To niewątpliwie owoc pitaja, coraz częściej gości na naszych stołach, ze względu na ciekawy smak, jak i łatwiejszą dostępność. Pochodzi z Meksyku oraz Kolumbii, to dwa najczęściej spotykane miejsca, ale także, większe plantacje są uprawiane w krajach azjatyckich, czy w Malezji, Izraelu. Roślina lubi wilgoć oraz ciepły klimat. Okres kwitnienia rozciąga się od czerwca, Az do października. Pitaje, plemiona indiańskie, określały, jako – ‘najpiękniejszy owoc kaktusa’.
Ma owalny kształt, lekko zbliżony do gruszki. Najczęściej spotykamy się z jej różową barwą, aczkolwiek występuje także w żółtej oraz czerwonej ‘oprawce’. Jej skórka nie jest jadalna. Charakteryzuje się w swoją grubością, a także ‘cierniowymi’ wyrostkami, stąd nazywamy owoc, także ‘smoczym’. Jadalną częścią owocu, jest biały środek, wypełniony setkami drobnych, czarnych ziarenek. Ma lekko słodkawy smak, oraz jest bardzo orzeźwiająca. Im bardziej dojrzała, tym słodsza.
Spis treści
Pitaja – wartości odżywcze
Smoczy owoc jest niskokaloryczny, w stu gramach mieści zaledwie pięćdziesiąt kcal. Ponadto zawiera dużą gamę witamin. Witamina C, dzięki której wzmacniasz odporność, regeneracje tkanki przy gojeniu się ran oraz idealnie uszczelnia naczynia krwionośne.
Witamina A, jest Twoim sprzymierzeńcem w poprawie wzroku, włosów czy paznokci. Dzięki niej poprawisz także stan skóry. Jeśli cierpisz na przesuszenia czy zrogowaciałość naskórka, koniecznie wciel pitaje do swojego jadłospisu.
Pitaja zawiera mnóstwo minerałów, ale także małe nasionka są bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, zapobiegające chorobom sercowo-naczyniowym. Co ciekawe, spotykamy także oligosacharydy, które wspomagają pracę jelit.
Smoczy owoc dzięki udziałowi antyoksydantów, między innymi, likopenu oraz betalainy, zabezpiecza organizm przed starzeniem się oraz niweluje ryzyko nowotworów. Jest idealnym wyborem, jeśli zmagasz się z zaparciami czy problemami układu trawiennego, dzieje się to za sprawą wysokiego zawarcia błonnika.
Pitaja cena, dostępność
Zasadniczo możemy spotkać w większości sklepów oraz targów, podczas sezonu dojrzewania owocu. Prawdą jest, iż w Polsce spotkamy ją najczęściej od lipca do września, podobnie jak mango.
Koszt jednej sztuki mieści się w granicy od dziesięciu do piętnastu złotych. Ze względu na to, że jest owocem egzotycznym oraz importowanym z daleka, jej cena jest dość wysoka. Za sześćdziesiąt gram suszonej przekąski, zapłacisz maksymalnie od sześciu do ośmiu złotych, jej, cena, jest zależna również od producenta.
Nie mniej jednak, możemy spotkać się także, z suszoną pitają, którą zdobędziesz o dowolnej porze roku na półkach sklepowych. Oczywiście możesz także złożyć zamówienie internetowe. Koniecznie przed zakupem, sprawdź skład oraz pochodzenie owocu.
Pitaja jak jeść i z czym?
Doskonałym dodatkiem do owsianki czy w kompozycji z innymi owcami w towarzystwie, jogurtu naturalnego. Stosowana do przyozdabiania deserów oraz… Znalazła swoje miejsce także, jako dodatek do lemoniad. Im dłużej trzymana w lodówce, tym bardziej jej smak staje się wyostrzony. Pamiętaj, że jadalną częścią jest jedynie miąższ owocu.