Kolonoskopia – jak przygotować się do badania?

Niestety nie każdy występujący objaw możemy zauważyć ‘gołym okiem’. Medycyna coraz bardziej idzie do przodu, jednocześnie proponując coraz to nowsze badania, leki czy różnego tego operacje bądź drobniejsze zabiegi.

Kolonoskopia – na czym polega?

Dużo słyszymy oraz mówimy w gronie lekarzy o zabiegu, jakim jest kolonoskopia. Ujmując najbardziej logicznie, jest to badanie, które umożliwia nam dokładne przyjrzenie się całemu odcinkowi jelita grubego. Wykonuje się je za pomocą endoskopu – jego grubość możemy porównać do kciuka. Po umieszczeniu w okolicy jelita, zyskujemy dokładny pogląd tego, co dzieje się w naszym organizmie.

Powodem, dla którego przeprowadza się kolonoskopię jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Dodatkowo przy dodaniu odpowiedniego ‘sprzętu’ medycznego, w medycynie nazywanych potocznie, ‘instrumentów’, możemy pobrać wycinek błony, aby poddać je badaniu histopatologicznemu, ale również poddać pacjenta, zabiegom jakimi są:

  • polipektomia, czyli usunięcie polipów
  • poszerzenie zwężeń jelitowych (choć ten zabieg stosuje się jedynie po operacji, związanej z narządem)
  • zatamowanie krwawień, które pojawiają się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego

Kolonoskopia a przygotowanie

Pomimo tego, że zabieg nie jest poważny oraz trudny do przeprowadzania, istnieje wiele wskazówek jak postępować przed nim oraz czego unikać. Kluczową rolę odgrywa tydzień przed przystąpieniem do zabiegu, zatem:

  • jeśli zażywasz leki takie jak aspiryna czy acard, udaj się na wizytę do lekarza prowadzącego, będzie konieczna eliminacja, ze względu na to, że powyższe leki hamują czynności płytek krwi, a więc badanie stałoby się niekompletne
  •  całkowicie zaprzestań przyjmowaniu żelaza
  • jeśli, jesteś osobą chorą na cukrzycę, koniecznie musisz skontaktować się ze swoim lekarzem, w celu dopasowania odpowiedniego planu żywieniowego oraz być może, zmiany leków
  •  przerwij spożywanie owoców o drobnych pestkach – truskawek, kiwi, winogron, a nawet arbuza.
  •  nie jedz muesli, pieczywa o drobnych ziarnach, a także wszelkiego rodzaju nasion
  •  pod żadnych pozorem nie pij soków, a przede wszystkim soku z buraka, ponieważ jego kwas jest tak intensywny, że barwi śluzówkę na ciemniejszy kolor
  • nie spożywaj napojów gazowanych oraz uwzględnij wszelkiego rodzaju mleczne produkty z umiarkowaniem, jeśli dotychczas stanowiły główną część Twojej diety

Dzień przed zabiegiem

W tym dniu lekarze zalecają zjeść jedynie lekkie śniadanie oraz dużą ilość płynu, przede wszystkim wody czy herbaty. Po upływie pięciu godzin od śniadania, następuję zasadnicze przygotowanie do badania, a mówiąc dokładniej, spożywanie leku Fortrans – otrzymasz go na receptę. Jedno całe opakowanie, rozpuszczamy w czterech litrach, letniej, przegotowanej wody. Pijemy często, małymi łykami, tak, aby skończyć przygotowaną ‘miksturę’ w ciągu pięciu, maksymalnie sześciu godzin. Podczas wdrożenia leku, nie spożywamy żadnych pokarmów, a pijemy jedynie wodę niegazowaną. Naturalną reakcją organizmu będą częste wypróżnienia, prawdopodobnie w ostatniej godzinie, w formie płynnej.

Kolonoskopia cena

W tym przypadku wszystko zależy od wybranej kliniki oraz specjalisty, wykonującego zabieg. Ceny w małych miastach naturalnie, będą stanowić mniejszą opłatę. Wartość waha się pomiędzy tysiącem złotych wzwyż, jeśli zabieg będzie wymagać pomocy drugiego lekarza bądź podczas badania, pojawią się dodatkowe komplikacje. Jeśli przechodzimy przez najmniej skomplikowany rodzaj badania, możemy spodziewać się maksymalnej ceny, rzędu pięciuset złotych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest