Jaka jest najlepsza i najgorsza pozycja do spania?

Po ciężkim dniu w pracy, czy na uczelni nie ma to jak wygodne, ciepłe łóżko. Niejednokrotnie myślimy o nim czy tęsknimy gdy jesteśmy poza domem, albo na wyjazdach. Sen jest bowiem niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania… ale! Czy ktoś z Was zastanawiał się jak na nasz stan zdrowia wpływa pozycja w której śpimy? Jaka jest najlepsza, a jakiej unikać? Dziś rozwiążemy tą zagadkę, byście czerpali ze snu jeszcze więcej.

1. Na plecach

Klasyczna pozycja na tzw. kłodę lub na żołnierza. Leżymy na plecach, nogi wyprostowane, oba barki położone na łóżku, ręce wzdłuż ciała. Najwygodniejsza i najbezpieczniejsza pozycja dla naszego kręgosłupa. Dzięki tej pozycji nacisk i ciśnienie na kręgi znacząco się zmniejsza, dzięki czemu zapobiega się bólowi karku. Dodatkowo zmniejsza ryzyko refluksu żołądkowego, pomaga utrzymać idealną kondycję naszych piersi i minimalizuje ryzyko powstawania zmarszczek na twarzy. Jest to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych pozycji do spania, której jedyną wadą jest to iż to w tej pozycji zdarza nam się chrapać.

2. Na boku

Pozycja zwana “położenie w yearner” – na lewym lub prawym boku z wyciągniętymi przed siebie rękami, z głową lekko położoną pod kątem. Plusów tej pozycji także znajdziemy wiele, jest to bowiem idealna pozycja osób z problemami kręgosłupa, zwłaszcza w obrębie odcinka szyjnego. Dodatkowo pozycja zmniejsza ryzyko rozwoju chorób mózgu, takich jak np. Alzheimer. Pozycja ta również sprzyja spokojnej nocy, a więc wszyscy z lekkim snem lub cierpiący na bezsenność powinni jej wypróbować. Niestety, ta pozycja bywa zdradliwa. Duży ucisk na nerwy może powodować ból i sztywnienie ramion i barków. Dodatkowo organy wewnętrzne czują spory nacisk, zwłaszcza wątroba i żołądek, dlatego osoby z problemami trawiennymi i zgagą powinny za wszelką cenę jej unikać.

3. Pozycja embrionalna

Pozycja przypominająca kłębek. Wszystkie kończyny są zwinięte lub podwinięte pod nasze ciało, a cała pozycja leży na prawym lub lewym boku. Pozycja idealna dla wszystkich chrapiących osób- ułożenie ciała zmniejsza ryzyko bezdechu sennego, a także jest idealna dla kobiet w ciąży. Niestety na tym kończą się jej pozytywy, bowiem jest to pozycja powodująca częste skurcze mięśni, a także przykurczów w obrębie szyi i pleców. Dlatego też często prowadzi do poważnych problemów i bólu w obrębie kręgosłupa oraz nerwu kulszowego.

4. Pozycja na brzuchu

Całe ciało opiera się na brzuchu, ręce na bokach lub obejmując poduszkę pod głową. Inaczej nazywana jest “upadkiem”. Pozycja, jak sama nazwa wskazuje, jest raczej złym wyborem. Po pierwsze powoduje bardzo poważne naprężenie kręgosłupa, a skutkiem tego spory ból. Leżąc na brzuchu nie wspieramy kręgosłupa, co uszkadza zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Po drugie jest całkowicie zakazana dla osób z dolegliwościami kręgosłupa, oraz dla osób z nadwagą. Dłuogotrwałe spanie w tej pozycji powoduje refluks, zgagę i bóle żołądka. Jedynym jej plusem jest fakt że niemalże całkowicie redukuje chrapanie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest