Jak odzyskać siły po odwodnieniu? Elektrolity do picia

Szybka utrata wody jest bardzo niebezpieczna dla organizmu, gdyż może doprowadzić do odwodnienia. Taki stan jest szczególnie groźny dla dzieci, aczkolwiek także osoby dorosłe powinny zadbać o to, aby zawsze uzupełniać płyny. W przypadku odwodnienia, czy to z powodu biegunki, przegrzania, czy nadmiernego wysiłku fizycznego, należy pomyśleć o tym, aby wybrać odpowiednie elektrolity do picia, które w krótkim czasie pomogą wrócić ciału do pełni sił.

Jakie są objawy odwodnienia?

Wśród objawów niedoboru elektrolitów w organizmie wyróżniamy:

  • skąpomocz (zbyt mała ilość oddawanego moczu);
  • bóle i zawroty głowy;
  • ciągłe pragnienie;
  • zmęczenie, senność;
  • omdlenia;
  • zaburzenia rytmu serca.

Jeżeli zauważymy u siebie lub u swojego dziecka podobne dolegliwości i podejrzewamy odwodnienie, należy jak najszybciej przygotować elektrolity do picia, które dostarczą ciału niezbędnych składników.

Elektrolity – co to właściwie jest?

Elektrolity to wodne roztwory jonów, obdarzonych ładunkiem elektrycznym dodatnim lub ujemnym. Do najważniejszych z nich zaliczamy sód oraz potas, choć wśród elektrolitów znajdziemy również bardzo istotne dla funkcjonowania organizmu: magnez, wapń, żelazo, jony chlorkowe i fosforanowe.

Głównym zadaniem elektrolitów jest zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. Jednak nie jest to ich jedyna rola. Elektrolity wpływają również na:

  • przewodzenie impulsów nerwowych;
  • prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego;
  • prawidłową pracę mięśni, w tym serca.

Kiedy brakuje elektrolitów?

Kto najbardziej narażony jest na utratę elektrolitów? Do niedoboru płynów w organizmie dochodzi najczęściej w przypadku zbyt małej ich podaży lub nadmiernej utraty. To właśnie dlatego należy pamiętać, aby dziennie spożywać minimum 2,5 litra płynów, a rodzice powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie dzieci. Jeżeli chodzi o nadmierną utratę wody, występuje ona najczęściej w trakcie biegunek lub wymiotów oraz zwiększonego pocenia się. Szczególnie narażeni na utratę elektrolitów są więc także sportowcy, którzy muszą pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Najbardziej niebezpieczne jest odwodnienie u dzieci, do którego najczęściej dochodzi w przypadku schorzeń układu pokarmowego. Dlatego każdy rodzic musi zadbać o to, aby w domowej apteczce zawsze można było znaleźć elektrolity do picia, które pozwolą na uzupełnianie płynów w domu, co zmniejszy ryzyko doprowadzenia do poważnej utraty wody, przy której konieczna byłaby hospitalizacja. Warto zwrócić uwagę na elektrolity do picia Dicoflor, które zyskały uznanie zarówno rodziców, jak i dzieci.

Jak stosować elektrolity do picia?

Elektrolity należy zastosować od pierwszych chwil wystąpienia biegunki lub wymiotów, a także jak najszybciej, gdy zauważymy objawy odwodnienia u dziecka. Dicoflor Elektrolity dostępny jest w saszetkach, które wystarczy rozpuścić w 200 ml wody i podawać stopniowo. Produktu nie należy dodatkowo dosładzać. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką producenta.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest