Kolor moczu – co oznacza? Badania i profilaktyka

Tematy związane z funkcjami wydalniczymi stanowią dla nas pewne tabu. Trudno sobie przecież wyobrazić rozmowę o tym w szerszym gronie towarzyskim. Na początek więc trochę teorii.

Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

Mocz to płyn o charakterystycznym kolorze oraz zapachu. Głównym jego składnikiem jest woda, pozostałe elementy to produkty przemiany materii szkodliwe dla organizmu. Niewielką ilość stanowią sole mineralne oraz barwniki żółciowe. Naturalny kolor moczu to jasnożółta lub ciemnożółta barwa. Taki kolor moczu nie oznacza choroby. Ale co zrobić, gdy nie jest nam do śmiechu, bo zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy i boimy się choroby? Proponujemy mini przewodnik, który pomoże rozwiać pierwsze wątpliwości, gdy zaniepokoją nas zmiany w barwie moczu. Opieramy się na autorytecie lekarzy specjalistów z Cleveland Clinic.

Przyczyny wywołujące zmianę barwy moczu

 • choroby nerek
 • kamica układu moczowego
 • gorączka
 • intensywny wysiłek fizyczny
 • żółtaczka
 • skazy krwotoczne

Kolor moczu

Przede wszystkim kolor moczu jest wskaźnikiem tego, co jemy. Pokazuje także czy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony. Bardziej czujni powinniśmy być, gdy nasze siusiu zmienia kolor na ciemniejszy. Może to tylko nasza dieta, ale nie można też wykluczyć poważniejszych schorzeń.

dziwny nieprzyjemny zapach moczu co oznacza zapach amoniaku w moczu 815x450

 1. Bezbarwny, przeźroczysty – za dużo wody w organizmie.
 2. Jasnosłomkowy, żółty przezroczysty – wszystko jest ok.
 3. Ciemnożółty – w porządku, ale pamiętaj dziś o piciu wody.
 4. Miodowy – jesteś odwodniony, napij się jak najszybciej.

Kolor moczu i możliwe choroby

 Mocz różowy, czerwony

W twoim moczu może być krew. To niekoniecznie powód do alarmu, ale warto to sprawdzić. Krew w moczu może sygnalizować: chorobę nerek, problemy z prostatą, zakażenie dróg moczowych, zatrucie rtęcią czy ołowiem. Skontaktuj się z lekarzem, ale przedtem przypomnij sobie co ostatnio jadłeś. Może borówki, buraki czy rabarbar? Jeśli tak, możesz być spokojny-to te produkty są odpowiedzialne za nietypową barwę moczu.

Mocz pomarańczowy

Być może pijesz za mało wody, ale kto wie, może masz kłopoty z drogami żółciowymi. Wówczas idź do lekarza. Na pomarańczowy kolor moczu wpływają także takie produkty, jak: malina, buraki oraz marchew.

Mocz niebieski lub zielony

Trudno w to uwierzyć, ale i tak bywa. Możliwe, że w Twoim układzie moczowym zagnieździły się bakterie. Również niektóre leki powodują taki zaskakujący efekt. Istnieją też choroby genetyczne, których wynikiem jest takie dziwne zabarwienie moczu, ale są one bardzo rzadkie. Lepiej skontaktować się z lekarzem i mieć pewność. Mocz może przybrać tą barwę gdy wcześniej spożyjemy produkty z dodatkiem zielonych lub niebieskich barwników np. zielone szparagi.

Mocz brązowy

Najpierw uzupełnij płyny i obserwuj. Jeśli nic się nie zmieni, najprawdopodobniej masz chorą wątrobę. Koniecznie zobacz się z lekarzem. Ciemny mocz w połączeniu z jasnym kałem może świadczyć o żółtaczce pozawątrobowej (mechanicznej). Ten kolor moczu może pojawić się także w wyniku nadmiernego spożywania produktów: fasola, bób, rabarbar.

Mocz czarny

Ten kolor też potrafi zaskoczyć. Pojawi się, jeśli przesadzisz z suplementacją żelaza. Niestety może też oznaczać, że w Twoim ciele tworzy się nowotwór, który produkuje składnik odpowiedzialny za czarny kolor.

Mocz pieniący i syczący

Jeśli zdarza się to jednorazowo, nie masz się czym martwić. Jednak, gdy dzieje się to za każdym razem, skonsultuj się ze specjalistą. Ustali czy nie masz jakiegoś problemu z nerkami. Zwykle spieniony mocz jest sygnałem nadmiaru białka w Twoim organizmie.

Do kogo zwrócić się o pomoc i jak się leczyć?

Pomocy diagnostycznej szukaj u lekarza pierwszego kontaktu. Przed wizytą przypomnij sobie kilka ważnych szczegółów, np: jak długo trwa niepokojący objaw, czy barwa moczu zmienia się w trakcie dnia, czy zmianie barwy towarzyszą inne niepokojące objawy (gorączka, wzmożone pragnienie, bóle). Powiadom lekarza o wszelkich kłopotach z pęcherzem i nerkami, jeśli takie kiedyś wystąpiły. Nie musisz się obawiać ewentualnych wstępnych badań. Lekarz może zlecić ogólne badanie moczu, analizę krwi czy USG układu moczowego. Wszystkie są szybkie i bezbolesne. Może tylko pobranie krwi budzi u mniej odpornych pacjentów mocniejsze emocje.

Mocz ciekawostki

 • Mocz zdrowej osoby jest sterylny. Nie zawiera żadnych bakterii, wirusów ani grzybów. Wbrew obiegowej opinii nie jest siedliskiem zarazków.
 • Przeciętnie w pęcherzu mieści się około 300ml płynu. Tylko tyle, choć czasem wydaje się nam, że dużo więcej.
 • W XVII wieku Hernning Brand próbował uzyskać z moczu złoto. Jak wpadł na ten szalony pomysł? Natchnęło go podobieństwo koloru między moczem a drogocennym kruszcem.
 • Mocz nadaje się do produkcji whiskey. To nie tylko teoria, ale i praktyka. Już to zrobiono! Oczyszczony mocz dodano do zacieru, by przyspieszyć fermentację. Proces ten umożliwia odpowiednia zawartość cukru w moczu.
 • Starożytni Rzymianie używali moczu do czyszczenia zębów, gdyż ze względu na zawartość amoniaku ma właściwości wybielające. Jak widać-co kraj, to obyczaj.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest