Nie da się zwalczyć jej zwykłym dezodorantem ze sklepu. Może dosłownie „zalewać” potem, nawet w najmniej odpowiedniej dla nas sytuacji. Przez swoją charakterystykę niekorzystnie działa na nas samych, jak i na nasze relacje ze znajomymi i życie społeczne. Wbrew temu, że jest bardzo często występującą dolegliwością, niestety nie wymyślono jeszcze skutecznego lekarstwa, które ją powstrzyma. Nadmierna potliwość dotyczy wielu ludzi. Ciężko jednak sobie z nią poradzić w dłuższym przedziale czasowym – wstyd bardzo skutecznie odstrasza od wizyt u lekarza. Skąd bierze się nadmierne pocenie i dlaczego dotyczy tak wielu osób? W jaki sposób się leczyć i jak sobie z tym radzić?
Spis treści
Przyczyny i objawy
Przyczyn nadmiernej potliwości może być wiele. Mogą one wynikać zarówno z przyczyn hormonalnych, jak i genetycznych. Może się zdarzyć, że wydzielamy nadmierną ilość potu po wypiciu alkoholu, kofeiny lub zjedzeniu wyjątkowo słonych i ostrych potraw. Jednak, gdy nie jest to reakcja towarzysząca dłuższy czas, to nie powinniśmy mieć podstaw do zmartwień, jest to naturalna reakcja obronna organizmu na szkodliwe substancje.
Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernej potliwości są stres i negatywne emocje. Każdy na pewno pamięta, jak przed ważnym egzaminem/wydarzeniem cały spływał potem. Co więcej, osoby permanentnie doświadczające uczucia stresu, bądź silnych doznań emocjonalnych przez niestabilny stan organizmu nieświadomie wpływają na wydzielanie potu. Spowodowane to jest zaburzoną termoregulacją i krążeniem, które przez zły stan psychiczny szybko zmienia swój przepływ. Wpływa to także na nadmierną potliwość głowy i twarzy
Niektóre choroby mogą wpływać na zwiększoną potliwość. Najważniejsze i najczęściej wpływające na pocenie się to cukrzyca oraz choroby tarczycy. Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana w organizmie, bez znaczenia czy w sposób mechaniczny, hormonalny, czy bakteryjny, może znacząco zmienić naszą termoregulację. W ten sposób organizm informuje nas o zmianach i o tym, „że coś się dzieje nie tak” z naszym ciałem.
Sposoby leczenia
W przypadku, gdy lekarz specjalista stwierdzi u nas nadmierną potliwość powinniśmy rozpocząć leczenie. W trakcie wizyty w gabinecie dermatologa powinniśmy dostać dokładne wytyczne, gdzie musimy się udać i co zrobić. Jednakże, istnieją dwie sprawdzone metody, które sprawdzą się w każdej sytuacji.
- Higiena – jest to najbezpieczniejszy dla zdrowia sposób, jednocześnie najprostszy do wykonania, ponieważ tutaj zdajemy się na samych siebie. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od codziennych kąpieli. Nic innego nie będzie tak odświeżające, lecznicze i pomagające zarazem jak szybki prysznic. Warto pamiętać o odpowiednich dla naszego ciała kosmetykach, które to pomogą zregenerować uszkodzony kawałek skóry i przywrócą właściwe wydzielanie potu. Równie ważna jest częsta depilacja miejsc wyjątkowo potliwych, jak na przykład pachy, pachwiny, czy okolice intymne. Jeżeli cierpimy na nadmierną potliwość powinniśmy pamiętać także o częstej zmianie ubrań, najlepiej na takie z naturalnych materiałów, jak bawełna.
- Zabieg – stosunkowo krótki, generujący niedużo bólu, prosty zabieg. Jego celem jest ograniczenie produkcji nadmiernej ilości potu przez zastrzyk z botoksu, który blokuje wydzielanie potu. Minusem takiego rozwiązania jest niestety cena, oraz czas działania. Zastrzyk botoksu pomoże nam przez niecałe pół roku.
Nadmierna potliwość jest nieprzyjemną i nierzadko kompromitującą dolegliwością. Będąc w towarzystwie możemy bardzo się zawstydzić, gdy nagle zaczniemy się pocić, a takie zachowanie wpłynie na intensywność potu. W takiej sytuacji osoby z nadmierną potliwością niestety skazane są na samotność i odcięcie się od społeczeństwa, w obawie przed taką sytuacją. Całe szczęście, że pomimo występowania tej smutnej dolegliwości istnieje lekarstwo, które może nam pomóc i nie jest to trudno dostępny środek chemiczny, bo wystarczy tylko poprawa higieny, żeby poczuć się lepiej. Pocenie to naturalna reakcja obronna organizmu, jednak w nadmiarze nie jest dobre, bo nawet jak mówi przysłowie – co za dużo, to nie zdrowo.