Ciśnieniomierz i jego funkcje

Choroby układu krążenia uważane są przez WHO za jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Lekarze podkreślają, że prawidłowa praca układu sercowo – naczyniowego jest kluczem do sukcesu w unormowaniu ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierz to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w żadnej apteczce. Najczęściej po ciśnieniomierz sięgają osoby cierpiące na zaburzenia ciśnienia tętniczego. Nawet jeśli nasze ciśnienie jest stabilne, warto mieć w swoim domu to przydatne urządzenie. W sklepie Sanity znajdziesz ciśnieniomierze atestowane i certyfikowane, które umożliwią Ci wiarygodny pomiar.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie krwi?

Ciśnienie tętnicze to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki tętnic w ciele człowieka. Za pomocą ciśnieniomierza mierzymy dwie wartości: najwyższa – ciśnienie skurczowe oraz najniższa – ciśnienie rozkurczowe. Dzięki systematycznemu pomiarowi ciśnienia krwi, możemy kontrolować stan zdrowia pod kątem chorób układu krążenia.

U osób dorosłych optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. O nadciśnieniu możemy mówić, kiedy wartości przewyższają 140/90 mm Hg.

U wielu osób w czasie mierzenia ciśnienia tętniczego pojawia się tzw. „efekt białego fartucha”. Oznacza to, że kiedy ciśnienie mierzy nam lekarz lub pielęgniarka, to często zwiększa ono swoją wartość. Monitorowanie ciśnienia tętniczego w domowym zaciszu pozwala na uzyskanie wiarygodnego pomiaru.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Aktualnie na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje elektronicznych ciśnieniomierzy – nadgarstkowe i naramienne. W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych, mankiet umieszczamy na nadgarstku, natomiast jeśli chodzi o ciśnieniomierze naramienne to zakładamy je na ramię, 2-3 cm nad stawem łokciowym.

Przy wyborze odpowiedniego ciśnieniomierza, pod uwagę należy wziąć praktyczne aspekty płynące z jego korzystania. Ważne, by urządzenie wyposażone było w odpowiedniej wielkości mankiet, pasujący do obwodu ramienia osoby, która z niego korzysta. Wiele elektronicznych ciśnieniomierzy posiada wbudowaną pamięć ostatnich wyników, dzięki czemu nie musimy martwić się, że nie jesteśmy w stanie zapamiętać naszych pomiarów. Urządzenie, które będzie posiadało większy wyświetlacz, z pewnością okaże się łatwiejsze w użytkowaniu przez starsze osoby.

Zanim jednak, zakupimy aparat do mierzenia ciśnienia, powinniśmy upewnić się, czy zawiera on wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Aby móc cieszyć się jak najdłuższym korzystaniem z tego sprzętu, powinniśmy kupować ciśnieniomierze od sprawdzonych i wiarygodnych sprzedawców. W sklepie Sanity znajdziesz produkty, których certyfikaty potwierdzają zgodność ze standardami Unii Europejskiej.

Kiedy używać ciśnieniomierza?

Kiedy Twoje ciśnienie jest nieunormowane, warto używać ciśnieniomierza codziennie rano, zanim wstaniesz z łóżka. Wahania ciśnienia tętniczego najczęściej pojawiają się w nocy. Jeśli dokuczają Ci częste bóle głowy, szumy w uszach, wtedy także należy skontrolować swoje ciśnienie. Kiedy jesteś zdenerwowany lub zestresowany, Twoje ciśnienie automatycznie wzrasta, dlatego w takich sytuacjach nie zaleca się dokonywania pomiarów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest