Świnka morka czy warto ją kupić swojemu dziecku?

Dzieci to zabawa, radość i beztroska. Dzieciństwo kojarzy nam się nie tylko z tej dobrej strony, ale także z nieustanną, odkrywczą nauką. Uczenie się odpowiedzialności, to czasami ciężki orzech do zgryzienia. Jednak, nie taki diabeł straszny jak go malują. Opieka nad ulubionym zwierzakiem to też zabawa, mile spędzony czas oraz edukacja. Niektóre dzieci uwielbiają psy, inne mają kota. Ale czy każde ze zwierząt jest odpowiednie dla twojego dziecka? Pies potrzebuje dużo przestrzeni do biegania, kot zaś, chodzi swoimi ścieżkami. W odpowiedzi na potrzeby cichego, łagodnego zwierzaka, przychodzi świnka morska. Czy warto ją kupić swojemu dziecku?

Świnka morska fakty

Świnka morska, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była masowo hodowana w celach spożywczych, dzisiaj jest popularnym zwierzątkiem domowym. Istnieje wiele typów świnek morskich, do których zaliczymy świnki gładkowłose i długowłose. Różnice pomiędzy gatunkami, wynikają jedynie z wyglądu i z samego jej wychowania. To małe zwierzątko, jest aktywne zarówno w nocy jak i w dzień. Świnki, żyją długo. Ich przeciętny okres życia waha się w granicach 8 do 12 lat, a jej wymiary zależą od rasy, jaką zdecydujemy się mieć. Rozmiar przeciętny wynosi jednak od 23 do 36 centymetrów, przy czym samce są większe od samiczek.

Wady i zalety posiadania świnki morskiej

Do głównych zalet posiadania świnki w naszym ognisku domowym, jest przede wszystkim jej przyjazność względem dzieci. Świnki są bardzo aktywne, lubią głaskanie i zabawy. Dodatkowo, jeśli nie czują zagrożenia, nie gryzą, co jest kolejnym atutem, tego zwierzaczka. Te małe, fantastyczne towarzysze, lubią siedzieć na kolanach oraz różnego rodzaju smakołyki. Nawet starsze osobniki, pomimo swojego wieku, wykazują dużą aktywność i chęć zabawy. Niektóre osobniki, potrafią wykonać proste sztuczki, nie brudzą, a zabiegi higieniczne są proste i nie zajmują dużo czasu. Kwestią sporną, czy świnka nada się do naszego mieszkania, jest czasem jej hałaśliwość. Świnka, z racji, że jest zwierzęciem stadnym, najlepiej bawi się z towarzyszami. To małe stworzonko, jest aktywne zarówno w dzień jak i w nocy, z racji czego, może okazać się przeszkodą dla snu.

Świnka odbywa swoje 15 minutowe drzemki w trakcie dnia. Jeśli świnka jest głodna, również głośno, da o tym znać. Na pewno jednym z dużych plusów, jest cena jej utrzymania. Koszt utrzymania świnki morskiej waha się w granicach od 40 do 50 zł, w zależności od jakości pokarmu i ewentualnych zabawek. Jeśli świnka jest utrzymana w należytej czystości, nie śmierdzi. Trociny należy wymieniać co 4-6 dni i nie jest to uciążliwe zajęcie. Minusem jest jednak fakt, że świnki poza klatką, wykazują duże zainteresowanie domowymi kablami. Jeśli nie chcemy narazić nasze urządzenia na uszkodzenia, świnki należy pilnować.

Co jedzą świnki morskie?

Świnki morskie to gryzonie, które spożywają twardy pokarm. Tradycyjne jedzenie dla naszego zwierzaka, możemy kupić w sklepie zoologicznym. Możemy ją karmić również owocami i warzywami, jednak kluczom składnikiem ich pożywienia, są zboża, kasza, suche pieczywo i różnego typu ziarna. W komponowaniu diety dla świnki morskiej, warto zbilansować jej składniki.

Jaką świnkę morską kupić dziecku?

Zdarza się, że futrzane, małe świnki, mogą posiadać wszy lub wszołaki. Nie jest to dobre rozwiązanie, w przypadku, kiedy nasze dziecko bawi się z świnką. W celu zniwelowania owadów, koniecznie będzie użycie dodatkowych środków czystości. Popularną świnką morską, ze względu na jej charakterystyczny wygląd, okazuje się świnka morska skinny. Świnka jest bezwłosa i jest szczególnie przyjacielska. W wyborze świnki dla naszego dziecka, warto przemyśleć ewentualne alergie. Niestety, każda świnka może ją powodować, niezależnie od tego, czy posiada owłosienie czy też nie. Najlepszym sposobem na wybór świnki, będzie zapytanie o upodobania naszego dziecka. Obdarzy ją wtedy, szczególną troską i miłością.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest