Dziś odpowiemy na jedno z najczęściej powtarzających się pytań odnośnie odchudzania. Efekt jojo, postrach każdej odchudzającej się osoby!
“(…) Pół roku temu zaczęłam się odchudzać. Byłam młoda, nieodpowiedzialna, brakowało mi wiedzy. Zdecydowałam się na głodówkę, dzięki której schudłam 12 kg w miesiąc. Byłam mega zadowolona z siebie, ale nawet nie wiem, kiedy waga wróciła. Co zrobić by tym razem jojo nie wystąpiło?”
To, że głodówka nie jest dobrym sposobem na zrzucenie kilogramów, wiemy już od dawna. Zminimalizowana ilość kalorii owszem, pozwala nam zgubić centymetry, ale w większości jest to tkanka mięśniowa, okraszona spowolnionym metabolizmem. Tego typu dieta zawsze przyczynia się do anemii, niedoborów witamin i efektu jojo.
Spis treści
Co to jest efekt jojo?
Efekt jojo to wahania wagi (zarówno w górę jak i w dół), które występują podczas, ale i po odchudzaniu. Jeśli nasza waga waha się o około 10% ( i więcej) przez 5 miesięcy po odchudzaniu, to znak, że dopadło nas jojo. Przyczyn takiego zachowania jest wiele, ale najczęściej wynika to z nieodpowiednich kroków, na które zdecydowaliśmy się podczas całego etapu zrzucania kilogramów.
Jak wygląda efekt jojo?
Efekt jojo dopada około 80% osób, które na skutek nadwagi, zdecydowały się odchudzać. Najczęściej wynika to z chęci szybkiego i łatwego pozbycia się sporej ilości nadprogramowych kilogramów. Według badań, przeprowadzonych w ostatnich latach – walka z efektem jojo trwa średnio nawet 5 lat, co głównie skutkuje rozregulowanym metabolizmem.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba ze sporą nadwagą, decyduje się przejść na dietę. Wizja zrzucenia 20kg jest trudna do przełknięcia, zwłaszcza jeśli uzmysłowimy sobie iż ta walka trwać będzie ponad pół roku. To wtedy najczęściej dana osoba podejmuje drastyczne kroki, w których postanowiła odchudzić się szybciej i według niej, mniej drastycznie. Najprawdopodobniej uda jej się zgubić znaczącą część kilogramów w kilka tygodni. Radość będzie ogromna, ale… krótkotrwała. Z czasem stare nawyki wrócą. Na początku przyjdzie myśl, że “zasłużyłam, skoro tyle schudłam”, potem granica nagrody się zacznie zacierać.
Na skutek takich wahań, po około roku będziemy ważyć więcej niż przed podjętą walką. Wszystko zaczyna się od nowa.
Efekt jojo, jak zapobiec jego wystąpieniu?
Spokojnie, na szczęście to my mamy wpływ na to czy efekt jojo wystąpi, czy też nie. By temu zapobiec podamy 5 sprawdzonych i najlepszych metod.
- Po schudnięciu – nadal regularnie ćwiczyć
Jeśli uda Ci się schudnąć i osiągnąć wagę idealną, nie osiadaj na laurach! Ciężka praca nie oznacza odpoczynku i zaniechania odpowiednich ćwiczeń. Twój organizm już do nich przywykł i już je pokochał, nie zabieraj mu tej radości. - Imprezy z umiarem
Według badań, jednym z najtrudniejszych testów dla naszej diety są… spotkania ze znajomymi. Nikt nie mówi, że masz z nich rezygnować! Wybieraj na nich czerwone wino, zamiast piwa jasnego, albo sałatkę zamiast kolejnej porcji pizzy. - Pamiętaj o posiłkach
Twój zegar biologiczny jest najważniejszym przyjacielem twojej diety. Śniadanie, obiad i kolacja, to posiłki obowiązkowe, które powinny mieć swoje godziny i swoje rytuały. Nie rezygnuj z nich. - Uważaj na porcje
Największy problem osób po diecie – chęć zjedzenia wszystkiego i nagrodzenia sobie ciężkich miesięcy. Jeśli masz ochotę na burgera, to zjedz go ze smakiem. Zrezygnuj jednak z wersji podwójnej, która rozepchnie Ci, skurczony już, żołądek. - Odchudzaj się z głową
Najważniejszy element zostawiliśmy na koniec. Głodówki, diety jednoskładnikowe, płynne, detoksy miesięczne… to wszystko nie jest dietą zbilansowaną. Unikaj takich sztucznych “cudów”, które gwarantują ci szybki spadek.