Jak przyspieszyć okres – domowe sposoby!

Jak przyspieszyć okres? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, gdy miesiączka ma nadejść w niepożądanym czasie – podczas ślubu, urlopu, imprezy – i chcą, by pojawiła się ona wcześniej, bądź po prostu przychodzi z opóźnieniem. Jakie są przyczyny opóźnienia miesiączki? Na ile dni da się przyspieszyć okres? Jakie są na to sposoby?

Przyczyn opóźnienia okresu może być wiele. U większości kobiet w głowie krąży wtedy tylko jedna myśl – ciąża! Huczy nam w głowie tylko to jedno słowo, a możliwości jest przecież dużo więcej. Na początku na pewno warto zrobić test ciążowy i wyeliminować tę możliwość. Innym częstym czynnikiem opóźnienia okresu jest stres. Stresujące życie powoduje, że poziom prolaktyny podwyższa się, a zbyt duże stężenie tego hormonu w organizmie przyczynia się do zatrzymania owulacji i wpływa tym samym na długość okresu. Inną przyczyną spóźnienia są różne zaburzenia hormonalne, które mogą być wywołane różnymi innymi czynnikami. Są to m.in. niska produkcja estrogenów, czy zespół policystycznych jajników.

Domowe sposoby przyśpieszenia miesiączki

1. Wysiłek fizyczny

Im intensywniejsze i bardziej wymagające ćwiczenia, tym większa pewność, że miesiączka nadejdzie w ciągu kilku najbliższych dni. Warto poświęcić przynajmniej 30 minut dziennie – najskuteczniejsze okażą się ćwiczenia na brzuch. Wybierzmy więc bieganie, brzuszki, przysiady, skłony itp.
Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, to nasze ćwiczenia nie muszą być aż tak wymagające. W ciągu dnia także wykonujemy ruchy, które mogą przyspieszyć nadejście okresu, tj. chodzenie po schodach, sprzątanie.
Pamiętajmy jednak, by nie forsować się ćwiczeniami, tym bardziej jeśli odczuwamy częste bóle dolnych partii brzucha, czy dotkliwość piersi. Wtedy wykonajmy ćwiczenia spokojnie bądź skorzystajmy z innych sposobów.

2. Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel w wannie to najbardziej popularny sposób na przyspieszenie okresu. Taka kąpiel nie tylko doskonale relaksuje, ale też poprawia krążenie krwi w organizmie. W związku z tym przepływa szybciej i zwiększa się jej ciśnienie, co dotyczy też krwi miesiączkowej. W trakcie takiej kąpieli warto też masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże krążenie. Pamiętajmy jednak, by woda nie była zbyt gorąca – ma być ciepła, ale mamy się czuć w tym komfortowo 

3. Sauna

Jeśli nie przepadasz za leżeniem w gorącej wodzie, to dobrym sposobem może okazać się skorzystanie z sauny. Działa ona na takiej samej zasadzie, co gorąca kąpiel.

4. Herbatki ziołowe

Herbatka z dziurawca, krwawnika, imbiru, malwy, nagietka czy natki pietruszki mają działanie rozkurczowe na mięśnie macicy i naczynia krwionośne, dlatego mogą one przyspieszyć okres. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować wszystkich rodzajów herbatek jednocześnie. Poza tym należy je stosować ściśle wg zaleceń na opakowaniu. Warto również wziąć pod uwagę to, że chociaż niektóre zioła mogą przyspieszyć okres, to mogą również sprawić, że stanie się on dłuższy i bardziej obfity. Działa tak np. herbatka z czarnej malwy.

5. Aspiryna

Aspiryna rozrzedza krew, stąd może opinia, że może być jednym ze sposobów na przyspieszenie okresu. Sposób ten nie jest jednak polecany, ponieważ z jednej strony znikoma jest jego skuteczność, z drugiej zaś kwas acetylosalicylowy przyjmowany w nadmiarze szkodzi (nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej).
Także długotrwałe przyjmowanie takich preparatów może skutkować bólem głowy, prowadzić do zaburzenia czynności wątroby i zapalenia nerek.

6. Wypij kieliszek czerwonego wina

Wino wpływa na układ hormonalny i, jak każdy alkohol, rozrzedza krew, w związku z tym może wywołać krwawienie wcześniej. Idealne, jeśli przyczyną spóźniania się okresu jest stres. Kieliszek wina połączony z gorącą kąpielą i masażem może okazać się najlepszym sposobem. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością!

Specjaliści nie potwierdzają, iż domowe sposoby na przyspieszenie okresu są skuteczne. Wiele zależy od organizmu kobiety. Jeśli miesiączka się spóźnia, trzeba lepiej poczekać i wystarczy zrelaksować się, i nie stresować. Okres na pewno się pojawi.

Należy również zaznaczyć, że naturalnej miesiączki raczej nie wywoła się szybko domowymi sposobami. Co więcej – duże opóźnienia okresu, czy jego zatrzymanie może być oznaką poważniejszych schorzeń. Dlatego do domowych sposobów na przyspieszenie okresu należy odnosić się z dystansem. A jeśli miesiączka naprawdę długo nie występuje, wówczas trzeba koniecznie wybrać się do ginekologa, który z pewnością ustali przyczyny opóźnienie okresu i wdroży odpowiednią kurację leczniczą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest