Ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego jest nazywany potocznie „korzonkami”. Są to włókna nerwowe ułożone w formie splotów, które odchodzą od rdzenia kręgowego między kręgami. Gdy zostaną one naruszone pojawia się nagły, silny ból w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. W momencie ucisku, od rdzenia odchodzą dwa korzenie brzuszne zawierające włókna ruchowe oraz dwa korzenie grzbietowe, które zawierają włókna nerwowe i czuciowe. Są to bardzo delikatne struktury, dlatego ich naruszenie wywołuje tak silny ból.
Spis treści
Korzonki – czym są?
Korzenie nerwowe są związkami włókien nerwowych. Korzenie w momencie ucisku odchodzą parami, z lewej oraz prawej strony. Są one nie osłonięte, dlatego tak często bywają podrażnione. Ich uszkodzenie może prowadzić do porażeń mięśni oraz niedowładów. Korzonki to zespół korzeniowy, który poprzez mechaniczny ucisk na korzenie nerwowe tworzy dolegliwość bólową. Taki ból jest silny oraz uciążliwy, może uniemożliwiać wykonywanie najprostszych czynności.
Objawy zapalenia korzonków
Objawy zapalenia zespołu korzeniowego są uzależnione od tego, w którym odcinku kręgosłupa rozwinął się stan zapalny. W przypadku zapalenia zespołów korzeniowych kończyn górnych od barku, aż do dłoni. Ponadto towarzyszy mu także:
- Przykurcz mięśni przykręgosłupowych
- ból przy próbie skrętu głowy lub skłonie w tył
- niemożność zmiany ustawienia kręgosłupa szyjnego
Taki stan jest inaczej nazywany rwą barkową. Ból jest spowodowany wychłodzeniem, przeciążeniem kręgosłupa lub przybraniem złej pozycji podczas snu. Przy zapaleniu zespołów korzeniowych kończyn dolnych, ból promieniuje od pośladka az do stopy. Nazywany jest rwą kulszową. Są następstwem gwałtownego ruchu, takie zapalenie uniemożliwia sprawne poruszanie się, a także może prowadzić do drętwienia mięśni oraz zaburzeń czucia.
Jak leczyć?
W przypadku silnego bólu korzonek należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wstępną diagnostykę oraz zaproponuje plan leczenia. Lekarz początkowo może zlecić niesteroidowe leki przeciwzapalne w celu złagodzenia bólu. Są to leki, których głównymi składnikami są: ibuprofen, metamizol, meloksykam, naproksen oraz ketoprofen. Są to leki działające przeciwzapalnie. Jednak należy pamiętać, że te środki działają drażniąco na układ pokarmowy, dlatego nie należy przekraczać zalecanej dobowej dawki.
Zdarza się, że ból rwy kulszowej oraz barkowej jest tak silny, że środki przeciwbólowe zawierające paracetamol nie złagodzą ucisku. W takim wypadku należy stosować miejscowo maści zwierające te same substancję czynne, np. Voltaren Emulger. Jeśli maści nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, lekarz zaproponuje zastrzyki domięśniowe wydawane na receptę.
W łagodzeniu bólu pomocne będą również ciepłe okłady, a także maści oraz plastry rozgrzewające. Rozluźniają napięte mięśnie, a tym samym zmniejszają odczuwanie bólu.
Jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym zespołem korzeniowym, lekarz może zarekomendować wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego bezpośrednio w miejscu występowania stanu zapalnego. Taki zastrzyk nazywa się potocznie „blokadą kręgosłupa”.
Dolegliwości związane z bólem korzonek nie kończą się w chwili opanowania najsilniejszego bólu. Aby całkowicie pozbyć się tej dolegliwości, należy odbywać regularną rehabilitację. Odpowiednie masaże oraz ćwiczenia pozwalają wrócić do poprzedniej sprawności. Uzupełnieniem takiej terapii mogą być: ultradźwięki, jonoforeza oraz elektrostymulacja. Po zakończeniu pracy z fizjoterapeutą, należy kontynuować terapię samodzielnie, w domu.