Domowe sposoby na potówki u dorosłych

Potówki to drobne, czerwone krostki pojawiające się najczęściej na twarzy, szyi, plechach i w okolicach dekoltu. Są problemem, który uwidacznia się szczególnie latem, w upalne, słoneczne dni. Wydawać by się mogło, że jest to dolegliwość, która dotyczy wyłącznie niemowląt, ponieważ ich delikatna skóra nie posiada jeszcze w pełni wykształconych gruczołów potowych. Problem ten może jednak dotyczyć także dorosłych.

Ich przyczyną jest nadmierne przegrzanie organizmu. Duża ilość potu wydzielanego przez skórę powoduje zatykanie się gruczołów, czego konsekwencją są małe, swędzące krostki. Przyczyn przegrzania może być wiele: intensywny wysiłek fizyczny, wysokie temperatury powietrza, obcisłe, syntetyczne ubrania a nawet silny stres. Jeśli problem jest okresowy, i nie wiąże się z chorobą nadpotliwości, można poradzić sobie z nim domowymi sposobami.

Rodzaje potówek – jak wyglądają potówki?

  • potówki zwykłe – są tuż pod naskórkiem i przypominają pęcherzyki. Najczęściej pojawiają się na plecach, pośladkach i udach
  • potówki czerwone – to zmiany, które są zaczerwienione oraz pieką. Lokalizują się głębiej w skórze
  • potówki głębokie – pojawiają się najrzadziej. Są efektem wtórnego zakażenia już istniejącej zmiany

Sprawdzone sposoby na wyleczenie problemu potówek

Pierwsze, co należy zrobić w przypadku problemu z potówkami, to zadbanie o odpowiednią odzież. Chodzi o to, by skóra miała swobodny przepływ powietrza, co z pewnością przyspieszy proces gojenia. Dlatego najlepszym wyborem będą ubrania z naturalnego materiału. W żadnym wypadku nie wolno zasłaniać krostek opatrunkami ani obciskającymi ubraniami, które spowodują otarcie i podrażnienia.

Na tę dolegliwość skórną doskonale sprawdzi się kąpiel w chłodnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Wystarczy kilka łyżek, by uzyskać odpowiedni roztwór, który przyspieszy proces regeneracji skóry oraz zmniejszy uciążliwe swędzenie.

Zbawienne działanie na wszelkie dolegliwości skórne ma aloes. Działa bakteriobójczo i przeciwbólowo, a zawarte w nim substancje dodatkowo hamują rozwój procesów zapalnych. Warto więc zaopatrzyć się w maść z aloesem i smarować nią miejsca, w których występuje wysypka.

Aby wysuszyć i złuszczyć krostki można również sięgnąć po mąkę kukurydzianą. Wystarczy obsypać nią miejsce, gdzie są potówki. Wchłonie ona nadmiar wilgoci i potu, co z kolei pomoże w szybszym procesie gojenia.

Kąpiel w naparze z rumianku to kolejne rozwiązanie na problem potówek. Wystarczy zaparzyć kilka torebek zasuszonego zioła i następnie przelać go do wanny wypełnionej letnią wodą. Rumianek ma właściwości bakteriobójcze i łagodzące stany zapalne skóry. Dodatkowo działa oczyszczająco i rozjaśnia przebarwienia.

Na problem potówek mogą pomóc także zwykłe kostki lodu. Szczególnie zaraz po powstaniu krostek ochłodzą skórę i zmniejszą temperaturę ciała oraz pomogą zniwelować nieprzyjemne uczucie swędzenia. Pomogą również okłady z zimną wodą.

Problem uciążliwych, swędzących krostek powinien zniknąć samoistnie po upływie 5-6 dni, a wyżej wymienione metody pomogą w jeszcze szybszej regeneracji naskórka i rozwiązaniu uporczywej dolegliwości.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest