Twój niemowlak ma katar? Jest to sprawa, której nie można pod żadnym pozorem lekceważyć, ponieważ małe dziecko oddycha głównie przez nosek. Przez jego zapchanie wasza pociecha jest rozdrażniona i niespokojna. Nie może spokojnie spać, ani jeść. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do zapalenia ucha, oskrzeli lub płuc. W artykule przedstawimy domowe sposoby na katar i jak jemu przeciwdziałać.
Spis treści
Katar a sapka
Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest rozróżnienie kataru od sapki. Nie wolno pod żadnym pozorem mylić tych dwóch pojęć. U noworodka kanaliki nosowe są bardzo wąskie. Jeśli w pokoju jest sucho, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Dziecku trudno wtedy oddychać, nie ma kataru, tylko sapkę, czasem nawet lekko pochrapuje, ale nie jest przeziębione
Objawy sapki:
- Świstanie
- Chrapanie
- Chrumkanie
- Objawy kataru:
- Głośny oddech
- Kichanie
- Wydzielina z nosa
- Niepokój i płaczliwość
Domowe sposoby na katar
Nie można się denerwować, kiedy zakatarzony maluch jest marudny. W końcu my sami, gdy mamy katar jesteśmy rozdrażnieni, że nie możemy oddychać, a co dopiero ma powiedzieć taki bobas. W takich chwilach obdarz go większą czułością i wykonaj kilka zabiegów, które sprawią, że będzie mu się lepiej spało, jadło i oddychało.
- Przed karmieniem usuwaj zalegającą w nosie wydzielinę. To ułatwi mu ssanie. Możesz to zrobić gruszką z szeroką plastikową końcówką lub specjalnym aspiratorem. Kilka minut wcześniej wpuść do każdej dziurki nosa 1-2 krople soli fizjologicznej, by rozrzedzić wydzielinę.
- Wpuszczaj do nosa krople z soli fizjologicznej lub roztwór wody morskiej w sprayu. Przyniesie to dziecku ulgę. Przytrzymaj delikatnie głowę malca i sprawnym ruchem zaaplikuj preparat do obu dziurek nosa. Większość preparatów na katar można kupić w aptece bez recepty.
- Sprowokuj malucha do kichania. Po zakropleniu soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej połaskocz nosek od środka nitką skręconą z waty. Mocne kichnięcie sprawi, że dziecko w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru śluzu.
- Rozsmaruj pod nosem odrobinę maści majerankowej. Ziele majeranku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa też ściągająco na błony śluzowe. Uważaj, aby maść nie zatkała dziurki.
- Nawilżaj powietrze w pokoju. Odpowiedni poziom wilgoci zapewni regularne wietrzenie pokoju i nawilżacze umieszczone na kaloryferach. Możesz także uruchomić elektryczny nawilżacz powietrza lub rozwiesić wokół łóżeczka mokre ręczniki.
- Podnieś wezgłowie łóżeczka. Podłóż grubo złożony ręcznik pod górną część materacyka. Gdy główka znajdzie się zdecydowanie wyżej, malcowi będzie łatwiej oddychać.
- Często układaj dziecko na brzuszku. Wówczas wydzielina w naturalny sposób wypływa z noska.
- Często przystawiaj do piersi lub podawaj picie. Nie martw się brakiem apetytu. Dziecko najbardziej potrzebuje teraz picia. Jeśli karmisz piersią, ma je w twoim mleku. Jeśli karmisz butelką, dawaj mu dodatkowo przegotowaną i przestudzoną nisko zmineralizowaną wodę źródlaną. Jeśli mimo twoich zabiegów maluch nadal ma kłopoty ze ssaniem, odciągaj mleko i podawaj mu je łyżeczką (koniecznie ją przedtem wyparz; w ten sam sposób możesz oczywiście dawać też mleko modyfikowane).
Czy potrzebna jest wizyta u lekarza?
Gdy zauważysz, że mimo domowych sposobów katar nie przechodzi i jest coraz bardziej dokuczliwy to jak najszybciej odwiedźcie lekarza. Pediatra w większości przypadków zaleca podawane witaminy C w kroplach – by dziecko lepiej zniosło kwaśny smak, przed podaniem dodaj kilka kropli ściągniętego mleka – oraz inhalacje. Niestety, gotowe preparaty do inhalacji nie są dobre dla noworodków. Inhalacje na katar, które są bezpieczne to zrobione z soli fizjologicznej, np. z nawilżacza. Starszym niemowlętom można robić inhalacje z rumianku, macierzanki, tymianku, szałwii, pędów sosny. Pomocne są też inhalacje z pary wodnej (napełnij wannę gorącą wodą i zamknij się z malcem w łazience na kilka minut). Lekarz przepisuje czasem łagodne obkurczające krople do nosa dla niemowląt. Kropli nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni, bo podrażniają delikatną śluzówkę nosa.
Przeciwdziałanie kataru u maluchów
By zapobiegać nawrotom kataru należy w sezonie przeziębień ograniczyć wizyty gości, – a gdy już was odwiedzą, poproś, aby umyli ręce – nie zabieraj malucha do sklepów, staraj się nie podróżować z nim środkami komunikacji miejskiej. Jeśli jednak sama jesteś zakatarzona, a karmisz malucha, nie odstawiaj go od piersi. Pozbawiłabyś go cennych przeciwciał, dzięki którym, być może, wcale się od ciebie nie zarazi.