W podręcznikach medycznych można znaleźć informację, że osoby z niskim ciśnieniem żyją dłużej i nie są raczej podatne na udary i zawały serca. Jednak niskie ciśnienie (nazywane również hipotonią) powoduje nieprzyjemne objawy, mające znaczy wpływ m.in. na uczenie się i funkcjonowanie w pracy, chociaż dla zdrowia nie jest ono tak groźne, jak wysokie ciśnienie. Niskie ciśnienie sytuuje się poniżej 100/60 mmHg i może dotknąć każdej grupy wiekowej. Najczęściej jednak objawia się u dzieci, głównie dziewczynek.
Spis treści
Niskie ciśnienie – objawy
Objawami niskiego ciśnienia są: senność, częste uczucie wyczerpania i zmęczenia, marznięcie (głównie rąk i stóp), ogólne osłabienie, częste problemy ze skupieniem się, przewlekle bóle głowy. Osoby z niskim ciśnieniem są podatne na zmiany pogody i pór roku. Przez to często np. podczas przedwiośnia nie mają na nic siły, co wiąże się ze spadkiem wydajności w pracy, szkole oraz z ogólną niechęcią do podejmowania jakichkolwiek działań.
Niskie ciśnienie – przyczyny
Niskie ciśnienie często towarzyszy innym zaburzeniom w pracy organizmu. Może bowiem sygnalizować wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu przez owada. Występuje u osób z chorobami nadnerczy oraz zaburzeniami rytmu serca. Towarzyszy także przy padaczce, cukrzycy oraz anemii.
Wizyta pacjenta u lekarza polega na ustaleniu czy stan jest jednorazowy czy utrzymuje się przewlekle. W przypadku gdy pacjent ma prawidłowe ciśnienie tętnicze, a spadek nastąpił nagle – wówczas mówimy o hipotonii ortostatycznej, natomiast jeśli niedociśnienie tętnicze występuje u pacjenta ciągle – wtedy mówimy o niedociśnieniu samoistnym
Niskie ciśnienie ze względu na jego ciśnienie dzielimy na:
- hitotonię pierwotną – powstaje samoistnie, bez przyczyny. Często posiada podłożę genetyczne
- hipotonię wtórną – powstaje w wyniku innych chorób
- hipotonię ortostatyczną – powstaje w skutek spożywania niepożądanych leków
Leczenie niskiego ciśnienia – domowe sposoby
Niskiego ciśnienia zwykle nie leczy się farmakologicznie, jednak są domowe sposoby, które mogą pomóc osobom odczuwającym skutki hipotonii. Poniżej przedstawiam listę rozwiązań, które od lat stosują osoby z niskim ciśnieniem:
1. Kawa
Jest to chyba najbardziej znany środek pobudzający. Filiżanka kawy rzeczywiście podnosi ciśnienie, dzięki czemu jesteśmy w stanie się skoncentrować oraz mamy więcej energii. Minusem jest to, że kawa nie działa zbyt długo, w związku z czym dobrze jest sączyć filiżankę kawy przez dłuższy czas. Kawę można zastąpić napojem z kofeiną (np. energetyzującym), jednak napoje tego typu zwykle są gazowane i zawierają bardzo dużo cukru, przez co nie są zbyt zdrowe, a skutki ich działania utrzymują się znacznie krócej niż po wypiciu kawy.
2. Woda
Picie wody niegazowanej jest jednym z najlepszych sposobów na uregulowanie ciśnienia. Wypicie ok. 1,5 litra wody dziennie nie tylko ureguluje ciśnienie, ale również pozytywnie wpłynie na wygląd skóry, włosów, paznokci, poprawi przemianę materii i, szczególnie podczas upałów, uchroni przed odwodnieniem.
3. Aktywność fizyczna
Bieganie, jazda na rowerze, długie spacery, pływanie – wszystkie formy aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu, regulują ciśnienie krwi, więc nie należy z nich rezygnować nawet zimą.
4. Zioła
Jemioła pospolita, tasznik. Herbata z tych roślin reguluje ciśnienie krwi. Tasznik: 1 łyżeczkę należy zalać szklanką wrzącej wody i krótko zaparzać. Jemioła: 1 łyżeczkę należy zalać szklanką zimnej wody i zostawić na noc, rano lekko podgrzać i wypić. Suszone zioła można kupić w aptekach i sklepach zielarskich.
5. Kąpiele
Naprzemiennie zimną i gorącą wodą.
6. Masaż po przebudzeniu
Pomaga w lepszym ukrwieniu. Najlepiej wykonać masaż ręcznikiem poczynając od masażu stóp i dłoni, kierując w stronę serca.