Jak odetkać ucho? Domowe sposoby!

Problem zatkanego ucha może pojawić się z różnych przyczyn. Nieszkodliwe przypadki tej dolegliwości zdarzają się często podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Chętnie towarzyszą przeziębieniu. Z reguły z tym problemem można bez trudu poradzić sobie w domowym zaciszu. Jednakże, jeśli ten stan utrzymuje się ponad trzy dni oraz towarzyszą mu jeszcze inne objawy (takie jak ból czy uporczywy szum), może to świadczyć o pojawieniu się zapaleniu ucha. Z tym schorzeniem już sobie sami nie poradzimy, o wiele skuteczniej będzie zgłosić się do laryngologa. Gdy mamy do czynienia z łagodnym stanem, możemy sobie z nim poradzić sami.

Jak odetkać zatkane ucho? Domowe sposoby na zatkane uszy!

Jedną z podstawowych przyczyn zatykania ucha jest nadmierna ilość woskowiny. Woskowina jest naturalną substancją, która w odpowiednich ilościach chroni wnętrze ucha i ma działanie antybakteryjne. Poza tym utrzymuje niskie pH, co pomaga zapobiegać różnym infekcjom. Jej nadmiar natomiast prowadzi do zablokowania przewodu słuchowego, które może skutkować osłabieniem, a nawet całkowitą utratą słuchu. Przyczyny zbyt dużej ilości woskowiny są różne. Narażone na ten problem są osoby noszą aparaty słuchowe, ale także te, które mieszkają w zanieczyszczonych rejonach lub cierpią na różne alergie. Nie pomaga również używanie słuchawek dousznych, szczególnie tych gumowych.

Jak się pozbyć woskowiny? Najlepiej przeprowadzić delikatne płukaniu uszu. W tym celu należy przygotować strzykawkę wypełnioną wodą utlenioną ub specjalnym płynem do usuwania woskowiny. Głowę odchylić do tyłu i w bok tak, aby ucho, która chcemy odetkać, znajdowało się u góry. Gdy już osiągniemy idealną ku temu pozycję, strzykawkę należy delikatnie włożyć do ucha i kilka kropli jej zawartości spuścić do wnętrza narządu słuchu. Szczególnie w przypadku wody utlenionej, po dostaniu się płynu do ucha da się słyszeć specyficzne syczenie, będące oznaką rozpuszczania woskowiny. Gdy dźwięk ustanie, należy ostrożnie i powoli wyprostować głowę i pozwolić reszcie płynu wypłynąć na zewnątrz. To samo powtórzyć z drugim uchem.

Innym, skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru woskowiny jest oliwa z oliwek. Przed użyciem należy ją podgrzać i ciepłe krople wpuścić do zatkanego ucha. Natychmiastowo rozpuszcza substancję i przynosi ulgę.

Jeżeli zatkane ucho jest następstwem przeziębienia, warto udrożnić drogi oddechowe. Dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji wdychanie ciepłego naparu z rumianku i olejów eterycznych. Dzięki temu zmniejszymy obrzęk śluzówek.

W przypadku lotu samolotem lub jazdy windą pomocne jest np. żucie gumy, częste przełykanie śliny lub ziewanie. Zawsze też można udać się do apteki i spytać farmaceutę o spray do odtykania uszu. Z pewnością nie należy używać w tym celu patyczków higienicznych, ponieważ, jak już powszechnie wiadomo, tylko przepychają woskowinę wgłąb uszu. Najbezpieczniejszym i najprostszym domowym sposobem jest bez wątpienia płukaniu uszu wodą utlenioną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest