Krzywa cukrowa – normy, badanie oraz wyniki

Test tolerancji glukozy, inaczej krzywa cukrowa to badanie wykonywane u osób mających nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub znajdujących się w tzw. grupie ryzyka. To znaczy jeśli np. w bliskiej rodzinie występowała cukrzyca. Kontrola poziomu glukozy jest obowiązkowa dla kobiet w ciąży. Badanie zleca się również w celu zdiagnozowania PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników. W przypadku diagnostyki samej cukrzycy czy hipoglikemii sprawdza się tylko poziom glukozy, natomiast żeby zdiagnozować insulinooporność, hiperinsulinemię czy inne zaburzenia insulinowe, konieczne jest dodatkowo wykonanie testu insuliny.

Krzywa cukrowa – przygotowanie do badania

Trzy dni przed wykonaniem testu stosuje się dietę bogatą w węglowodany. Na dobę przed samym badaniem nie wolno pić alkoholu ani palić papierosów. Do testu koniecznie przystępujemy na czczo. W miarę możliwości (po ówczesnej konsultacji z lekarzem) bezpośrednio przed badaniem odstawia się leki mogące zaburzać gospodarkę węglowodanową takie jak sterydy, pigułki antykoncepcyjne czy środki moczopędne. w tym również hormony tarczycy. Ważne jest abyśmy przed wykonaniem testu byli ogólnie zdrowi (przeziębienie lub antybiotykoterapia mogą zafałszować rezultaty badania), wówczas wyniki nie będą miarodajne.

Jak przebiega badanie?

Musimy zarezerwować sobie ok. dwie godziny, ponieważ krew żylna pobierana jest kilkakrotnie, w równych odstępach czasu. Jeśli lekarz zleci dokładniejsze badanie, wówczas pomiary robi się co 30 minut, czasami nawet przez 4-5 godzin (przeważnie w warunkach szpitalnych). Pierwsze pobranie ma na celu określenie wyjściowego stężenia poziomu cukru w organizmie. Następnie pacjent otrzymuje do wypicia 75 gramów czystej glukozy, rozpuszczonej w wodzie, którą należy spożyć do pięciu minut od momentu podania. Po godzinie spędzonej w poczekalni przychodni lub innej placówki medycznej krew zostaje pobrana po raz drugi i po raz trzeci za kolejną godzinę. Warto wziąć ze sobą coś do czytania, żeby wypełnić sobie czas spędzonyna oczekiwaniu.

20473 big

Normy i interpretacja wyników krzywej cukrowej

  • Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), po 2 godzinach od wypicia glukozy 140 mg/dl(7,8 mmol/l).
  • Na stan przedcukrzycowy mogą wskazywać wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).
  • Cukrzycę potwierdzają wyniki w 2. godzinie testu od 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Można ją również rozpoznać na podstawie pierwszego pomiaru poziomu cukru we krwi – gdy wynosi on 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, taki wynik należy dwukrotnie potwierdzić.

Na wykonanie badania nie trzeba mieć skierowania, można je zrobić prywatnie, ale ważne by wszystkie, otrzymane wyniki konsultować ze swoim lekarzem. Należy pamiętać, że każde laboratorium może mieć swój, indywidualny zakres referencyjny- wszystko zależy od tego na jakich aparatach pracuje.

Badanie krzywej cukrowej kobiet w ciąży

Badanie krzywej cukrowej kobiet w ciąży ma za zadanie wyryć ewentualną cukrzycę ciążową. Choroba ta może pojawić się u kobiet, które nie miały wcześniej problemów z poziomem glukozy we krwi. Badanie krzywej cukrowej wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży. Samo badanie nie różni się od standardowego badania. Polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi kobiety ciężarnej na czczo oraz po przyjęciu dużej dawki glukozy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest