Balet i ciężary – czyli nowe połączenia treningowe

Balet – kojarzony jest z subtelnością i delikatnością. Osoby, które go trenują, mają smukłe sylwetki i świetne poczucie równowagi. Z kolei podnoszenie ciężarów utożsamia się z osobami, które chcą wyrzeźbić mięśnie i zwiększyć swoją siłę. W przeciwieństwie do osób, które tańczą balet, te stąpają twardo po ziemi i nie mają aż takiego poczucia rytmu. Jednak ostatnio popularne stało się nietypowe połączenie treningowe- ćwiczeń baletowych z ciężarkami. Nie jest to takie irracjonalne, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Dzięki takim ćwiczeniom możesz uzyskać szczupłą sylwetkę i umięśnione ciało.

Balet z ciężarami – na czym polega trening?

Połączenie treningu baletowego z ciężarkami to po prostu trening oporowy. Tego typu ćwiczenia angażują dużą ilość mięśni, w tym również mięśnie głębokie. Dodatkowo wpływają pozytywnie na poczucie równowagi i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Każde ćwiczenie baletowe z ciężarkami jest zaprojektowane tak, aby wysmuklać ciało i pracować nad mięśniami.

Ćwiczenia baletowe z ciężarkami możesz wymyślać samemu. Zastanów się jaki efekt chciałbyś uzyskać i zaplanuj swój trening. Poniżej przedstawimy kilka przykładowych ćwiczeń:

 • Unoszenie ciała do góry
  To ćwiczenie angażuje mięśnie całego ciała. Polecamy wykonywać 15 powtórzeń, a następnie zrobić sobie 30-sekundową przerwę, a potem wykonać kolejną serię.
  Pozycja wyjściowa: Stań wyprostowany, a hantle trzymaj przy biodrach. Ręce opuść wzdłuż ciała. Następnie unieś ręce przed siebie, dźwigając hantle. Po chwili je opuść. Kolejno unieś prawe kolano i podnieś ze sobą hantle. Powtarzaj ćwiczenie, zmieniając nogi. Pamiętaj, żeby wykonywać je dokładnie. Nie szkodzi, jeśli Twoje tępo będzie powolne. Ten trening ma za zadanie wyćwiczyć u Ciebie równowagę i wyrzeźbić mięśnie.
 • Plié wraz z tendu
  To ćwiczenie angażuje barki, ramiona, uda, pośladki, łydki oraz mięśnie skośne brzucha. Będziesz do niego potrzebował odpowiednich dla Ciebie ciężarków i krzesła. Stań bokiem do krzesła i złap za jego oparcie. Drugą ręką trzymaj wyprostowaną z hantlą w dłoni. Twoje stopy powinny być ustawione na szerokość barków. Ugnij kolana i wykonaj głębokie plié . Prostując nogi, wykonaj obszerny ruch stopą (jak gdyby po półokręgu) i to samo wykonaj jednocześnie obciążoną dłonią. Zalecamy 15 powtórzeń, przerwę i serię na drugą stronę.
 •  Krok baletnicy
  Ćwiczenie silnie angażuje uda, pośladki i ramiona. Wykonaj najlepiej około 15 powtórzeń. Stań wyprostowany i trzymaj hantelki w obu dłoniach. Stopy trzymaj razem, a ręce niech będą spuszczone po bokach. Następnie cofnij jedną nogę do tyłu wraz z rękoma. Kolejno zejdź do siadu wykrocznego i ściągnij mocno ręce. Wstań i dynamicznie wyprostuj ręce.
  Przedstawiliśmy Ci przykładowe ćwiczenia. Jednak nie bój się eksperymentować i sam zaprojektuj swój trening. Pamiętaj, że jeśli jesteś początkującą osobą, to użyj hantli o wadze 1 kg. Jeśli nie masz takich w domu, to zamiast tego napełnij dwie butelki wody- jednak nie będą one tak wygodne do ćwiczeń, jak normalne ciężarki.

Balet i ciężary – dla kogo taki zestaw ćwiczeń?

Tego typu trening będzie idealny dla kobiet, które chcą wzmocnić wszystkie mięśnie swojego ciała, przy okazji trenując równowagę. Połączenie kroków baletowych z obciążeniem skutkuje pięknym rzeźbieniem mięśni. Takie ćwiczenia polecamy wszystkim osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub wykonują inną siedzącą pracę. Tego typu zestaw pomoże rozprostować kości, a także rozruszać i rozluźnić mięśnie. Po ćwiczeniach Twoje ciało będzie ujędrnione i z każdym kolejnym treningiem zmobilizowane do większej pracy. Jeśli szukasz sposobu na poprawienie swojego nastroju albo ciągle marzniesz, to śmiało możesz wykonywać ćwiczenia baletowe z ciężarkami. Ruch przez tylko 15 minut sprawi, że Twój mózg zacznie wytwarzać endorfiny, a dzięki temu poprawi Ci się nastrój. Podczas treningu Twoje krążenie przyśpieszy, dlatego będzie Ci cieplej. Jeśli znasz inne ciekawe zestawy ćwiczeń baletowych z ciężarkami, to koniecznie napisz nam o nich w komentarzu. Daj znać, jak podoba Ci się taki trening.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest