Opuchnięte nogi – jak sobie z nimi poradzić? Domowe sposoby!

Opuchnięte nogi to częsty skutek zbyt długiego stania lub siedzenia w bezruchu, co przecież dość często zdarza się ze względu na rodzaj wykonywanej codziennie pracy. Oprócz nieestetycznego wyglądu, towarzyszy temu nieprzyjemny ból i uczucie ciężkości nóg, które dają poczucie dyskomfortu. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto się dowiedzieć jak sobie poradzić z opuchniętymi nogami, a na szczęście istnieje na to wiele sposobów.

Opuchnięte nogi przyczyny

  • zapalenie żył powierzchownych lub naczyń limfatycznych
  • niewydolność krążenia
  • zakrzepica żylna
  • choroby nerek
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej

Opuchnięte nogi najczęściej pojawiają się w momencie utrudnienia pracy pompy mięśniowej kończyny dolnej. Odpowiada ona za cyrkulację krwi i limfy w kończynie. Wykonując czynność fizyczną praca mięśni umożliwia prawidłowe funkcjonowanie pompy mięśniowej, a tym samym przepływ krwi. Podczas spoczynku, czyli długiego siedzenia pompa jest wyłączona, czego efektem są obrzęki.

Domowe sposoby na opuchnięte nogi

Unoszenie nóg powyżej klatki piersiowej

W celu zlikwidowania opuchnięcia nóg, warto unieść nogi opierając je na przykład o ścianę, poduszkę lub zwiniętą kołdrę. Ważne, by nogi były uniesione powyżej klatki piersiowej. W takiej pozycji nagromadzona w nogach krew odpływa z powrotem do serca, dzięki czemu mija ich opuchlizna. W takiej pozycji należy leżeć od 40 do 60 minut.

Kąpiel w letniej wodzie

Na opuchnięte nogi świetnie działają kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem na przykład wyciśniętego soku z cytryny, który posiada właściwości obkurczające naczynka i przyspieszające krążenie krwi. Do kąpieli warto dodać również sól, która również poprawia krążenie lub olejek rozmarynowy wykazujący działanie przeciwbólowe. Pomocny w walce z obrzękami jest także dodatek octu jabłkowego.

Masaż

Masaż to jeden z kilku sposobów działających na opuchnięte nogi. Można go wykonać za pomocą szczotki do ciała podczas kąpieli. Masujemy nogi okrężnymi ruchami od stóp w kierunku bioder.

Owinięcie nóg opaską elastyczną

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z opuchniętymi nogami jest owinięcie ich opaską elastyczną dostępną w każdej aptece. Należy nią szczelnie zabandażować nogi od kostek aż po sam koniec górnej części uda. Tak zabandażowane nogi należy pozostawić na czas od 40 do 60 minut. Dzięki temu zgromadzona w nogach krew będzie mogła wrócić do krwioobiegu, a opuchlizna zniknie.

Aktywność fizyczna

Skoro za opuchnięcie nóg odpowiedzialny jest bezruch, to w celu ich wyeliminowania należy się trochę poruszać. Może to być wchodzenie po schodach, spacer, przysiady czy lekki trening. Dzięki aktywności fizycznej poprawi się krążenie krwi i zalegająca w nogach krew odpłynie.

Wykluczenie soli z diety

Przy często występujących opuchliznach nóg warto wykluczyć sól ze swojego codziennego jadłospisu. Do przyprawiania warto używać ziół zamiast soli, a dodatkowo nie spożywać produktów ją zawierających, jak wędliny, sery, chipsy, paluszki czy konserwy. Sól wpływa na wzrost ciśnienia krwi, co może zwiększać nasilenie opuchlizny.
Należy pamiętać, że opuchlizna nóg może niekiedy wskazywać na początek jakiejś poważniejszej choroby, jak na przykład problemy z nerkami, wątrobą, sercem czy tarczycą, dlatego jeśli występują często, należy bezwzględnie zaczerpnąć porady lekarza.

Zioła

Warto wypróbować leczenie ziołami, które idealnie łagodzą stan zapalny i usuwają obrzęk. Mowa tutaj o takich odmianach jak:

  • kwiaty kasztanowca – escyna, która się w nim znajduje działa przeciwzapalnie i poprawia krążenie krwi
  • mniszek lekarski – działa moczopędnie
  • nawłoć pospolita – usuwa nadmiar wody z organizmu
  • pokrzywa – działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie

Opuchnięte nogi a dieta

Jeśli problem opuchniętych nóg nawraca warto zastanowić się nad dietą, która stosujemy. Głównym powodem opuchlizny jest  picie zbyt małej ilości wody w przeciągu dnia. W przypadku niedoboru organizm zaczyna gromadzić wodę w tkankach w celu uniknięcia odwodnienia.

Sól to następny element z którego należy zrezygnować. Mowa nie tylko o soli, która dodajemy do potraw, ale także tą, którą znajdziemy w gotowych już produktach. Warto także zainwestować w suplementacje potasu oraz zrezygnować z alkoholu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest