Urlop wychowawczy ma na celu umożliwienie rodzicom sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Z urlopu może skorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Jest to urlop fakultatywny, co oznacza, że pracownik-rodzic nie musi z niego korzystać. Głównymi przesłankami do nabycia prawa do urlopu jest pozostawanie w stosunku pracy i posiadanie co najmniej 6-miesięcznego stażu pracy. Podkreślić należy, że do stażu pracy wlicza się okres zatrudnienia u poprzednich pracodawców.
Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Przepisy prawa nakazują by jeden miesiąc urlopu był przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, np. matka dziecka przebywa na urlopie 35 miesięcy, a ojciec dziecka 1 miesiąc, albo odwrotnie. Oznacza to, że w sytuacji gdy tylko jeden z rodziców wykorzystuje cały urlop wychowawczy, to może on trwać maksymalnie 35 miesięcy.
Spis treści
Wniosek o urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Wniosek powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. W przypadku niezachowania ustawowego terminu przez pracownika, pracodawca udzieli urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku. Wniosek pracownika o udzielenie urlopu jest dla pracodawcy wiążący.
Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko;
Urlop wychowawczy płatny
Urlop wychowawczy jest innym rodzajem urlopu niż np. urlop macierzyński, a główna różnica polega właśnie na tym, że jest bezpłatny. W tej chwili nie ma więc czegoś takiego jak płatny urlop wychowawczy, ale istnieje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, który przysługuje matce, ojcu dziecka lub jego prawnym opiekunom, nie dłużej jednak niż przez okres: 24, 36 lub 72 miesięcy kalendarzowych. Dodatek ten przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie. Dodatek przysługujący za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 dodatku miesięcznego za każdy dzień. Kwotę dodatku przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę. W przypadku równoczesnego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych dziecka przysługuje jeden dodatek.
Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy
Określenie długości urlopu wypoczynkowego po zakończonym urlopie wychowawczym należy rozpocząć od obliczenia wymiaru należnego kobiecie urlopu. Głównym czynnikiem wpływającym na wymiar przysługującego pracownicy urlopu jest jej staż pracy. Jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat, kobiecie należy się 20 dni urlopu. Jeżeli jednak pracownica przepracowała ponad 10 lat, wymiar należnego jej urlopu wypoczynkowego wynosi aż 26 dni. Warto pamiętać, że maksymalna długość urlopu wychowawczego wynosi obecnie trzy lata. Można ten okres podzielić na maksymalnie cztery części, ale urlop należy wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat.