Nadwrażliwość zębów – objawy, przyczyny i leczenie

Wielu z nas spotyka się z tym nieprzyjemnym problemem. Nadwrażliwość jest najczęściej spowodowana brakiem higieny jamy ustnej, ale też, wadami zgryzu czy uszkodzeniami szkliwa. Nie bez powodu stomatolodzy zalecają cykliczne badania. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, szczególnie zadbaj o właściwą pielęgnacje jamy ustnej.

Nadwrażliwość zębów, objawy – co robimy źle?

Przyczyn istnieje mnóstwo, najczęściej nie zdajemy sobie z nich sprawy, dopóki problem nas nie dotyka. Twoja warstwa chroniąca zęby – szkliwo – znacznie słabnie, kiedy w swojej diecie jest zbyt duża ilość napojów gazowanych, cytrusów oraz pikantnych sosów. Dzieje się to za przyczyną produktów, które zmieniają odczyn śliny na kwaśny (pH). Wówczas szkliwo w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej, stopniowo się demineralizuje. Zadbaj o rozsądek w spożywaniu tego rodzaju dań, bądź o lepszą ochronę Twoich zębów.

Kolejnym powodem są również, choroby układu pokarmowego. Możemy tutaj wymienić najczęściej spotykane – wymioty, kiedy cierpisz na dużą niestrawność czy bulimię.

Nasze ‘dziecięce’ nawyki, także nie są pomocne. Obgryzanie skórek, paznokci czy choćby końcówki od długopisu, okazuje się katastrofalne. Ścierasz szkliwo, a dodatkowo do Twojej jamy ustnej dostają się miliony bakterii – one także powodują u Ciebie słabniecie właściwej warstwy ochronnej.

Jedną z przyczyn jest także zbyt ‘mechaniczne’ używanie szczoteczki do zębów, często wykonujemy to zbyt mocno, szczoteczką o zbyt twardych włóknach. Prowadzi to do licznych podrażnień, także dziąseł. Niewłaściwym wyborem okazuje się też, pasta wybielająca, jest najbardziej ‘toksyczna’ dla Twoich zębów. Zadbaj o to, aby Twoja szczoteczka była miękka, oraz poświęć dłuższy czas na szczotkowanie delikatniejszymi ruchami. Zalecana pasta na nadwrażliwość zębów także będzie Twoim sprzymierzeńcem, najlepszą z nich jest Sensodyne.

Nadwrażliwość zębów domowe sposoby oraz zalecenia

Jednym z najprostszych sposobów jest płukanie jamy ustnej szałwią. Preparat jest ogólnodostępny w aptekach, ale też, możesz wykonać go samodzielnie. Świeżą szałwie zalej wrzątkiem, po pół godzinie odsącz z niej wodę i powoli przeżuwaj liście. Kolejno, możesz także dodać miód –działa kojąco, przeciwzapalnie, a także łagodzi i osładza smak, rośliny.

Drugim ziołem, którego warto stosować podczas nadwrażliwości zębów jest nagietek, możesz przygotować go w taki sam sposób, bądź pić w postaci herbaty lub jako dodatek. Nie bez powodu spotykasz pasty z dodatkiem tego kwiatu.

Uszczupl swoją dietę z cytrusów oraz bardzo gorących, bądź zbyt zimnych posiłków. To właśnie one powodują pierwsze podrażnienia, które przeradzają się kolejno w problemy z nadwrażliwością. Takimi produktami są także pomarańcze, limonki, cytryny oraz jabłka, zachowaj rozsądek, ograniczających ich ilość, jeśli odczuwasz dyskomfort w jamie ustnej.

Skonsultuj się ze swoim stomatologiem w celu doboru właściwej pasty, a także szczoteczki do zębów.

Jeśli nadwrażliwość zacznie u Ciebie swój początek, nigdy nie bagatelizuj tego problemu. Wprowadź powyższe wskazówki, a następnie ciesz się pięknym uśmiechem i brakiem dyskomfortu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest