Pochrzyn chiński a jego właściwości. Zastosowanie w kuchni

Pochrzyn chiński to roślina o bardzo wszechstronnym zastosowaniu w wielu znanych dziedzinach, a nawet w medycynie i ziołolecznictwie. Jej specjalne, dobroczynne właściwości oraz możliwość zjedzenia posiłku z odpowiednio przygotowanej bulwy pochrzynu chińskiego, sprawiły, że roślina ta od wieków jest niezwykle popularna, a zatem często i wielokrotnie wykorzystywana, zarówno w kuchni, jak i w gabinetach medyczno-leczniczych. Wszystko to, może zawdzięczać swojemu dobroczynnemu wpływowi szczególnie na kobiecy organizm. Co sprawia, że pochrzyn chiński jest tak wszechstronnie wykorzystywany? Jakich właściwości prozdrowotnych i wartości odżywczych możemy spodziewać się od pochrzynu chińskiego?

Pochrzyn chiński – pochodzenie i miejsce występowania

Pochrzyn, jako roślina, występuje w wielu odmianach na niemalże całym świecie. Znajdziemy go rosnącego na takich kontynentach jak Azja, Afryka, czy obie Ameryki. W każdym z tych miejsc pochrzyn miał zupełnie inne zastosowanie i przyczyniał się do leczenia całkowicie odmiennych schorzeń. Co ciekawe, w każdym z tych miejsc pochrzyn przybiera całkowicie odmienną formę i wygląd. W Azji swoim wyglądem przypomina ogromną bulwę, której korzeń może ważyć ponad 50 kg, a wysokość łodygi potrafi osiągnąć aż 8 metrów. Ciekawostką jest, że w swojej formie pochrzyn himalajski osiąga ponad 23 metry wysokości. Warto wiedzieć, że niezależnie od miejsca występowania, zewnętrzny wygląd pochrzynu jest bardzo zbliżony do siebie. Liście tej rośliny swoim kształtem przypominają serce, a owoce są kuliste. Z kolei kwiaty pochrzynu mają kolor biało-zielono-żółty. W miejscu występowania pochrzynu bez trudu odnajdziemy wilgotną i żyzną glebę, która w dodatku będzie przepuszczalna. W stosunku do podłoża, pochrzyn jest bardzo wymagającą rośliną.

Jakie wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne ma pochrzyn chiński?

Pochrzyn chiński jest niemalże bombą witaminową. Znajdziemy tutaj naprawdę sporo przeróżnych składników, które zadbają o nasze zdrowie. Po pierwsze, są tutaj obecne witaminy, takie jak witamina A, witamina B6, witamina B12 oraz witamina C. Co więcej, znajdują się tu niezwykle ważne dla zdrowia minerały, czyli potas, żelazo oraz wapń. Wymieniony skład oraz wygląd bulwy sprawiają, że pochrzyn chiński przypomina popularnego ziemniaka. Dodatkowo, powinniśmy znaleźć w pochrzynie sporą zawartość skrobi, która wynosi ponad 28%. Osoby będące na diecie z pewnością zachęci niespotykanie niska kaloryczność pochrzynu chińskiego, bo wynosząca tylko 105 kcal/100g.

Jak i gdzie możemy wykorzystać pochrzyn chiński?

Pochrzyn chiński możemy wykorzystać nie tylko jako smaczną potrawę, ale również jako lek na wiele dolegliwości. Pochrzyn chiński pomoże szczególnie kobietom w okresie menopauzy oraz w trakcie cyklu menstruacyjnego. Pozwoli złagodzić objawy i uporczywe dolegliwości w tym okresie. Dodatkowo, pochrzyn chiński może być wykorzystany do leczenia bóli reumatoidalnych oraz do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Warto nadmienić, że pochrzyn chiński jest z dużym powodzeniem chętnie wykorzystywany jako afrodyzjak wśród kobiet. Pomaga wtedy utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i dba o odpowiednie nawilżenie pochwy.

Pochrzyn chiński jest bezsprzecznie wyjątkową rośliną, która ma niezwykły wpływ na ludzki organizm. Możliwość wykorzystania jej zarówno w kuchni, w celu przyrządzenia zdrowego i bardzo pożywnego dania, jak i w medycynie, przy leczeniu dokuczliwych kobiecych dolegliwości, sprawiła, że pochrzyn chiński nabierał popularności. Gdzie kupić pochrzyn chiński? Z racji swojej ciągle rosnącej popularności, obecnie pochrzyn chiński możemy kupić w niemalże każdym sklepie. Możemy otrzymać go w różnej formie, od całego korzenia, po drobno starty lub zmielony korzeń. Największy wybór różnych gatunków pochrzynu będziemy mieli w specjalistycznych sklepach zielarskich lub zajmujących się medycyną naturalną, bądź chińską. Czy warto kupić pochrzyn? Oczywiście, że warto, regularne spożywanie pochrzynu chińskiego może nas bardzo miło zaskoczyć oraz korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest