Imiona dla psa 2018 – czyli podsumowanie roku!

Ten, kto myśli, że wybór imienia dla psa jest rzeczą prostą, albo go nigdy nie miał i nie będzie miał, albo zdążył zostać już rodzicem. Wówczas wiadomo, że wszystko inne wydaje się banalnie łatwe! Wielbiciele szczekających czworonogów dokładają wszelkich starań, aby ich futrzane pociechy mogły poszczycić się oryginalnym i wyjątkowym imieniem, oddającym ich charakter.

Fajne imiona dla psa – jak dokonać wyboru, czym się inspirować, o czym pamiętać?

Współcześnie, jak w przypadku dzieci, panuje moda na imiona, także wśród zwierząt udomowionych. To już nie te czasy, kiedy pies z łatką na ogonie był Ciapkiem, a kot Kłębuszkiem. Teraz dominują imiona inspirowane postaciami z filmów, muzykami, artystami, bajkami, gwiazdami sportu, a w wypadku Polski, również imiona zagraniczne. Nie mniej jednak polskie imiona również są często spotykane, chociażby Tosia, która w rankingu imion dla psa suczki znalazła się na 7. Miejscu. Psy są uważane bardzo często jak nie w większości przypadków, jako członkowie rodziny. Ofiarują swoim właścicielom więcej niż sierść na kanapie czy pchły.

O ile wybieranie imienia dla nowego członka rodziny może okazać się niebywałą frajdą, o tyle trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Psy również mają umiejętności adoptujące, uczą się, ewoluują, rozumieją. Przy wyborze imienia trzeba pomyśleć także o psie i ułatwić mu zapoznanie się z nowym otoczeniem, zasadami, a nawet imieniem. Im łatwiejsze i dźwięczniejsze dla człowieka, tak samo dla czworonoga. Najlepiej, gdyby imię było krótkie, do którego łatwo mu będzie się przyzwyczaić i tym samym szybciej zacznie na nie reagować. Imiona dwusylabowe są w tym wypadku najbardziej trafione.

Dobierz imię do osobowości swojego pupila. W tym wypadku niektóre osoby będą miały ułatwione zadanie. Czasami poznaje się psa i od razu zna jego imię ze względu na wygląd lub zachowanie. Kto pamięta Wiercika ze 101. Dalmatyńczyków, który nie mógł ustać w miejscu już od pierwszych dni? Warto to wziąć pod uwagę i uruchomić wyobraźnię!

Może nie zawsze rasa powinna być wyznacznikiem w doborze imienia, ale na pewno nie zaszkodzi spojrzeć i pod tym kątem. Nazwanie Chihuahua Szarikiem, a Rottweilera Bajką nie do końca może oddawać pełną osobowość. To, że właścicielowi podoba się imię, nie oznacza, że pies zostanie jego pełnym uosobieniem.
Nie używaj wulgarnych i obraźliwych słów, jako imienia dla czworonoga! Czasami może wydawać się, iż brzmi to wyjątkowo oryginalnie, ale to tylko pozory. Zastanów się, czy w miejscach publicznych ludzie zrozumieją, co mówisz, i czy to kogoś nie urazi. W niektórych sytuacjach może się to okazać kłopotliwe.

Jeżeli z czasem okaże się, że wybrane przez ciebie imię, to jednak nie jest to, pamiętaj, że zawsze je można zmienić, jeśli na przykład nie pasuje do osobowości, albo piesek został przygarnięty ze schroniska.
Ranking najbardziej popularnych imion zagranicznych. Według największego międzynarodowego portalu dla posiadaczy i fanów czworonogów, rover.com, pierwsza dwudziestka najbardziej popularnych imion dla psów, to:

 1. Amos
 2.  Archie
 3.  Beau
 4.  Biscuit
 5.  Bolt
 6.  Boots
 7.  Buddy
 8. Charlie
 9. Colby
 10.  Cooper
 11. Dash
 12.  Eddie
 13. Finn
 14. Frankie
 15. Frodo
 16. Goose
 17. Gulliver
 18.  Gus
 19.  Henry
 20. Herbie

Jak łatwo można dostrzec, pojawiają się tu inspiracje filmowe (Frodo, Gulliver), sportowe (Bolt), jak i ludzkie imiona oraz stare klasyki (Biscuit, Buddy). Natomiast imiona dla psa suczki i ich ranking wygląda następująco:

 1. Abby
 2. Allie
 3. Annie
 4. Angel
 5. Apple
 6. Bailey
 7. BammBamm
 8. Bella
 9. Bluebell
 10. Bonnie
 11. Callie
 12. Caramel
 13. Cherry
 14. Chloe
 15. Clover
 16. Coco
 17. Cricket
 18. Dixie
 19. Dolce
 20. Ellie

W tym przypadku można dostrzec nawet inspiracje modowe (Coco, Dolce), postaci z filmów (BammBamm, Annie, Bella) i imiona powtarzające się na przestrzeni lat (Abby, Bailey, Caramel, Chloe).
W Polsce mamy na pewno większy wybór w imionach. Inspiracji ze świata jest wiele, ale na własnym podwórku też nie ma na co narzekać. Tym razem portal psipark.pl ogłosił, iż najpopularniejszą dwudziestką wśród imion dla psów są:

 1. Toffik
 2. Teddy
 3. Roki
 4. Alex
 5. Fafik
 6. Maks
 7. Misza
 8. Leo
 9. Max
 10. Fado
 11. Riko
 12. Hektor
 13. Laki
 14. Puszek
 15. Pimpek
 16. Kajtek
 17. Fuks
 18. Diego
 19. Harry
 20. Rico

A wśród suczek:

 1. Luna
 2. Tina
 3. Diana
 4. Sonia
 5. Elza
 6. Sara
 7. Tosia
 8. Lola
 9. Fibi
 10. Daisy
 11. Maja
 12. Megi
 13. Kira
 14. Nela
 15. Mika
 16. Leya
 17. Milka
 18. Fiona
 19. Roxi
 20. Luka

W obu grupach nie zabrakło starych polskich imion nadawanych czworonogom od lat (Maks, Puszek, Pimpek, Fuks, Tina, Sonia, Mika). Jak i powyżej, imion zapożyczonych z zagranicznych filmów, postaci jest niemało. Jeżeli nadaje to charakteru twojemu psiakowi, to na pewno jest to strzał w dziesiątkę! Bez wątpienia nie trudno wyobrazić sobie małą przedstawicielkę rasy owczarek niemiecki z niewyczerpaną energią i ciekawością świata niczym Kira, z „Króla Lwa”.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest