3 popełniane błędy podczas wykonywania przysiadu

Przysiad jest podstawowym ćwiczeniem, który angażuje większą grupę mięśni, poprawiając tym samym siłę i sprawność. Powinien być fundamentem każdego planu treningowego. Przysiady rozwijają nie tylko pupę, uda i nogi – podczas ich wykonywania pracuje także górna część ciała. Ponadto budują mięśnie i wzmacniają ścięgna i więzadła.

Prawidłowa technika jest kluczowa, szczególnie podczas wykonywania przysiadów z obciążeniem. Forma jest absolutnie niezbędna do uaktywnienia mięśni pośladków i uniknięcia obrażeń.

Oto trzy najczęstsze błędy, które możemy popełniać podczas przysiadów

Błąd # 1: Zbyt płytki przysiad

Jeśli będziemy wierzyć wszystkim internetowym memom, to głęboki przysiad jest dla niektórych prawdopodobnie sensem życia. Chociaż nie jest to do końca prawdą (wszyscy wiemy, że sensem życia są martwe ciągi), głęboki przysiad ma dużo sensu, dowodząc tym samym, że internetowe obrazki motywacyjne mają rację. Głęboki przysiad jest trudny do wykonania, ponieważ przede wszystkim przeczy naszej intuicji. Kiedy na plecach masz ciężką sztangę, ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to przykucnąć jeszcze niżej. Jednak ma to wiele bezpośrednich korzyści. Możesz dzięki temu znacznie lepiej wykorzystać moc swoich pośladków i ścięgien, co także sprawi, że przysiady staną się łatwiejsze (!).

Błąd # 2: Sztanga ułożona zbyt wysoko (na suwnicy Smitha)

Osoby niższe muszą zadbać o to, aby nie rzucały sobie dodatkowego wyzwania przy odkładaniu sztangi, która została wcześniej ustawiona zbyt wysoko na stojaku. Stwarzasz sobie więcej pracy, ponieważ musisz stawać na palce aby odblokować, jak i zablokować gryf na stojaku. Przenieś szpilki na wysokość, która nie będzie stwarzać problemu przy podnoszeniu i odkładaniu ciężaru.

Błąd # 3: Kolana schodzą się do wewnątrz

Schodzenie się kolan do środka może być spowodowane zbyt dużym ciężarem i może prowadzić do uszkodzeń w stawie kolanowym.

Jest to jeden z najczęstszych błędów podczas wykonywania przysiadu, który może być spowodowany słabymi biodrami i/lub brakiem odpowiedniego zrozumienia mechaniki przysiadu. Aby temu zaradzić, trenuj z opaską wokół kolan, aby uaktywnić biodra podczas przysiadu. Przysiady mogą być szkodliwe dla twoich kolan i mogą przyczynić się do powstania wielu innych kontuzji.

Przysiad jest jednak jednym z podstawowych, naturalnych ludzkich ruchów. I choć z pozoru wydaje się prosty, przez wielu z nas wykonywany jest błędnie. Bez dwóch zdań jednak przysiady robić musisz, jak najbezpieczniej jak to możliwe, minimalizując ryzyko przy jednoczesnej maksymalizacji korzyści, jakie z nich płyną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest