Od wielu lat coraz bardziej popularne stają się egzotyczne oraz orientalne masaże. Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych masaży orientalnych jest masaż tajski. Jest to przykład głębokiego masażu, który jest połączeniem akupresury z elementami pasywnej jogi. Wywodzi się on z Tajlandii i jest uznawany jako starożytny klasyczny masaż.
Masaż reprezentujący grupę egzotyczną to lomi-lomi. Powstał na Hawajach, był elementem obrzędu inicjacji (przejścia). Szczególnie wpływał na poprawę stanu psychicznego oraz fizycznego. Zdarza się, że masaż wykonuje aż dwóch masażystów. Ponadto wyróżnia się on również stosowanie ciepłego oleju oraz dźwięku w formie śpiewu lub tańca masażysty.
Spis treści
Masaż Lomi-Lomi – jak wygląda?
Masaż Lomi Lomi jest uznawany za „masaż kochającego dotyku”, ponieważ podczas jego trwania, masażysta wykazuje czułość, akceptację oraz atencję. Wykorzystuje do masażu dłonie, przedramię oraz łokcie. Cały proces wykonania hawajskiego masażu powinien dać klientowi satysfakcje oraz pozostawić go w dobroczynnym, euforycznym stanie. Intensywność masażu jest dostosowana do odczuć oraz potrzeb klienta. W trakcie jego trwania, masażysta wsłuchuje się w ciało klienta, odbiera sygnały oraz na nie reaguje. Podczas masażu można spodziewać się takich działań jak: głaskanie, potrząsanie, ugniatanie, pocieranie, przytulanie, rozciąganie, obracanie, zginanie oraz prostowanie.
Masaż odbywa się na całym ciele z pominięciem stref intymnych, które są zasłonięte. Masażysta podchodzi do wykonania takiego zabiegu relaksującego z pełną czułością. Jednak jest to jego profesjonalne podejście do pracy, bez erotycznego kontekstu.
Do masażu używany jest podgrzany olejek, który w dużej ilości wmasowywany jest w ciało klienta. Podczas zabiegu można spotkać się z relaksacyjną, często hawajską muzyką. Cały masaż trwa półtorej godziny.
Jakie przynosi korzyści?
Masaż hawajski wpływa na aspekty pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Walorami pielęgnacyjnymi są:
- Uspokojenie
- Odprężenie
- Wyzwalanie wewnętrznej siły
- Stabilizacja równowagi energetycznej
- Wzbudzenie pozytywnego myślenia oraz działania
- Natomiast walorami leczniczymi jest:
- Poprawa krążenia
- Uelastycznienie ciała,
- Przyspieszenie przemiany materii
- Spalanie tkanki tłuszczowej
- Redukuje ból pleców, oraz dolegliwości reumatyczne
Masaż Lomi-Lomi jest przeznaczony dla każdego, kto potrzebuje relaksu lub odprężenia. Doskonale poprawia nastrój osobom, które cierpią na depresję lub podobne schorzenia. Jest pomocny również dla osób zestresowanych oraz przepracowanych.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu?
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z takiego zabiegu. Nie powinny korzystać z niego osoby, które:
- Są chore na białaczkę
- Mają podwyższoną temperaturę ciała
- Leczą się na schorzenia zakaźne
- Borykają się z dolegliwościami skórnymi
- Chorują na żylaki
- Maja problemy żołądkowe
Istnieje jednak grupa ludzi, którzy przed przystąpieniem do takiego masażu powinni skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży. Leżenie na brzuchu podczas ciąży jest niebezpieczne dla dziecka, i w większości wypadku lekarz odradza skorzystanie z takiego masażu. Kobiety podczas menstruacji również nie powinny uczestniczyć w masażu. Masażysta przed rozpoczęciem zabiegu powinien być świadomy w jakim stanie jest klient. Na podstawie takich danych może dobrać odpowiednią intensywność oraz dopasować ruchy, technikę oraz ułożenie masowanej osoby. Jeśli masażysta stwierdzi, że dolegliwości klienta nie pozwalają na wykonanie masażu, może odmówić jego wykonania.