Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź!

Zarówno dla kobiet, które starają się o dziecko, jak i dla tych, które nie planują zajścia w ciążę decyzja o tym, kiedy wykonać test ciążowy jest stresująca. Wiele kobiet zastanawia się, po jakim czasie mogą wykonać test, jaki rodzaj testu wybrać i kiedy będzie on najbardziej wiarygodny.

Test ciążowy cena, rodzaj, termin wykonania

W aptekach i drogeriach dostępnych jest szereg testów, których plusem jest fakt, że można wykonać je samodzielnie w domu. Ich działanie polega na wykryciu hormonu ciążowego hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), który organizm zaczyna produkować od momentu poczęcia, jest on obecny we krwi i moczu. Testy różnią się rodzajem, ceną, a także tym, po jakim czasie od zapłodnienia otrzymamy wynik zgodny z rzeczywistością. Testy dzielą się na:

  • płytkowe
  • paskowe
  • strumieniowe
  • cyfrowe

Rodzaj testu zależy od naszych preferencji, testy płytkowe i paskowe wymagają większej ilości przyrządów (pojemniczek, pipeta), jednak przeważnie są sprzedawane w całym zestawie. Zdecydowanie wygodniejsze są testy strumieniowe i cyfrowe – do ich wykonania nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów.

Ceny testów wahają się od kilku do kilkunastu, a nawet kilkuset złotych. Najtańszy test można znaleźć w sprzedaży online już za 3 zł, a najdroższy – cyfrowy – który wyświetla nie tylko wynik pozytywny lub negatywny, ale też orientacyjny tydzień ciąży, za 200-300 zł. Większość producentów obiecuje, że wiarygodny wynik uzyskamy już po kilku (ok. 6) dniach od zapłodnienia i w ciągu kilku minut od wykonania go.

Test ciążowy online

Oprócz ogólnodostępnych testów, które badają poziom hCG w moczu, w internecie można natknąć się na testy ciążowe online. Jest to pewnego rodzaju quiz, polega bowiem na odpowiadaniu na pytania, które dotyczą cyklu miesiączkowego, momentu współżycia, ogólnych objawów i symptomów, które przeważnie odczuwa każda kobieta w początkowej fazie ciąży. Na podstawie udzielonych odpowiedzi uzyskamy informację, czy zakup testu ciążowego i wizyta u lekarza jest wskazana. Test ciążowy online można traktować jako „pierwszy krok” w drodze do apteki lub ustalenie, że ciąża jest mało prawdopodobna.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Jeśli doszło do zapłodnienia, wykrycie poziomu hCG zwykle zajmuje od 7 do 12 dnia po implantacji (zagnieżdżeniu) zarodka. Aby uzyskać najbardziej wiarygodny rezultat najlepiej wstrzymać się ze zrobieniem testu do tygodnia od momentu, gdy planowana miesiączka się spóźnia. Jeżeli czas oczekiwania jest dla nas za długi, trzeba odczekać co najmniej od jednego do dwóch tygodni po odbytym stosunku. Pamiętajmy, że za wcześnie wykonany test ciążowy może dać upośledzony wynik. Gdy rezultat okaże się pozytywny – na teście pojawią się dwie kreski, niezbędne jest udanie się do lekarza, który wykona badanie potwierdzające ciążę.

Jaka pora dnia jest najlepsza na zrobienie testu?

Dokładniejszy wynik możliwy jest do uzyskania, gdy test robiony jest rano, na czczo, wówczas stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe – to szczególnie ważne, jeśli decydujemy się wykonać test, gdy miesiączka nie jest jeszcze spóźniona lub jeśli spóźnia się tylko o kilka dni. Wykonanie badania w ciągu dnia, gdy mocz nie jest tak skoncentrowany może doprowadzić do mylnych wniosków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest