Infekcje intymne – rodzaje, objawy i leczenie

Infekcje intymne są bardzo powszechne – tak bardzo, że większość kobiet chociaż raz w życiu doświadcza jakiejś formy infekcji lub zapalenia.Niektóre kobiety z różnych powodów, są bardziej podatne na tego typu choroby.

Co zaburza prawidłowe funkcje miejsc intymnych?

Zdrowa pochwa jest miejscem zasiedlonym przez bakterie i drobnoustroje niechorobotwórcze, które tworzą tzw. fizjologiczną florę bakteryjną, która stanowi naturalną barierę ochronną. Zaburzenie równowagi mieszaniny tych mikroorganizmów powoduje wszelkiego rodzaju stany zapalne. Pochwa jest miejscem wrażliwym na wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na stan fizjologiczny mikroflory:

  • Wiek
  • Ogólny stan zdrowia organizmu
  • Zmiany poziomu hormonów
  • Przyjmowane leki
  • Stosunek płciowy
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Korzystanie z publicznych toalet, basenów, szatni
  • Nieodpowiednia dieta

Rodzaje infekcji intymnych

1.Grzybica

Najczęstszym rodzajem zapalenia pochwy, jest infekcja spowodowana jednym z wielu gatunków drożdżaków o nazwie Candida. Jest to rodzaj grzyba, który naturalnie występuje w organizmie w małych ilościach. Candida rozmnaża się w ciepłym, wilgotnym, pozbawionym powietrza środowisku i, w takich warunkach, może znacząco się rozwinąć, powodując infekcje. Do objaw grzybiczej infekcji pochwy należą: biała, grudkowata wydzielina, świąd, zaczerwienienie sromu i pochwy.

2.Bakteryjna waginoza

Wraz z drożdżakami w pochwie żyją także „przyjazne” bakterie zwane pałeczkami kwasu mlekowego. Stan bakteryjnego zakażenia pochwy wywołany jest zmniejszeniem ilości tego rodzaju bakterii w naturalnej florze bakteryjnej miejsc intymnych. Gardnerella jest bakterią najczęściej związaną z bakteryjnym zakażeniem pochwy. To właśnie brak pałeczek kwasu mlekowego i przerost tych innych bakterii powoduje objawy infekcji. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy kobieta może zauważyć gęstą, białawą wydzielinę o niezbyt przyjemnym, „rybim” zapachu. Chorobie nie towarzyszą ani świąd, ani pieczenie, dlatego jakiekolwiek niepokojące objawy zazwyczaj pojawiają się w późniejszym stadium rozwoju.

3.Rzęsistkowica

Z trzech najczęstszych zakażeń pochwy, rzęsistkowica to jedyna infekcja, która jest przenoszona drogą płciową. Jest to choroba dróg moczowo-płciowych, powodowana przez jednokomórkowego pasożyta, trichomonas vaginalis, przekazywanego podczas stosunku płciowego. Objawy zapalenia pochwy są podobne do innych infekcji pochwy: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk sromu, z żółtoszarą lub zielonkawą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu. Niektóre kobiety również odczuwają ból podczas oddawania moczu.

Inne powszechne infekcje pochwy i przyczyny świądu

1.Chlamydia trachomatis

Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która może powodować stan zapalny pochwy. U niektórych kobiet pojawią się śluzowo-ropne upławy, a u innych nie. Częstszym objawem jest krwawienie, zwłaszcza po stosunku. Kobiety aktywne seksualnie w wieku do 26 lat powinny być poddawane corocznym testom na obecność chlamydii, ponieważ choroba może przez dłuższy czas przebiegać bezobjawowo i może powodować bezpłodność.

2.Suchość pochwy

Swędzenie i pieczenie pochwy może być spowodowane przesuszeniem skóry, wynikającym z wrażliwości na czynniki drażniące: tampony, perfumowane mydła lub środki zmiękczające tkaniny, środki antykoncepcyjne, lub po prostu odwodnienie organizmu. Nie jest to infekcja, a rozwiązanie jest proste: nie narażać się na to, co powoduje tego typu reakcje.

3.Vulvodynia

Jest to stan, w którym kobiety cierpią na chroniczny ból lub dyskomfort sromu. Objawy są podobne do infekcji pochwy: pieczenie, kłucie, ból i obrzęk. Objawy mogą być stałe lub nieregularne.

4.Wirusowe zapalenie pochwy

Wirusy mogą również powodować infekcje pochwy. Większość wirusów rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne. Wirus opryszczki pospolitej jest częstą przyczyną wirusowego zapalenia pochwy. Objawy obejmują bóle w okolicy narządów płciowych spowodowane zmianami lub owrzodzeniami. Można także zaobserwować rany na wargach sromowych lub pochwie. Mogą one również być ukryte i widoczne tylko podczas badania przez ginekologa.

Leczenie infekcji intymnych

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te infekcje można leczyć. Szybka, prawidłowa diagnoza jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala ona na dobranie odpowiednich leków. Po pierwsze należy zgłosić się do lekarza, który określi z jaką infekcją mamy do czynienia. Najczęściej stosuje się leki doustne, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Wpływają one na równowagę mikrobiologiczną pochwy oraz chronią przed rozwojem drobnoustrojów chorobotwórczych. Tabletki dopochwowe lekarz zapisuje w leczeniu infekcji grzybiczych, bakteryjnych oraz mieszanych. Ich skład to głównie kwas L-askorbinowy, inulina,witamina E oraz kwas hialuronowy. Ostatni rodzaj to probiotyki dopochwowe, które zawierają szczepy bakterii probiotycznych. Działają regenerująco oraz obniżają prawdopodobieństwo kolejnych infekcji.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Leki na infekcje pochwy to ostateczność, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najważniejsza to właściwa higiena intymna,  ponieważ zbyt częste podmywanie zaburza florę bakteryjną w pochwie. Warto zainwestować w odpowiedni dobór płynów do higieny intymnej. Dodatkowo warto pomyśleć o zakupie przewiewnej i bawełnianej bielizny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest