Trening strongmanów – ludzie z kamienia

Zawody strongmanów są niezwykle popularne, bardzo ciekawe, zadziwiające jest oglądanie nadludzkiej siły. Żeby osiągnąć taką niemożliwą sprawność fizyczną, potrzeba wielu godzin treningu, prawidłowej diety i mocnego charakteru.

Kim jest strongman?

Po polsku oznacza siłacz. Określa spotrowca, który uprawia sport siłowy, polegający na podnoszeniu rzeczy o dużej masie. W 19 wieku, kiedy sport jeszcze nie był wyodrębniony, nazywano tak osobę, która prezentowała dużą siłę. Pierwsi siłacze unosili ciężary nad głową, zginali stal albo rozgrywali łańcuchy.

Jako dyscyplina, uformowała się w drugiej połowie 20 wieku. W ostatnich latach ta aktywność fizyczna cieszy się coraz większą popularnością w wielu krajach świata, taki jak USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Iranie, Australii i RPA. Coraz częściej organizuje się mistrzostwa strongmanów. W Polsce sport ten rozpoczął się w 1998 r., kiedy w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w naszym kraju zawody strongmanów. Jest to bardzo widowiskowy sport, więc dużo stronmanów rodzi się z trójboju siłowego, podnoszenia ciężarów, kulturystyki i pchnięcia kulą.

Jaki powinien być idealny strongman?

Patrząc na wszystkie czynniki, najlepiej, żeby wzrost strongmana wynosił około 190 cm, a waga była mniej więcej 135-140 kg. Oprócz siły, taki sportowiec musi być szybki, wytrzymały i mieć dobrą koordynację. Są miesni, które decydują w rywalizacji. Są to mięśnie grzbietu, nóg, barki i ramiona. Najważniejsze jednak jest przygotowanie moralne i mentalne. Strongman musi być współczesnym gladiatorem. Tysiące kibiców na stadionie i przed telewizorem oczekują najlepszych wyników od zawodnika i dobrego widowiska. Często na mistrzostwach leje się krew, jest ryzyko i ból, ale sportowiec musi być pewny swoich sił, mieć mocny charakter i walczyć do końca. Wiek strongmana nie ma wielkiego znaczenia, ale idealny przedział wiekowy – to 25- 35 lat. Rozpocząć treningi można jak później tak i wcześniej.

Od czego zaczyna się droga strongmana?

Nie będzie to dziwne, wszytko zaczyna się od codziennych treningów na siłowni. Drugi ważny aspekt to wiedza – muszą dobrze się orientować w tym, jak zbudować masę i przy okazji nie zrobić sobie krzywdy. Często strongmani ćwiczą 2 razy dziennie, a jedzą aż 7000 kalorii dziennie. Przy czym zwykły człowiek spożywa 2-3 razy mniej. Tacy sportowcy jednak muszą mieć ogromną ilość energii podczas treningu i też siłę na regenerację. Mogłoby się wydawać, że trening składa się tylko z podnoszenia ciężarów, ale w rzeczywistości tak nie jest. Sportowcy muszą też biegać, pływać, rozciągać się. Potrzebują mieć dobrą kondycję. Zwyczajny dla strongmana trening będzie nieosiągalny dla zwykłego człowieka, jest on bardzo intensywny.

Jak wyglądają ćwiczenia Strongmanów?

Najważniejsza ich cecha to duża wartość funkcjonalna, ukierunkowana na ogólny rozwój mięśni. Na przykład, ciężar umieszcza się na plecy, a Strongman przenosi go na 20 metrów w jak najkrótszym czasie. Waga ciężaru dochodzi nawet do 400 kg. Wchodzą w grę również przetaczanie 350 kilogramowej opony, przeciąganie ciężaru na dystans, załadunek kul, trzymanie ciężaru na czas, podciąganie ciężaru wzdłuż tułowia, przysiady i t.d. Najbardziej znane nazwy ćwiczeń to Spacer farmera (czyli spacer z obciążeniem w obu rękach) i spacer Buszmena (ciężar jest na plecach, idzie się z ciężarem na określony dystans). Sprzętem do ćwiczeń często służą części starych maszyn rolniczych, kamienie i drewniane kłody.

3 najlepsze ćwiczenia:

  • Podrzut i wyciskopodrzut sztangielki – jednoręki morderca (strongmani używają ciężarów 90-100 kg i większych; przeciętnie wytrenowany mężczyzna powinien podrzucać jednorącz 45-50 kg, w seriach; najlepsi 60-70 kg),
  • Załadunek na czas (np. przenosisz obciążenie w jak najkrótszym czasie na pewną wysokość)
  • Trzymanie ciężaru na czas – martwy ciąg (zatrzymana pozycja, trenujesz siłę chwytu); wariant – trzymanie ciężaru w wyprostowanych dłoniach, ramiona równolegle do podłoża.

Co może dać trening strongmanów zwykłemu człowiekowi?

Oczywiście, że powtórzenie takich samych ćwiczeń jest nierealne. Warto jednak wziąć mniejsze ciężary i spróbować powtórzyć ruchy, koncepcję. Wzmocni to całe ciało i pomoże zbudować idealną sylwetkę. Wcale nie trzeba ważyć przy tym 100 kg. Dla sportowców innych dyscyplin taki trening będzie idealny, gdyż pomoże prawidłowo zbudować mięśnie. Bardzo dużo treningów zawiera elementy ćwiczeń z tego sportu.

Więc jeżeli chcesz pozbyć się masy tłuszczowej, poprawić wagę, mieć lepszą sylwetkę trening strongmanów będzie idealnym rozwiązaniem. Należy wziąć pod uwagę ćwiczenia siłowe i wykorzystać niektóre z nich.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest