Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – wie o tym każdy z nas! Mimo to wiele osób lekceważy je i nie jada go wcale lub sięga po niezdrowe i zdecydowanie niewskazane produkty. Tymczasem pożywne i wartościowe śniadanie sprawi, że dzień rozpoczniemy pełni sił i energii – niezbędnej, by stawiać czoła codziennym wyzwaniom. W tym artykule podpowiemy, jakie produkty powinny znaleźć się w zdrowym śniadaniu.

Produkty mleczne

Doskonałą propozycją na zdrowe, pożywne śniadanie są produkty mleczne, np. jogurty. Najlepsze są te naturalne, bez dodatku cukru. Warto również sięgać po kefiry, twarogi i maślanki. Unikajmy gotowych jogurtów owocowych – zwykle zawierają mnóstwo cukru i nie są byt zdrowe. Znacznie lepszym pomysłem będzie dodanie do jogurtu naturalnego świeżych owoców. Jeśli rano pijemy mleko lub zalewamy nim płatki, wybierajmy to o zawartości tłuszczu do 2%. Możemy również sięgać po żółty ser będący źródłem białka i wapnia. Zachowajmy jednak umiar – dostarcza zwykle sporo kalorii.

Jaja, wędliny i ryby

Świetnym wyborem na śniadanie są jaja, z których można przygotować pyszne, proste dania. W towarzystwie zielonej sałaty i ciemnego pieczywa będą zdrowym, pożywnym posiłkiem. Warto również sięgać po chude wędliny (np. drobiowe) oraz ryby, takie jak tuńczyk czy łosoś. Jeśli nie jemy produktów pochodzenia zwierzęcego, sięgnijmy po rośliny strączkowe, które są źródłem białka. Można przygotować z nich np. pastę do kanapek.

Produkty zbożowe

Jeśli nie wyobrażamy sobie śniadania bez kanapek, z samego rana sięgnijmy po pieczywo pełnoziarniste lub graham będące źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B i błonnika. Można również przygotować jęczmienne muesli lub owsiankę. Najzdrowsza będzie ta, do której dodamy odrobinę suszonych owoców, orzechów czy rodzynek. Unikajmy płatków kukurydzianych i czekoladowych! Jeśli kupujemy muesli z dodatkiem owoców, uważanie przeczytajmy skład – w wielu przypadkach okazuje się, że produkt tylko pozornie jest zdrowy, a w rzeczywistości zawiera mnóstwo cukru i sztucznych dodatków. Zrezygnujmy z pszennych bułek z nadzieniem i białego pieczywa, zawierającego cukry proste.

Warzywa i owoce

W codziennym menu nie może ich zabraknąć, zwłaszcza jeśli przygotowujemy prawdziwe fit śniadanie! Warzywa i owoce mogą być dodatkiem do past, naleśników, płatków czy kanapek. Najlepsze będą te świeże, sezonowe. Można również sięgać po mrożonki, które także zawierają mnóstwo witamin i substancji odżywczych.

Od tego, co jadać będziemy na śniadanie, zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale także zdrowie. Starajmy się więc wybierać produkty wartościowe, które dodadzą sił i energii na cały dzień, a jednocześnie pomogą utrzymać dobry stan zdrowia oraz prawidłową wagę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest