Większości z nas zapewne marihuana kojarzy się wyłącznie z narkotykiem, który zażywa się po to, aby polepszyć sobie humor lub zapomnieć o problemach. Wielu z nas na pewno słyszało również niejednokrotnie, że tak jak inne narkotyki może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Na świecie jednak marihuana jest coraz częściej stosowana jako lek na różne dolegliwości i w wielu krajach można ją legalnie kupić w sklepach. W jakich więc przypadkach zioło marihuany może nam pomóc?
Spis treści
Nasiona marihuany – właściwości i zastosowanie
Nasiona marihuany, a właściwie nasiona konopi indyjskiej są od wieków stosowane w leczeniu różnych dolegliwości. W dzisiejszych czasach pojęcie marihuany leczniczej można coraz częściej usłyszeć lub przeczytać w środkach masowego przekazu, jednak wciąż jest to pojęcie sporne, które wywołuje wiele dyskusji. Medycyna natomiast już dawno zauważyła, że roślina ta pomaga złagodzić objawy różnych chorób, a nawet całkowicie je wyleczyć.
Jednoznaczne stwierdzenie na co pomaga marihuana lecznicza nie jest możliwe, gdyż ze względu na brak jej legalizacji nie przeprowadzono wystarczającej ilości profesjonalnych testów. Natomiast biorąc pod uwagę historie wielu pacjentów jest możliwe stworzenie listy chorób, na które roślina ta ma pozytywny wpływ. Wśród nich wymienia się:
- jaskrę – marihuana zmniejsza ciśnienie w gałce ocznej, które jest odpowiedzialne za uszkodzenie nerwu wzrokowego,
- nowotwory (w tym glejak) – ma korzystne działanie na objawy choroby takie jak: bóle, wymioty i utrata apetytu, a zdarza się również, że powoduje zanikanie komórek nowotworowych,
- padaczkę – w tym przypadku marihuana lecznicza zmniejsza ilość oraz intensywność napadów padaczkowych,
- stwardnienie rozsiane – zmniejsza uczucie napięcia mięśni oraz paraliżu,
astmę – pomaga astmatykom dzięki działaniu immunosupresyjnemu oraz przeciwzapalnemu, - Alzheimera – spowalnia rozwój choroby,
- Parkinsona – przyczynia się do zmniejszenia drżenia rąk i bólów mięśniowych,
- autyzm – z obserwacji wynika, że dzieci, które były chore na autyzm dzięki marihuanie częściej wyrażały swoje emocje i uczucia, łatwiej uczyły się słów, a wszelkie zachowania kompulsywne zanikały,
- nerwicę i depresję – marihuana wpływa na poprawę samopoczucia, zmniejsza uczucie bezradności i pomaga pozbyć się negatywnych myśli.
Marihuana lecznicza a skutki uboczne
Ze względu na brak odpowiedniej ilości przeprowadzonych badań nie są znane skutki uboczne długotrwałego zastosowania marihuany leczniczej. Jak w większości przypadków odradza się ją kobietom w ciąży, a także matkom karmiącym piersią. Natomiast skutki, które można było zauważyć od razu po zażyciu dawki zazwyczaj nie różniły się od tych, które występują u osób, które zażywają marihuanę rekreacyjnie. Czasem są jedynie lżejsze, natomiast u wszystkich było to odprężenie, poprawa humoru oraz zwiększone łaknienie.
Historia pokazuje, że marihuana – przez wielu uważana za niebezpieczny narkotyk może być bardzo pomocna w leczeniu wielu dolegliwości. Aby tak się stało należy jednak skonsultować wszystkie aspekty dotyczące choroby z odpowiednim specjalistą, który zdecyduje o tym czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania tej metody leczniczej, a także o formie i dawce przyjmowania marihuany leczniczej. Dzięki temu nie narazimy się na negatywne skutki jakie może nieść ze sobą nieodpowiednie zastosowanie tej rośliny.