Co nastolatek powinien wiedzieć o współżyciu i związkach?

W dzisiejszych czasach temat seksu jest wciąż tematem tabu, o którym wstydzimy się rozmawiać. Jednak mimo to jesteśmy ciekawi, szukamy informacji często u źródeł, które nie są rzetelne. Szczególnie ciekawi są nastolatkowie, którzy przeżywają okres dojrzewania, zaczynają się interesować płcią przeciwną, przeżywają pierwsze miłości i chcą dowiedzieć się więcej na temat swojej intymności. Młodzi ludzie powinni być wyposażeni w podstawowe informacje najlepiej jeszcze przed okresem dojrzewania. Ważne aby informacje te pochodziły z wiarygodnych i zaufanych źródeł jakimi są np. rodzice.

Po pierwsze granice

Najważniejszą kwestią, której młodzi ludzie powinni być świadomi jest ustalanie granic. Nastolatkowie powinni wiedzieć, że ich ciało należy tylko i wyłącznie do nich. To oni decydują o tym, jak o nie zadbać, kto może je oglądać i dotykać. Warto w tym okresie przypominać im o tym, że nikt bez wyrażenia własnej woli nie może być do niczego zmuszany. Jest to szczególnie ważne w okresie, kiedy młodzi ludzie zaczynają dorastać, pojawiają się pierwsze miłości, a zdanie otoczenia i rówieśników jest dla nich najważniejsze.

Po drugie – związek nieidealny

Dzieci często dostrzegają wokół siebie szczęśliwe, kochające się pary. Idealny chłopak, idealna dziewczyna, perfekcyjny pierwszy pocałunek i w końcu ten wyjątkowy pierwszy raz – tak właśnie wygląda miłość w telewizyjnym świecie. Zazwyczaj pokazujemy na zewnątrz tylko te dobre, pozytywne aspekty naszego życia. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak jest. Warto rozmawiać z młodymi ludźmi o tym, że czasem bywają takie chwile kiedy dwie osoby mają inne zdanie na dany temat lub ich potrzeby i pragnienia różnią się od siebie. Człowiek zmienia się przez całe życie, zmieniają się nasze poglądy, wartości i cele życiowe. Dlatego też świadomość tego aspektu pozwoli nastolatkom łatwiej uporać się z pierwszymi kryzysami czy nawet rozstaniami. Warto uświadamiać ich, że w życiu pojawiają się również te gorsze chwile, które z czasem mijają. Niezwykle cennym może okazać się przytaczanie dzieciom przykładów i sytuacji ze swojej młodości. To sprawi, że dystans między nimi a rodzicami zmniejszy się, a dziecko bardziej otworzy się na takie rozmowy.

Po trzecie – błędne wyobrażenia i konsekwencje

Wokół tematu seksu krąży wiele stereotypów i przekonań, które w większości przypadków nie mają nic wspólnego z prawdziwym życiem. Najważniejszą sprawą, którą należy uświadomić młodemu człowiekowi jest to, czym tak naprawdę jest seks. Nastolatek powinien wiedzieć, że stosunek seksualny nie ma na celu tylko prokreacji. Jest to również forma głębokiego kontaktu z drugą osobą, oddanie się jej i przeżywanie instynktownej przyjemności. Dlatego też nie należy się spieszyć z podjęciem tej decyzji, a już na pewno nie powinno się tego robić tylko dlatego, że wszyscy znajomi mają już to za sobą. Należy pamiętać, że tak jak inne czynności człowiek musi się tego nauczyć, dlatego nie można się zrażać gdy na początku nie zostaną spełnione nasze oczekiwania.

Świadomość istoty stosunku płciowego jest równie ważna jak świadomość jego konsekwencji. Nie należy zapominać o tym, że seks to również odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i drugiego człowieka. Wśród nastolatków często panuje przekonanie o tym, że podczas pierwszego razu nie można zajść w ciąże, co jest oczywiście nieprawdą. Młodzi ludzie muszą być świadomi, że podczas każdego stosunku może dojść do zapłodnienia. Dlatego też należy przekazać im wiedzę na temat metod antykoncepcyjnych, które zabezpieczają nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale także przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Okres dojrzewania jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. To właśnie w tym okresie kształtują się nasze wartości i odkrywamy samych siebie. Szczególnie ważnym aspektem jest sfera intymności człowieka. Niestety nie jest to temat, o którym chętnie się rozmawia, dlatego warto zadbać o to, aby już od najmłodszych lat oswajać dzieci z tą kwestią. Najważniejsze jest to, aby nie bać się o to pytać. Pamiętajmy, że sprawy związków i współżycia dotyczą każdego z nas, dlatego nie bójmy się o tym rozmawiać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest