Katar u niemowlaka – leczenie oraz przeciwdziałanie

Twój niemowlak ma katar? Jest to sprawa, której nie można pod żadnym pozorem lekceważyć, ponieważ małe dziecko oddycha głównie przez nosek. Przez jego zapchanie wasza pociecha jest rozdrażniona i niespokojna. Nie może spokojnie spać, ani jeść. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do zapalenia ucha, oskrzeli lub płuc. W artykule przedstawimy domowe sposoby na katar i jak jemu przeciwdziałać.

Katar a sapka

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać jest rozróżnienie kataru od sapki. Nie wolno pod żadnym pozorem mylić tych dwóch pojęć. U noworodka kanaliki nosowe są bardzo wąskie. Jeśli w pokoju jest sucho, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Dziecku trudno wtedy oddychać, nie ma kataru, tylko sapkę, czasem nawet lekko pochrapuje, ale nie jest przeziębione

Objawy sapki:

 • Świstanie
 • Chrapanie
 • Chrumkanie
 • Objawy kataru:
 • Głośny oddech
 • Kichanie
 • Wydzielina z nosa
 • Niepokój i płaczliwość

Domowe sposoby na katar

Nie można się denerwować, kiedy zakatarzony maluch jest marudny. W końcu my sami, gdy mamy katar jesteśmy rozdrażnieni, że nie możemy oddychać, a co dopiero ma powiedzieć taki bobas. W takich chwilach obdarz go większą czułością i wykonaj kilka zabiegów, które sprawią, że będzie mu się lepiej spało, jadło i oddychało.

 •  Przed karmieniem usuwaj zalegającą w nosie wydzielinę. To ułatwi mu ssanie. Możesz to zrobić gruszką z szeroką plastikową końcówką lub specjalnym aspiratorem. Kilka minut wcześniej wpuść do każdej dziurki nosa 1-2 krople soli fizjologicznej, by rozrzedzić wydzielinę.
 • Wpuszczaj do nosa krople z soli fizjologicznej lub roztwór wody morskiej w sprayu. Przyniesie to dziecku ulgę. Przytrzymaj delikatnie głowę malca i sprawnym ruchem zaaplikuj preparat do obu dziurek nosa. Większość preparatów na katar można kupić w aptece bez recepty.
 • Sprowokuj malucha do kichania. Po zakropleniu soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej połaskocz nosek od środka nitką skręconą z waty. Mocne kichnięcie sprawi, że dziecko w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru śluzu.
 • Rozsmaruj pod nosem odrobinę maści majerankowej. Ziele majeranku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa też ściągająco na błony śluzowe. Uważaj, aby maść nie zatkała dziurki.
 • Nawilżaj powietrze w pokoju. Odpowiedni poziom wilgoci zapewni regularne wietrzenie pokoju i nawilżacze umieszczone na kaloryferach. Możesz także uruchomić elektryczny nawilżacz powietrza lub rozwiesić wokół łóżeczka mokre ręczniki.
 • Podnieś wezgłowie łóżeczka. Podłóż grubo złożony ręcznik pod górną część materacyka. Gdy główka znajdzie się zdecydowanie wyżej, malcowi będzie łatwiej oddychać.
 • Często układaj dziecko na brzuszku. Wówczas wydzielina w naturalny sposób wypływa z noska.
 • Często przystawiaj do piersi lub podawaj picie. Nie martw się brakiem apetytu. Dziecko najbardziej potrzebuje teraz picia. Jeśli karmisz piersią, ma je w twoim mleku. Jeśli karmisz butelką, dawaj mu dodatkowo przegotowaną i przestudzoną nisko zmineralizowaną wodę źródlaną. Jeśli mimo twoich zabiegów maluch nadal ma kłopoty ze ssaniem, odciągaj mleko i podawaj mu je łyżeczką (koniecznie ją przedtem wyparz; w ten sam sposób możesz oczywiście dawać też mleko modyfikowane).

Czy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Gdy zauważysz, że mimo domowych sposobów katar nie przechodzi i jest coraz bardziej dokuczliwy to jak najszybciej odwiedźcie lekarza. Pediatra w większości przypadków zaleca podawane witaminy C w kroplach – by dziecko lepiej zniosło kwaśny smak, przed podaniem dodaj kilka kropli ściągniętego mleka – oraz inhalacje. Niestety, gotowe preparaty do inhalacji nie są dobre dla noworodków. Inhalacje na katar, które są bezpieczne to zrobione z soli fizjologicznej, np. z nawilżacza. Starszym niemowlętom można robić inhalacje z rumianku, macierzanki, tymianku, szałwii, pędów sosny. Pomocne są też inhalacje z pary wodnej (napełnij wannę gorącą wodą i zamknij się z malcem w łazience na kilka minut). Lekarz przepisuje czasem łagodne obkurczające krople do nosa dla niemowląt. Kropli nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni, bo podrażniają delikatną śluzówkę nosa.

Przeciwdziałanie kataru u maluchów

By zapobiegać nawrotom kataru należy w sezonie przeziębień ograniczyć wizyty gości, – a gdy już was odwiedzą, poproś, aby umyli ręce – nie zabieraj malucha do sklepów, staraj się nie podróżować z nim środkami komunikacji miejskiej. Jeśli jednak sama jesteś zakatarzona, a karmisz malucha, nie odstawiaj go od piersi. Pozbawiłabyś go cennych przeciwciał, dzięki którym, być może, wcale się od ciebie nie zarazi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest