Pełni wyjątkowo ważną funkcję w naszym organizmie. To dzięki jej działaniu jesteśmy w stanie wysypiać się, dobrze i efektywnie się nauczyć, czy po prostu być w dobrym nastroju. Czy serotonina jest faktycznie niezbędna do życia? Jakie są skutki jej niedoboru?
Spis treści
Co to jest serotonina i co powoduje?
Serotonina jest inaczej nazywana hormonem szczęścia. Odpowiedni poziom serotoniny pozwala nam odczuwać bezpieczeństwo, wewnętrzny spokój, czy pozytywne emocje. Pełni ona role przekaźnika, który transportuje sygnały między wieloma obszarami w mózgu. Jeżeli poziom serotoniny jest odpowiedni nasz nastrój, produktywne uczenie się, regeneracyjny sen, lepszą pamięć, czy nawet zachowania społeczne.
Jakie są oznaki niedoboru serotoniny?
- Bezsenność – produkcja melatoniny w organizmie jest wprost uzależniona od odpowiedniej ilości serotoniny. Gdy brakuje nam serotoniny, to automatycznie zmniejsza się produkcja melatoniny, a za tym gwałtownie zmienia się nasz rytm dobowy i jesteśmy wybici z naszej rutyny. Ma to szczególnie negatywny wpływ na swobodne zasypianie i pozostawanie w fazie snu. Pamiętajmy jednak, że sam brak snu to nie jest wystarczająca podstawa, by sądzić , że brakuje nam serotoniny.
- Niepokój – niski poziom serotoniny wpływa na zaniepokojenie człowieka. Spowodowane jest to uwalnianiem niskiej ilości tego hormonu, co powoduje i skutkuje niską ilościà serotoniny w obszarach mózgowych odpowiedzialnych za impulsy oraz kontrolę emocji. Jednakże, najczęściej niepokój spowodowany dodatkowo innymi czynnikami oraz wieloma przyczynami. Może się łączyć z różnymi stanami chorobowymi.
- Problemy z trawieniem – co ciekawe, ponad 95% serotoniny powstaje w jelitach. Pomimo tak ogromnej ilości, która powstaje, nie dociera ona do mózgu. Zauważalny fizycznie skutek działania serotoniny, powstaje dopiero w mózgu, pomimo, że istnieją powiązania pomiędzy jedną, a drugą serotoniną. Niedobór, zarówno jednej, jak i drugiej, powoduje ubytki w poprawnym przekazywaniu informacji pomiędzy mózgiem, a jelitami, co w efekcie przenosi się na problemy z poprawną pracą jelit, a w efekcie na zaburzenia trawienia. Niedawno zostały też odkryte powiązania, pomiędzy niedoborem serotoniny, a zespołem jelita drażliwego.
- Zmęczenie lub wyczerpanie – prawidłowy poziom serotoniny w organizmie powoduje wyraźnie odczuwaną ilość energii. W przypadku osób, które mają zaburzoną ilość serotoniny, możemy zaobserwować chroniczne zmęczenie, które idzie w parze z ciągłym wyczerpaniem organizmu. W momencie, gdy poziom serotoniny znacząco wzrośnie, dana osoba poczuje gwałtowny i wyraźnie odczuwalny przypływ energii. Warto pamiętać, żeby nie bagatelizować objawu zmęczenia lub wyczerpania, tylko dokładnie mu się przyjrzeć i podjąć odpowiednie kroki.
- Apetyt na słodycze – z pewnością każdy z nas czuje się lepiej po zjedzeniu czegoś słodkiego. Jest to spowodowane nie tylko dużą dawką energii, ale również gwałtownym wzrostem poziomu serotoniny w organizmie. Niestety, poziom serotoniny tylko chwilowo jest odpowiedni. Krótko po zjedzeniu czegoś słodkiego poziom ten drastycznie spada, co ma swoje niepożądane skutki. Człowiek staje się nerwowy i drażliwy, a czasem nawet bardzo agresywny. Problem z poprawnym poziomem serotoniny powinniśmy zauważyć właśnie po tych negatywnych zachowaniach.
Czym grozi i jakie są skutki niskiego poziomu serotoniny?
Serotonina odgrywa bardzo istotną rolę w regulowaniu procesów zachodzących w organizmie. Niedobór serotoniny może zagrozić takim procesom jak odpowiednia kontrola emocji, czy poprawny, regeneracyjny sen. Jej niedobór może się także odbić na naszych relacjach międzyludzkich i problemach z żołądkiem, które będą wpływały na nasze samopoczucie. Dodatkowo możemy być wręcz przewrażliwienie i możemy mieć problem z „utrzymaniem nerwów na wodzy”.
Serotonina jest niezbędna w naszym życiu, jeżeli chcemy po prostu czuć się dobrze i mieć dobry nastrój. Reguluje i wpływa na wyjątkowo dużą ilość procesów odbywających się w naszym organizmie, dlatego gdy tylko zauważymy któreś z wymienionych wyżej objawów powinniśmy poważnie rozważyć kwestie niedoboru serotoniny w organizmie.