Nadciśnienie ciążowe – przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie ciążowe to stan podwyższonego ciśnienia krwi. Zdarza się stosunkowo często podczas ciąży i traktowane jest jako jej zaburzenie. Nieleczone może prowadzić do zagrożenia zarówno dla matki jak i dziecka.

Nadciśnienie ciążowe – przyczyny

Nadciśnienie w ciąży może pojawić się tak naprawdę u każdej kobiety, często objawiając się jedynie wysokim ciśnieniem, które nie przynosi żadnych objawów. Istnieją jednak pewne ogólne czynniki, które mogą przyczynić się do powstania nadciśnienia ciążowego.

  • osoby poniżej 18, a powyżej 35 roku życia
  • pierwsza ciąża
  • cukrzyca
  • czynniki genetyczne
  • otyłość
  • ciąża bliźniacza
  • niewydolność nerek

Nadciśnienie ciążowe – podział

  1. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze – wysokie ciśnienie krwi u kobiet, które rozpoznane zostało jeszcze przed ciążą lub przed 20 tygodniem ciąży.
  2. Nadciśnienie ciążowe – to znaczy takie, które pojawiło się po 20 tygodniu ciąży, jednak ustępuje zaraz po porodzie.

Zarówno jeden jak i drugi typ nadciśnienia, może doprowadzić do groźniejszych powikłań. Jednym z nich jest stan przedrzucawkowy, który objawia się bardzo wysokim ciśnieniem oraz zawartością białka w moczu. Towarzyszą mu nagłe skoki ciśnienia, bóle głowy, zmęczenie, wymioty oraz obrzęki ciała. Stan przedrzucawkowy może doprowadzić do gorszego, zwanego rzucawką. Jest to wystąpienie drgawek lub śpiączki.

Nadciśnienie ciążowe – leczenie

Leczenie nadciśnienia jest niezbędne, ponieważ doprowadzić może do poronienia oraz skutków ubocznych u kobiety. Najczęściej są nimi problemy z krzepnięciem krwi, niewydolność krążenia oraz uszkodzenia wątroby.

Leczenie zależy od tego, jak blisko porodu jest. Jeśli nadciśnienie jest łagodne, zwykle lekarz zaleca odpoczynek i leki na nadciśnienie. Ciężarna powinna leżeć na lewym boku oraz ograniczyć aktywność fizyczną. Często sugeruje się również zmianę diety – unikanie soli i fast foodów, za to wprowadzenie większej ilości produktów zmniejszających nadciśnienie. Jednak jeśli termin porodu jest blisko, a nadciśnienie jest wysokie, zazwyczaj doprowadza się do jak najszybszego wywołania porodu. Zdarza się, że niemożliwe jest wcześniejsze przyjęcie dziecka na świat, a więc w takich sytuacjach kobieta powinna być pod stałą obserwacją lekarza, najlepiej zostając w szpitalu lub odbywając regularne wizyty kontrolne.

Nadciśnienie w ciąży jest zagrożeniem dla życia płodu, ale także matki. Dlatego jeśli tylko się pojawi, należy jak najszybciej doprowadzić do unormowania ciśnienia krwi, a w przypadku bardzo dużego ciśnienia, najlepiej od razu indukować poród. Kluczowe jest również zapobieganie, poprzez odpowiednią dietę i prowadzenie spokojnego trybu życia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest