Guma do ćwiczeń – jakie wykonywać z nią ćwiczenia?

Trening z wykorzystaniem specjalnej gumy do ćwiczeń jest polecany nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale również osobom, które chcą zadbać o swoją kondycję, a także poprawić gibkość, wytrzymałość i elastyczność mięśni. Jej wykorzystanie jest banalnie proste, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele modeli, dostosowanych do wielu konkretnych zadań. Pozwolą na wykonanie zarówno ćwiczeń siłowych, jak i ćwiczeń fitness.

Choć wyglądają niepozornie, to bardzo skuteczny i niedrogi przyrząd treningowy. Gumy do ćwiczeń to po prostu gumowe taśmy (zazwyczaj w formie opaski), które służą do naciągania. Z ich pomocą można trenować różne partie mięśni. Taśma do ćwiczeń dostępna jest nie tylko na siłowniach i w klubach fitness, ale także w sklepach sportowych. Warto rozważyć zakup tego typu akcesoriów i wzbogacenie nimi domowej siłowni.

Guma do ćwiczeń – jakie wykonywać z nią ćwiczenia?

  • Podczas treningu z gumą, będą pracowały również Twoje mięśnie głębokie odpowiedzialne za prawidłowe utrzymywanie postawy i równowagi.

Przypuśćmy, że chcesz poćwiczyć bicepsa. Przydeptujesz więc jeden koniec gumy stopą, drugi chwytasz w dłoń. Twoim zadaniem będzie zgięcie wyprostowanej ręki do kąta prostego. Naciąganie gumy będzie wymuszało u Ciebie napięcie mięśni brzucha. Im większy opór stawiany przez gumę treningową, tym większa praca nie tylko Twojego bicepsa, ale również innych mięśni stabilizujących postawę ciała.

Tak samo jeśli będziesz chciał poćwiczyć mięśnie skośne brzucha przy użyciu gumy zaczepiając ją i wykonując skręty tułowia trzymając jej drugi koniec w rękach- wtedy będą pracowały również mięśnie Twoich pleców.

  • Możesz zaangażować: mięśnie rąk, brzucha, pleców, czy też nóg wykonując przeróżne ćwiczenia. Tchniesz „nowe życie” do Twojej treningowej rutyny, ponieważ pojawi się nowa bardzo szeroka gama ćwiczeń, które będziesz mógł wykonywać.
  • Guma przyda się nie tylko podczas treningów wzmacniających, ale również stabilizujących, mobilizacyjnych, czy też podczas rehabilitacji,
  • Gumy do ćwiczeń są niewielkie i lekkie dlatego z łatwością możesz zabrać je ze sobą na wakacje, by ćwiczyć w plenerze. Dodadzą ci podczas wakacyjnego treningu obciążenia. No bo przecież hantli, czy sztangi nie zabierzesz.
  • Taśmy pilates – czy też taśmy fitness. One nie tworzą pętli. Są po prostu taśmą o długości mniej więcej 120cm. Mogą posłużyć również do ćwiczeń siłowych, chociaż bardziej pasuje napisać, że do ćwiczeń wzmacniających (jakiś super mięśni z nimi nie zrobisz). Świetnie się z nimi rozciąga :), o czym poczytasz TUTAJ. Gumy do rozciągania będą odpowiednie dla osób początkujących (zaczynających ćwiczyć), wracających do ćwiczeń po długiej przerwie, czy też będących  w trakcie rehabilitacji.

Guma do ćwiczeń pośladków

Guma do ćwiczeń pośladków dostępna na niniejszej stronie pozwoli Ci na urozmaicenie treningu i zaangażowanie mięśni, których dotychczas nie włączałeś do swoich ćwiczeń. Jest to doskonałe rozwiązanie, by urozmaicić m.in. domowe treningi, a wszystko to niewielkim kosztem. Zastosowanie, jakim cechuje się guma do ćwiczeń nie ogranicza się wyłącznie do rehabilitacji, jak niektórzy zwykli myśleć. Tego typu treningi angażują do pracy wszystkie mięśnie pośladków, dzięki czemu w niedługim czasie możesz zacząć zauważać pierwsze efekty i cieszyć się zgrabną sylwetką. Choć nie powinniśmy zaniedbywać ćwiczenia bicepsów ani tricepsów, to jednak większość użytkowników taśm stawia sobie za cel raczej kształtowanie pośladków lub ud. To dobry wybór, gdyż taśma do ćwiczeń może w tym znacząco pomóc. Świetnym ćwiczeniem jest choćby unoszenie bioder ze wsparciem taśmy. Aby wykonać to proste, acz efektywne ćwiczenie, wystarczy położyć się na plecach z ugiętymi kolanami, przełożyć taśmę przez biodra i zablokować ją rękoma. Teraz czas na unoszenie bioder przy jednoczesnym dociskaniu gumy do podłogi. Dzięki dodatkowemu obciążeniu – jakie da taśma – ćwiczenie to przyniesie efekty znacznie szybciej niż wykonywane bez gumy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Może się wydawać, że guma do ćwiczeń jest na tyle nieskomplikowanym sprzętem, że jej zakup to proste zadanie. Dobrze jest jednak zaznajomić się z parametrami gum i zastanowić się, do jakiego treningu będzie wykorzystywana. Na inny model zdecydują się osoby zaawansowane, po inne produkty sięgną początkujący miłośnicy aktywności fizycznej.

Jedyne, co może was powstrzymać przed zakupieniem takich gum, to ich cena, i pewnie zapytacie, czy warto, ponieważ kosztują one od kilkudziesięciu (za sztukę) do kilkuset złotych (za komplet). Ale faktem jest, że ich zastosowanie w treningach jest nieograniczone, za ich pomocą możemy pracować nad wytrzymałością, siłą, oraz są one bardzo pomocne przy rozciąganiu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest