EKG, a właściwie elektrokardiologia to badanie diagnostyczne wykorzystywane w współczesnej medycynie, które ma na celu rozpoznanie chorób serca. Badanie wykonuje się nie tylko chorym, cierpiącym osobom, ale także w ramach profilaktyki. EKG, jest zalecana osobom z bólem klatki piersiowej, kołataniami serca, często osłabionym i posiadającym nadciśnienie tętnicze. Oczywiście lista wskazań do przeprowadzenia badania jest o wiele dłuższa. Przyjrzyjmy mu się jednak bliżej.
Spis treści
Na czym polega badanie EKG?
Badanie EKG rejestruje akcje mięśnia sercowego. Aparat zapisuje wszystkie występujące impulsy elektryczne serca. Wynik na ekranie, jest rezultatem jego pracy. Dzięki elektrodom, nałożonym na klatkę piersiową badanego, transmitują impulsy, które są odbierane przez elektrody. Badanie ma szereg wad i zalet. Do najważniejszych z nich, należy jego powszechność, łatwość badania oraz cena. Dzisiaj, możemy badanie wykonać nawet w domu, u chorego. W trakcie poważnych sytuacji, badanie wykonuje się już w karetce. Poprzez szybkie zdiagnozowanie akcji serca, służby mogą lepiej pomóc poszkodowanemu. EKG wykryje nie tylko jego rytm, ale także wielkość komór, wszelkie zaburzenia jego pracy oraz niedokrwienie. Badanie ma szczególne znaczenie dla dalszego leczenia i losów chorego. Czasami analizę trzeba powtórzyć, jednak zdarza się to w wyjątkowych sytuacjach. Test pomaga przy wykryciu zawałów, chorób mięśnia sercowego, patologicznych zmian, wad wrodzonych oraz całego układu strukturalnego serca. Wadą badania jest okres rozpoznawalności wcześniejszej pracy serca. Analiza, nie dotyczy jego stanu z dnia wcześniej, oraz wcześniejszych dolegliwości. Czasami, nie wykrywa również blizny pozawałowej.
Jak wygląda badanie EKG?
Badanie EKG, nie boli. Jedynym wymogiem, które jest szczególnie ważne przed badaniem jest poinformowanie pielęgniarki lub lekarza o przyjmowanych lekach. Oprócz tego, nie zaleca się zbyt wysokiego wysiłku oraz odpoczynek przed badaniem. Każda przyśpieszona praca organizmu, może spowodować zaburzenie badania, a co za tym idzie, konieczność jego powtórzenia i błędnego wyniku. Dlatego też, pacjent odpoczywa parę minut przed badaniem. Rozbiera się on od pasa do góry i kładzie na łóżku. Odsłania nie tylko klatkę piersiową ale też nadrabski oraz kostki. Specjalnie oczyszczone elektrody, zostają położone na nogach, rękach oraz tułowiu. Analiza pracy serca trwa kilka minut. W tym czasie pacjent powinien się zrelaksować i nie ruszać.
Co warto wiedzieć o EKG?
Każdy, choćby najmniejszy ruch ciała powoduje, że analiza może być sfałszowana. Zapis pracy serca, zmienia się w różnych pozycjach, dlatego tak ważne jest, unieruchomienie podczas badania. Dodatkowo, kobietom nakłada się elektrody pod gruczołami piersiowymi. Wynika to, z różnego położenia brodawek. Również, przed badaniem nie zaleca się nadmiernego palenia papierów, picia kawy, energetyków, napojów słodzonych i zimnych, alkoholu i zażywania narkotyków.
Badanie EKG przez telefon
To nieinwazyjne, bezpieczne badanie, można wykonać także przez telefon. Rozwiązanie to, szczególnie pomocne okazuje się dla starszych osób, które mogą być pozbawione całodobowej opieki lekarskiej. W czasie kryzysowych momentów, chory wykonuje telefon do przychodni, która obsługuje telefoniczne EKG i poprzez wcześniej otrzymany aparat, przesyła falę akustyczne wraz z analizą pracy jego serca. Dzięki takiemu rozwiązaniu, chory automatycznie jest zdiagnozowany i może liczyć na profesjonalną, szybką pomoc lekarską.