Hemoroidy to nieprzyjemna dolegliwość, która w znaczny sposób pogarsza jakość życia. Niestety większość osób na nią cierpiących wstydzi się udać do lekarza po pomoc, ponieważ uważa ją za krępującą przypadłość. Hemoroidy warto zacząć leczyć we wczesnym stadium ich powstawania, ponieważ wtedy szybko i łatwo można zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Dlatego też w świeżo powstałych hemoroidach pomocne mogą okazać się domowe sposoby ich leczenia.
Spis treści
Hemoroidy – czym są?
Hemoroidy inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze to struktura naczyniowa, która znajduje się w kanale odbytu każdego człowieka. Podczas oddawania stolca rozszerzają się, a później kurczą. Problem pojawia się wówczas, gry żylaki odbytu ulegają nadmiernemu rozciągnięciu. Zaczynają wówczas uciskać na nerwy, powodując uczucie świądu oraz dyskomfort.
Jakie są przyczyny hemoroidów?
Przyczyny hemoroidów są różne, ponieważ wiele czynników ma wpływ na ich powstawanie, więc nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na dane pytanie. Jednak do głównych przyczyn powstawania hemoroidów można zaliczyć następujące czynniki: zbyt mała ilość błonnika pokarmowego w diecie, siedzący tryb życia, brak zastawek w żyłach odbytu, częste zaparcia i biegunki, a ponadto ciąża, otyłość, podeszły wiek lub uwarunkowania genetyczne. Na hemoroidy cierpią szczególnie kobiety w ciąży.
Jakie są objawy hemoroidów?
- krwawienie z odbytu w trakcie lub po wypróżnieniu
- swędzenie odbytu
- uczucie niepełnego wypróżnienia
- sączenie z odbytu wydzieliny śluzowej
- nietrzymanie stolca
- ból odbytu w trakcie siedzenia
Hemoroidy w ciąży
Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na hemoroidy. Przyczyną żylaków są problemy z regularnym wypróżnianiem się oraz zaparciami. A także rozrastająca się macica, która uciska żyły jamy brzusznej przez, co krew nie może dopływać swobodnie. Hemoroidy ciążowe zazwyczaj zanikają samoistnie po kilku miesiącach po porodzie.
Hemoroidy – leczenie
Hemoroidy zewnętrzne łatwo zdiagnozować, ponieważ są widoczne. W przypadku hemoroidów wewnętrznych konieczne jest przeprowadzenie badania palpacyjnego, podczas którego lekarz wprowadza palec do odbytnicy. Często stosuje się także anoskopię lub sigmoidoskopię. Badania te polegają na wprowadzeniu przez odbyt cienkiego wziernika z latarką. Dzięki anoskopii lekarz obejrzy wewnętrzne okolice odbytu. Dodatkowym zabezpieczeniem są czopki na hemoroidy, zawierające wyciągi ziołowe.
Domowe sposoby na leczenie hemoroidów
1. Należy napełnić wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą. Opcjonalnie można dodać do niej napar z rumianku, kory dębu lub nagietka i moczyć miejsce objęte hemoroidami przez około 10-15 minut. Taką nasiadówkę należy powtarzać 1-2 razy dziennie.
2. Miejsce występowania hemoroidów można przemywać chusteczką nasączoną rumiankiem, korą dębu, aloesem lub nagietkiem, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.
3. Innym sposobem jest smarowanie 2-3 razy dziennie odbytu olejem kokosowym, który przynosi szybką ulgę w hemoroidach. Olej należy dokładnie zmyć po godzinie.
4. Do codziennej kąpieli warto dodawać olejek z bergamotki lub olejek z mirry, które redukują ból, łagodzą stan zapalny i działają odkażająco, co pozwala na szybsze wyleczenie hemoroidów.
Warto zaznaczyć, że domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne jedynie w początkowym stadium ich powstania. W przypadku zaawansowanego stadium choroby niezbędna jest wizyta u lekarza, a nawet leczenie chirurgiczne.
Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?
- unikaj zaparć
- prowadź aktywny tryb życia
- noś bawełnianą bieliznę
- pamiętaj o higienie intymnej