Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać rozmiar oraz jak zakładać?

Wyobraź sobie, że nie musisz siedzieć w pracy z zegarkiem w ręku i odliczać do następnych 5 godzin, albo chodzić do toalety co drugą godzinę, aby upewnić się, że „nic nie przeciekło”. Wyobraź sobie, że wstajesz rano w upalny lipcowy dzień i perspektywa zakładania podpaski przy 40 stopniach nawet nie pojawia się w twoich myślach. Dla każdej kobiety to prawdziwa ulga w czasie krwawienia menstruacyjnego, a to wszystko dzięki jednemu kubeczkowi!

Wszystko co musisz wiedzieć o kubeczku menstruacyjnym!

Pomijając oczywiście całą historię patentowania kubeczka, najważniejsze punkty to: rozmiar, funkcje, przebieg miesiączki z zastosowaniem kubeczka menstruacyjnego, zasady użytkowania i przechowywania. Rozmiarówka dzieli się głownie na trzy kategorie: rozmiar S lub 0 dla dziewcząt przed 18. rokiem życia. Rozmiar M lub 1 dla kobiet poniżej 30. roku życie i nieródek. I ostatni rozmiar dla kobiet, które ukończyły 30. lat lub są po pierwszym porodzie. Oczywiście rozmiar kubeczka jest dopierany w zależności od budowy ciała, dlatego warto zmierzyć głębokość pochwy w domowych warunkach za pomocą najdłuższego palca. Po dokonanym pomiarze wybrać odpowiednią długość i model kubeczka.

Wiele kobiet widząc wielkość produktu obawia się, iż nie będą w stanie go najpierw włożyć, a co dopiero wyciągnąć. Każda firma ma swój patent, jeżeli chodzi o wyjście kobietom naprzeciw i ułatwienie użytkowania. Mogą to być mini haczyki, pętelki, łodyżki i kulki. Każda kobieta znajdzie odpowiedni sposób dla siebie. Najważniejsze, szczególnie na początku użytkowania, jest zachowanie spokoju. Należy go złożyć w taki sposób, aby górna część wchodząc pierwsza nie rozłożyła się zbyt wcześniej i z łatwością przeszła przez kanał pochwowy. Jeżeli chce się mieć pewność, czy osiadł prawidłowo, można sprawdzić palcem jego kielich. W zależności od głębokości pochwy możemy go mniej lub bardziej wyczuwać.

Kubeczek jest spory i po 12 godzinach może po prostu osiąść w pochwie i „przyssać się” do jej ścian. Dlatego najlepiej w pozycji kucającej, siedzącej lub z nogą uniesioną nad wanną spróbować go najpierw poruszyć, a następnie chwycić za końcówkę lub denko. Absolutnie nie wkładać do pochwy żadnych ciał obcych! Cały proces wymaga od osoby całkowitego zrelaksowania i rozluźnienia mięśni. To tak, jak z pierwszym tamponem! Wystarczy trochę cierpliwości.

Przy kubeczku menstruacyjnym można bardzo łatwo zapomnieć o tym, że się w ogóle ma miesiączkę. W zależności od intensywności krwawienia, kubeczek można nosić nawet do 12 godzin. Po tym czasie należy go wyjąć, wylać zawartość, przemyć wodą lub wytrzeć papierem i włożyć z powrotem. Voila! Najważniejsze, aby po i przed każdym użytkowaniem kubeczek wygotować przez minimum 5 min. Dezynfekcja jest bezdyskusyjna, gdyż w trakcie okresu jest noszony przez połówę doby. Nie wolno o tym zapomnieć!

Kubeczek menstruacyjny – opinie

Opinie na temat kubeczka są wyłącznie pozytywne. W porównaniu z podpaskami czy tamponami, nie wchłania wydzieliny, a ją zbiera. Kubeczek nie zostawia za sobą żadnych niespodzianek, jak w przypadku tamponów, które mogą pozostawić kłębki bawełny i przyczynić się do komplikacji. Zapomnij o wydawaniu pieniędzy na środki higieniczne, które nienawidzisz do szpiku kości!

Jaka jest cena kubeczka menstruacyjnego?

Wyrzuć wszystkie tampony i podpaski, które przez lata okazywały się comiesięcznym koszmarem. I nie martw się o wydawanie na nie pieniędzy przez najbliższe 5 lat (istnieją nawet opinie o użyciu do 15 lat). Cena kubeczka menstruacyjnego waha się pomiędzy 59,99 zł a 171,99 zł i zależy od producenta, kształtu czy wykonania. Oczywiście wszystkie renomowane kubeczki wykonane są z silikonu medycznego, który nie ma żadnego negatywnego wpływu na gospodarkę bakteryjną pochwy oraz ogranicza reakcje alergiczne. Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi na stronie, gdyż kupując go z nieznanego źródła narażamy się na problemy zdrowotne i komplikacje. Najdroższym modelem dostępnym na polskim rynku jest Intimina za wspomnianą już cenę 171,99 zł. Powód, dla którego cena jest tak wysoka (jednak w porównaniu z comiesięcznym zakupem produktów higienicznych w ciągu 5 lat i tak jest śmiesznie niska), to dodatkowa funkcja wynikająca z płaskiej budowy. Model Ziggy Cup, Intimina jest jedynym kubeczkiem, który pozwala na odbycie stosunku seksualnego bez jego wyjmowania. Uwaga! To nie jest dodatkowa forma antykoncepcji! Inne tego typu produkty są przystosowane tylko do gromadzenia krwi menstrualnej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest