Z roku na rok staje się coraz bardziej popularną formą ćwiczeń na całym świecie. Na korzyść tego sportu przemawia bardzo wiele, począwszy od rodzaju i sposobie wykonywania ćwiczeń, a kończąc na specjalnych wymaganiach, jak wiek, czy miejsce ćwiczeń. Street workout to rodzaj ćwiczeń, który rozrasta, ewoluuje i rozprzestrzenia się w niesamowitym tempie. Zdecydowanie korzystnie wpływa na to fakt, że sami możemy rozpocząć ćwiczenia w dowolnym momencie – wystarczy tylko, że znajdziemy plac z drabinkami i konstrukcjami, które ułatwiają ćwiczenia. Dlaczego street workout stał się tak popularnym sportem? Jak powinniśmy zabrać się za
wiczenia na świeżym powietrzu?
Spis treści
Co to jest street workout?
Street workout jest wyjątkowo młodym rodzajem ćwiczeń, bo wywodzi się on z lat 90 ubiegłego wieku. Wprawne oko dostrzeże spore podobieństwo do kalisteniki. Podobieństwo pojawiło się wraz z rozwojem całego street workout’u, bowiem początki i założenia tego rodzaju sortu były zupełnie inne. Sport ten powstał w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w gettach zamieszkiwanych przez czarnoskóre społeczeństwo. Rozbudzili w sobie chęć do rywalizacji sportowej, więc zaczęli ćwiczyć. Z powodu panującej tam powszechnie biedy, nie byli w stanie uczęszczać do płatnych siłowni. W związku z tym, wychodzili na ulice i zaczynali ćwiczyć wykorzystując wszystko co mieli pod ręką – ławki, latarnie, trzepaki, drabinki i uchwyty. W obecnych czasach miejsca wyewoluowały, ale duch ćwiczeń pozostał.
Przykładowy plan treningowy i sposób ćwiczeń
Każdy z nas, gdy rozpoczyna nowy sport zastanawia się jak ćwiczyć. Niezależnie od rodzaju sportu, najważniejsze to ćwiczyć poprawnie, efektywnie i z głową. Ta sama reguła odnosi się do street workout’u, w którym nasze stawy są wyjątkowo narażone na uszkodzenia i urazy mechaniczne. Zatem, o czym powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności? Bezdyskusyjnie jest to rozgrzewka. Dobra rozgrzewka zapewniana przygotowanie do wysiłku i wzmacnia nasze całe ciało, by było bardziej odporne. Równie ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, która będzie zaopatrywała nasze ciało w odpowiednią ilość energii.
Przykładowe ćwiczenia
- Podciąganie się na drążku
- Pompki tradycyjne
- Pompki szwedzkie – na uchwytach
- Brzuszki
- Bieg
- Podskoki
- Kombinacje podciągania i brzuszków na drążku
- „Ludzka flaga”
Dlaczego akurat ten rodzaj ćwiczeń?
Za wyborem street workout’u na sport docelowy przemawia bardzo wiele czynników. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że ćwiczenia wykonywane są na świeżym powietrzu. Stały dostęp do tlenu i zdecydowanie lepsza wentylacja całego organizmu w trakcie
ćwiczeń korzystnie wpływa na wentylację całego organizmu i transport tlenu do wszystkich mięśni. Inną, równie ważną rzeczą, jest krążenie. W pewien sposób jest to wywołane przez stały dostęp do świeżego powietrza. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wyborem street workout’u niewątpliwie jest dostępność miejsc do ćwiczeń i sposób wykonywania ćwiczeń. Miejsc, aby ćwiczyć street workout w każdym mieście jest coraz więcej. Znajdziemy je na każdym osiedlu, najczęściej w pobliżu placów zabaw dla dzieci. To dlatego oraz przez sposób wykonywania ćwiczeń, który opiera się głównie na ćwiczeniach z ciężarem własnego ciała. Niektórzy sportowcy w celu zwiększenia swojej siły dokładają czasem różnorakie obciążenia, jak na przykład pas z obciążeniem, czy kamizelka z obciążeniem.
Street workout to sport stworzony dla każdego, jednak skupili się na nim młodzi ludzie. Skomplikowane figury gimnastyczne, które wykonuje się na drabinkach, czy nierzadko spore obciążenia powodują, że starsze osoby rezygnują ze street workout’u i skupiają się na kalistenice. Pomijając jednak wszelkie niedogodności i spory wysiłek fizyczny, to okazuje się, że sława street workout’u spowodowana jest głównie przez powszechną dostępność miejsc do uprawiania tego sportu. Co więcej, na pewno nie można zaprzeczyć prozdrowotnym właściwościom tego rodzaju ćwiczeń, zdecydowanie wpływa na to świeże powietrze. Jak rozpocząć swoją przygodę ze street workout’em? Znajdźmy miejsce do ćwiczeń, ustalmy swój cel i plan treningowy i do dzieła.