Mata do akupresury – czy warto z niej korzystać i jakie korzyści ze sobą niesie?

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się mata do akupresury. Jest to wyjątkowo zbudowany produkt, który charakteryzuje się setkami wypustek, których zadaniem jest lekkie nakłuwanie ciała człowieka. Akumata, jak inaczej nazywa się matę do akupresury, to produkt powstały na bazie medycyny chińskiej oraz wierzeń dalekowschodnich. Ludzie pochodzący z tamtych rejonów są przekonani, że warto wywierać nacisk na poszczególne części ciała, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się specjalne kanały energetyczne. W ten sposób można pozbyć się niektórych dolegliwości, jak i zmotywować się do działania. Sprawdź, czym jest akupresura, jakie wskazania powinny motywować do zakupu maty oraz jakie efekty może przynieść ten dość niepozorny gadżet!

Czym jest akupresura?

Akupresura to starodawna forma masażu. Jest jedną z metod leczniczych, która stosowana jest w medycynie chińskiej. Celem jej jest pobudzenie energii życiowej przez 14 kanałów, które zlokalizowane są wewnątrz ciała. Akupresura to nauka bardzo bliska akupunkturze. W obydwu opcjach bierze się pod uwagę te same meridiany, czyli kanały energetyczne. Medycyna chińska przekazuje nam, że przepływ stałej energii przez meridiany jest niezbędny, aby zachować równowagę życiową i zdrowotną.

Jak działa mata do akupresury?

Mata do akupresury to produkt bardzo łatwy w użyciu. Kolce maty służą do tego, by naciskać na odpowiednie części ciała. W ten sposób może łagodzić dolegliwości bólowe kręgosłupa, szyi, czy karku. Bardzo często dedykowana jest do domowej terapii takich schorzeń, jak rwa kulszowa, czy problemy z układem krążenia. Kolce maty, czyli specjalne wypustki stymuluję aktywne punkty na ciele. Zabieg ten odblokowuje przepływ energii życiowej, co pozwala na częściowe lub całkowite pozbycie się jakichkolwiek schorzeń i permanentnego bólu. Mata pozwala na aktywizację powierzchniową punktów, co przywrócić może wewnętrzną równowagę. Zabieg ten pozwala na powrót do pełnej sprawności. Co ciekawe, mata do akupresury może pobudzić krążenie krwi i limfy w ciele człowieka.

Wskazania do korzystania z maty do akupresury

Masaż akupresurowy sprawdza się w przypadku wielu schorzeń. Wskazaniem do stosowania maty akupresurowej są:

 • bóle głowy, stawów, kręgosłupa,
 • zaburzenia sny,
 • rwa kulszowa,
 • restrykcje mięśniowo-powięziowe,
 • bóle przeciążeniowe,
 • fibromialgia,
 • chęć redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu,
 • bóle stóp,
 • ból karku,
 • napięcie mięśni.

Maty do akupresury z kolei nie powinno się stosować w momencie, kiedy:

 • masz za sobą zawał serca,
 • cierpisz na nowotwory,
 • na skórze masz zmiany w postaci grzybicy czy innych chorób zakaźnych,
 • jesteś w ciąży,
 • aktualnie przechodzisz ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Czy mata pomoże na bóle kręgosłupa?

Jednym ze wskazań do stosowania maty są bóle kręgosłupa. Niezależnie od tego, czy jest to ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, czy ból zlokalizowany bliżej łopatki, mata sprawdzi się doskonale. Plastikowe wypustki, które nie zranią Twojej skóry, doskonale wymasują Twoje plecy. W sytuacji, kiedy dokucza Ci dolna część pleców, warto włożyć pod nie poduszkę z takimi wypustkami. Taki masaż może trwać nawet 30-40 minut i może być powtarzany codziennie. Dłuższe leżenie na macie pozwoli na odpowiednie wymasowanie i pozbycie się bólu na dłuższy czas.

Czy można używać maty codziennie?

Korzystanie z maty do akupresury nie jest wcale trudne ani bardzo skomplikowane. Można się na niej położyć kiedy coś zaczyna boleć lub po intensywnym treningu, aby całe ciśnienie zeszło z ciała. Połóż matę na twardym podłożu, np. na panelach lub płytkach, a następnie sam się na niej połóż ostrożnie. Działanie maty odczujesz już na samym początku. Jeśli nie masz w zestawie poduszki, podłóż pod głowę zwinięty ręcznik. Całkowicie normalne leżenie w domowym zaciszu może trwać od kilku minut do kilkudziesięciu. Jeśli masz na tyle czasu, możesz stosować matę codziennie. Jeśli chcesz dodatkowo złagodzić bóle migrenowe, śmiało zamów do zestawu poduszkę z łuski gryki. W ten sposób zregenerujesz całe ciało i zrelaksujesz się, jak nigdy.

Codzienne używanie maty jest wręcz wskazane, ponieważ tutaj liczy się regularność. Na macie można leżeć, może położyć nogi, jeśli czujesz w nich zmęczenie, jak i można po niej spacerować, aby nieco zrelaksować stopy.

Jakie efekty może zapewnić regularne stosowanie maty?

Mata do akupresury — regularne stosowanie tego nowoczesnego produktu może powodować zaczerwienienie skóry. Należy to do jednych z gorszych efektów ubocznych. Kolce nie zdołają przebić skóry, o ile użytkownik nie będzie za bardzo naciskał na nie swoim ciałem.

Efekty stosowanie maty można zauważyć dość szybko. Przede wszystkim warto zauważyć, że powoli zaczyna znikać cellulit. Mata stosowana na uda czy pośladki, może przyczynić się do zmniejszenia się tkanki tłuszczowej. Odpowiednie korzystanie z maty jest w stanie zniwelować ból migrenowy, jak i bóle mięśniowo-powięziowe. Ma ona świetny wpływ na całe ciało, łagodzi również skutki przewlekłego stresu. Warto mieć na uwadze, by jednocześnie stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, a efekty z pewnością przyjdą w bardzo szybkim tempie.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest