Powstające na wskutek tarcia lub nacisku na skórę, niewielkie zgrubienia obumarłego naskórka które są bolesne i powodują dyskomfort… oto właśnie odciski. Spotykają się z nimi zazwyczaj kobiety noszące buty na obcasie. Możemy je wyleczyć domowymi sposobami, których okazuje się być wiele, lecz nie wszystkie są dobrym pomysłem. Poznaj te najlepsze i zobacz jak im zapobiegać!
Spis treści
Odciski – przyczyny i sposoby zapobiegania
Zazwyczaj odciski na stopach to wina źle dobranego obuwia, zbyt ciasne i luźne, źle wyprofilowane, noszone bez skarpetek lub na wysokim obcasie. Oto najczęstsze powody przez które naskórek nadmiernie narasta i przez niedokrwienie obumiera. Często powstają również na skutek słabego ukrwienia stóp, płaskostopia lub krzywych palców. Problem ten częściej dotyka osób z otyłością. Warto wcześniej zapobiegać niż później leczyć. Zacznij od kupowania odpowiednio dobranych butów, unikania obcisłych lub zbyt dużych skarpet oraz zadbaj o pielęgnację stóp. W ramach dbania o tę część ciała stosuj kremy nawilżające, natłuszczaj i nie dopuszczaj do narastania skóry. Używaj peelingów oraz tarki do stóp, regularne wykorzystywanie tego sposobu na pewno zmniejszy ryzyko ich występowania. Twoje nogi również podziękują Ci jeśli co jakiś czas będziesz je wymaczać w wodzie z solą. Po ciężkim dniu może to być dla Ciebie prawdziwe ukojenie.
Odciski – rodzaje
Wroga trzeba dobrze poznać! Warto wiedzieć że zazwyczaj występują modzele i nagniotki. Nagniotki to te występujące na palcach, miękkie pomiędzy palcami a twarde na kościach. Są żółte, chyba że je czymś podrażnimy, wtedy zmieniają kolor na czerwony. Może powodować duży ból ponieważ uciska zakończenia nerwowe. Drugim rodzajem są modzele, to z nimi mamy najczęściej do czynienia. Znajdujemy je na podeszwie stopy jako miękkie, duże i żółte zrogowacenia. Są płaskie i duże. Podczas nacisku odczuwamy ból. Jeśli nie zaczniemy z nimi walczyć mogą prowadzić do pękania, co wiąże się z wielkim bólem i stanami zapalnymi a nawet i zakażeniami.
Odciski – sposoby ich usuwania
Mitem jest że odciski powinno się nakłuwać lub ścinać. Może to prowadzić do poważnych powikłań. Oto kilka z nich:
- Woda z cytryną – Jednym z najpopularniejszych sposobów jest moczenie miejsca w którym wystąpił problem w ciepłej wodzie z cytryną. Namaczanie powinno trwać około 10 minut, woda nie powinna być gorąca ale ciepła. Możemy również po dokładnym umyciu przyłożyć skórkę cytryny.
- Czosnek i oliwa z oliwek – Kolejną opcją jest zmielenie ząbka czosnku i zmieszanie go z oliwą z oliwek. Tak przygotowaną masę należy nałożyć na skórę, owinąć i pozostawić na całą noc.
- Olejek rycynowy – Wcieranie go w skórę w miejsce ich występowania powoduje że z czasem będą się zmniejszać a w rezultacie znikną. Równie dobrze sprawi się również olejek arganowy.
- Kwas salicylowy – Do wykonania okładów będziemy potrzebować 2 tabletki rozgniecionej aspiryny. Rozpuszczamy je w małej ilości wody i nakładamy, stopę należy owinąć folią i trzymać w ten sposób od 20 do 30 minut. Ten sposób poradzi sobie nawet z najgorszymi odciskami!
- Plastry na odciski – Jeśli to co mamy w domu nam nie pomaga, warto przejść się do apteki. Znajdziemy tam różnorodne płyny oraz plastry zawierające witaminę A, kwas salicylowy oraz mocznik. Ich zaletą jest to że dodatkowo ochraniają miejsce od otarć i podrażnień. Ich działanie powinno trwać około 2 tygodnie, ale zależy to od rodzaju odcisku jaki występuje.
- Skarpetki złuszczające – Często zawierają te same składniki co plastry, działają one zmiękczająco i mogą się okazać wygodniejsze w użyciu.
Jeśli są one bardzo bolesne i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z takim problemem powinniśmy szukać pomocy. Na ratunek przyjdzie nam gabinet kosmetyczny, chirurgiczny lub podologiczny gdzie je usuną. Starajmy się ich nie naciskać ani trzeć ponieważ może to prowadzić do powikłań.