Dżuma choroba zakaźna – objawy, leczenie

Czarna śmierć – tak o niej mawiano, gdy zabierała tysiące ludzi ze sobą. Pustoszyła całe kontynenty, nie pozostawiając po sobie ocalonych. Ci którzy na nią chorowali, mieli bardzo nikłe szanse na przeżycie. To dżuma, choroba, która do dzisiejszego dnia jest obecna w wielu krajach na ziemi. Niespotykana w Polsce, może być szczególnym zagrożeniem podczas letnich wakacji w Afryce lub Azji.

Dżuma – czym jest i skąd się wzięła?

Niewątpliwie, dżuma była chorobą średniowieczną. Wtedy, spowodowana przez szczury wywołała zakażenie bakterią Yersinia pestis. Niestety, bakteria roznoszona jest do dzisiejszego dnia przez gryzonie, pchły, koty, króliki i inne, mniejsze ssaki. Do zarażenia następuje poprzez ugryzienie przez zakażone zwierzę, bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi lub tkankami nosiciela oraz drogą kropelkową. Chorobę, możemy podzielić na trzy kategorie: dymienicza, posocznicową oraz płucną. Każda z nich, nieleczona może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Najczęściej spotykana, dymienicza odmiana dżumy, jest też najbardziej prawdopodobną. Do zachorowania na dżumę dymienicza dochodzi przez ugryzienie pchły lub zakażonego zwierzęcia oraz spożycie skażonego pokarmu. Bakterie przedostając się do organizmu człowieka, wraz z krwią wędrują do więzów chłonnych i powodują ich powiększenie. Dżuma septyczna, może rozwijać się pod postacią sepsy. Jest to powikłanie po pierwszej kategorii choroby. Choroba płucna dżumy jest wysoce zaraźliwa i dotyczy zarażenia drogą kropelkową.

Objawy dżumy

Każda z kategorii dżumy ma swoje charakterystyczne objawy, nieco różniące się od siebie. Dotyczy to zarówno okresu rozwoju i objawienia się choroby, jak i powiększenia narządów u człowieka.

  • Dżuma dymienicza – jako najostrzejsza z wszystkich odmian, rozwija się od 2 do 6 dni. Do objawów należy: gorączka, bóle głowy i mięśni, ogólne osłabienie, powiększone więzy chłonne, wysypka. Najwidoczniejszym objawem są powiększone więzy chłonne, charakteryzujące się dużym bólem u chorego. Wyróżnia się także powiększenie narządów, takich jak wątroba i śledziona.
  • Dżuma septyczna – rozwijana także jako sepsa. Powikłanie po dżumie dymienicznej charakteryzuje się wysoką gorączką, osłabieniem, bólami narządów wewnętrznych, wymiotami i biegunką. U chorego na dżumę septyczną dochodzi często do martwicy kończyn. Martwica, powoduje ciemne zabarwienie na palcach nóg i dłoni.
  • Dżuma płucna – objawami choroby, dostarczanej drogą kropelkową są: gorączka, kaszel, bóle klatki piersiowej i narządów wewnętrznych. Chorzy na tą chorobę muszą być bezwzględnie odizolowani. Kwarantanna dotyczy również osób mających styczność
    z chorym, która wynosi 6 dni, od kontaktu z zakażonym.

Dżuma choroba, którą można wyleczyć!

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje lub długie wyprawy w miejsca, gdzie choroba występuje, zabezpiecz się odpowiednim szczepieniem. Aktualnie, dżuma jest chorobą Azji, Afryki, Wietnamu, Indii, Algierii i Madagaskaru. Oczywiście, zdarzają się pojedyncze wypadki zachorowań również w innych miejscach na świecie. Na szczęście postęp medycyny niweluje przypadki śmiertelne oraz powikłania po odbytej chorobie. Jeśli objawy dżumy zostały szybko rozpoznane i podjęto odpowiednie leczenie, choroba jest całkowicie uleczalna. Tylko w przypadku opóźnionej reakcji na objawy, zarażenie może spowodować ciężkie konsekwencje. W razie rozpoznania głównych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz przepisuje antybiotyki, które zostają podane choremu do 7 dni. Wyjeżdżając na wakacje, uważaj na zabawy z zwierzętami, które mogą być nosicielami choroby. Należy również nie zbliżać się do martwych zwierząt oraz unikać kontaktu z osobami, których stan zdrowia wskazuje na zły stan zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest