Po porodzie zmienia się nie tylko nasze dotychczasowe życie, ale i nasze ciało. Coraz częściej – czy to z wyboru czy z kwestii zdrowotnych lekarz i przyszła mama decydują się na cesarskie cięcie. Warto pamiętać iż cesarka to operacja, po którym trzeba dać sobie czas na rekonwalescencję. Po tym czasie można zacząć pracować i dbać o swoje ciało, w taki sposób by wróciło do stanu przed ciążą. Dziś podpowiemy wam co możecie zrobić z brzuchem po cesarskim cięciu.
Spis treści
Blizna a cesarka
Cóż, po szwach, jak to zwykle bywa, zostanie blizna. Spokojnie! Na początku będzie wypukła i różowa, a potem znacząco zblednie. Najważniejsze jest to by dbać o nią należycie, dlatego też zaleca się mycie ran szarym mydłem i dokładną, nieinwazyjną pielęgnację. Wszelkie peelingi ujędrniające i kremy dla kobiet po porodzie są świetną pomocą, ale używaj ich dopiero gdy pozwoli ci na to Twój stan zdrowia.
Dodatkowo wszelkie ćwiczenia i wysiłek fizyczny możliwy jest dopiero po całkowitym zagojeniu się miejsca po operacji. Wcześniejsze działania mogą powodować trudniejsze gojenie się ran, a nawet rozchodzenie się ich, co oczywiście spowoduje szersze i bardziej widoczne blizny.
By przyspieszyć gojenie albo zmniejszyć widoczność blizn zaleca się stosowanie odpowiednich maści, które można kupić w aptece. Dodatkowo można skorzystać z domowych sposobów, takich jak np. olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy.
Płaski brzuch a cesarka
Blizna to jedno, a płaski brzuch to drugie. Dlatego też jest kilka technik i propozycji, które możesz stosować po całkowitym wyleczeniu rany i wyjściu ze szpitala. Pamiętać musisz, że ciąża trwała 9 miesięcy, a jej skutki odczuwać będziesz jeszcze trochę po porodzie. Macica przez cały okres trwania ciąży sukcesywnie się powiększała, dlatego też znacząco zwiększyły się twoje obwody. Dopiero po 6-8 tygodniach macica wraca do swoich dawnych rozmiarów. Możesz przyspieszyć ten proces decydując się na karmienie piersią.
Znanym i sprawdzonym sposobem na ujędrnianie danych partii ciała jest spryskiwanie naprzemienne ciepłym i zimnym strumieniem wody. Im większe różnice temperatur tym lepiej.
Oprócz zbilansowanej i dobranej pod nasze potrzeby diety, które pozwolą nam zgubić dodatkowe kilogramy, są również ćwiczenia.
Oto kilka propozycji na bezpieczne i sprawdzone ćwiczenia po cesarskim cięciu;
- wszelkie ćwiczenia polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu danych partii. Warto rozpocząć od zwykłych ćwiczeń mięśni Kegla.
- ćwiczenia na dużej piłce, idealne są do wzmocnienia mięśni brzucha, z jednoczesnym odciążeniem kręgosłupa
- wszelkie brzuszki standardowe, skośne, nożyce, czy nawet zwykłe podnoszenie miednicy
Pamiętaj też o zabiegach SPA, które możesz wykupić zarówno w profesjonalnym salonie kosmetycznym ( np. mezoterapia), jak również wykonywać w domu, za pomocą masażera, czy baniek chińskich.