesz przeoczyć!

Wczesne objawy ciąży – kiedy się pojawiają?

Oznaki wskazujące na to, że kobieta spodziewa się dziecka pojawiają się w określonym czasie po zapłodnieniu. Wczesne objawy ciąży mogą być odczuwane nawet już cztery czy sześć tygodniu od tego momentu. Warto wiedzieć również, że za objawy ciąży odpowiedzialne są hormony. Dlatego też poszczególne symptomy mogą wystąpić tylko u części kobiet. Różne może być także ich nasilenie. Jest jednak cała masa sygnałów wysyłanych przez kobiecy organizm, których pojawienie się powinno doprowadzić do zapalenia się w umyśle ostrzegawczej lampki.

Jakie są objawy ciąży?

  • brak miesiączki w przewidywanym terminie – najpopularniejszą oznaką zajścia w ciąże jest spóźniająca się miesiączka, jednak może pojawić się stosunkowo niewielkie plamienie. Określane jest ono mianem krwawienia implantacyjnego, które świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy.
  • wymioty i nudności – szczególnie dokuczają w godzinach porannych i wieczornych, wtedy pojawiają się najbardziej intensywne mdłości, które mogą utrzymywać się nawet po kilka godzin.
  • problemy z oddychaniem – rozwijający się w kobiecym ciele płód również potrzebuje tlenu. Dlatego w ciąży często pojawiają się duszności, zadyszki, a oddech staje się wyraźnie płaski.
  • ból piersi – ten symptom podobny jest do bólu i nabrzmienia piersi, który występuje przed miesiączką. Na początku ciąży tego rodzaju ból może być naprawdę uciążliwy i odczuwalny przez długi czas.
  • zmęczenie – to również jeden z początkowych symptomów ciąży. Swego rodzaju przemęczenie i wyczerpanie pojawia się niemal z dnia na dzień, często wiąże się z koniecznością skorzystania z krótkiej drzemki.
  • zachcianki – dziwne upodobania kulinarne są charakterystyczne dla kobiet w ciąży. Smaki się wtedy zmieniają i jest się w stanie zjeść nawet najbardziej egzotyczne mieszanki produktów.
  • częste zmiany nastroju – wzmożone działanie hormonów bezpośrednio wpływa na zmienność nastrojów. Kobieta w jednej chwili może być szczęśliwa i zadowolona, a w następnej przygnębiona, rozdrażniona i skłonna do nostalgii.
  • wyostrzenie się zmysłów – podczas ciąży więcej się odczuwa. Szczególnie wyostrzony zostaje zmysł węchu. Kobieta jest w stanie poczuć wtedy większą ilość zapachów niż dotychczas. Nawet znane dotąd zapachy potrafią irytować i przyprawiać o zawroty głowy.
  • omdlenia – bardzo często początkowej fazie ciąży towarzyszą bóle głowy, a czasem wręcz omdlenia i zasłabnięcia. Pamiętać więc trzeba o spożywaniu śniadania i odpowiednim nawadnianiu organizmu.
  • ból brzucha – bardzo często bóle w tej okolicy kojarzone są ze zbliżającą się miesiączką, jednak mogą one świadczyć również o rozciąganiu się macicy, która przygotowuje się do przyjęcia zarodka.

Dzięki powyższym wskazówkom nie musisz już dłużej zastanawiać się nad tym jakie są objawy ciąży. Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę, wystarczy więc, że zaczniesz uważnie obserwować sygnały, które wysyła Ci Twój organizm. W takim wypadku wczesne objawy ciąży nie ujdą twojej uwadze. Jednak jak doskonale wiadomo, pewność odnośnie tego, czy spodziewasz się dziecka przynieść może wykonanie testu ciążowego oraz wizyta u ginekologa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest