Ból w czasie pandemii a stosowanie Ketonalu (ketoprofenu)

Na chorobę COVID-19 wywoływaną przez nowego koronawirusa nie ma jeszcze celowanego leku. Specjaliści podają więc pacjentom znane środki i obserwują ich działanie. Sporo kontrowersji pojawiło się wokół leków z grupy NLPZ. Zatem czy stosowanie ketoprofenu podczas pandemii jest bezpieczne?

Czy można stosować Ketonal przy koronawirusie?

Kontrowersje dotyczące stosowania środków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a więc także Ketonalu, pojawiły się po wypowiedzi francuskiego ministra zdrowia. Stwierdził bowiem, że pogarszają one przebieg infekcji, dlatego nie należy podawać ich pacjentom zakażonym koronawirusem.

Informacja ta jest jednak błędna. Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, powołując się na Europejską Agencję ds. Leków, informuje, że nie ma dowodów naukowych na to, że NLPZ (w tym Ketonal) wpływają negatywnie na infekcję wywołaną koronawirusem. Podkreśla także, że pacjenci i personel medyczny powinni rozważać wszystkie dostępne opcje leczenia i nie rezygnować ze stosowania ketoprofenu (ani innych NLPZ). Oczywiście zgodnie z ulotką i zaleceniami konsultantów krajowych.

Czy można sięgnąć po ketoprofen bez konsultacji z lekarzem?

Z powodu pandemii koronawirusa dostęp do lekarza nierzadko jest utrudniony – wiele gabinetów i przychodni funkcjonuje w innym trybie i przyjmuje tylko pilne przypadki. Osoby, które zmagają się z przewlekłym lub ostrym bólem, muszą poradzić sobie z nim samodzielnie w domu. Wielu pacjentów zastanawia się, czy może sięgnąć po ketoprofen bez konsultacji z lekarzem.

Odpowiedź brzmi: tak. Pod koniec 2017 roku firma SANDOZ wprowadziła do aptek lek Ketonal Active. Zawiera on zmniejszoną dawkę ketoprofenu, dlatego jest dostępny bez recepty, można więc stosować go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń znajdujących się na ulotce dołączonej do opakowania dotyczących dawkowania i przeciwwskazań. W razie wątpliwości można skontaktować się z lekarzem (telefonicznie lub przy pomocy konsultacji on-line) lub farmaceutą.

Należy pamiętać, że Ketonal nie jest przeznaczony dla osób poniżej 15 roku życia. Nie powinny po niego sięgać również kobiety ciężarne i karmiące piersią, pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego oraz osoby, u których w przeszłości wystąpiła nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie niektórych leków: metotreksatu, litu i innych środków z grupy NLPZ.

Jak dawkować Ketonal?

Ketonal można przyjmować w dawce określonej na ulotce dołączonej do opakowania lub zleconej przez lekarza. Nie należy jej samodzielnie modyfikować, ponieważ takie działanie może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych. Wśród nich najczęściej wymienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Bez względu na to, czy ketoprofen jest stosowany w celu złagodzenia objawów infekcji koronawirusem, czy z powodu innych dolegliwości, eksperci rekomendują, aby lek ten stosować w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie krótki okres. W przypadku dostępnego bez recepty Ketonalu Active jest to 1 kapsułka (50 mg ketoprofenu) przyjmowana co 8 godzin, maksymalnie przez 5 dni. Przy bólu związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów można skrócić czas między kolejnymi dawkami do 6 godzin.

Ketoprofen najlepiej jest przyjmować podczas posiłków. Kapsułkę należy popić dużą ilością wody lub mleka. W trakcie stosowania leku nie można spożywać alkoholu ani innych środków należących do niesteroidowych środków przeciwzapalnych.

Na jaki rodzaj bólu pomaga ketoprofen?

Ketoprofen pomaga na każdy rodzaj bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takiego zdania jest aż 57% osób, które go stosują (dane z raportu Kantar Polska, wrzesień 2019). Lek ten doskonale sprawdza się w przypadku dolegliwości bólowych ze strony mięśni, kości, stawów, głowy i zęba. Wiele kobiet sięga po niego także w czasie menstruacji. Dodatkowo ze względu na jego działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne można stosować go podczas przeziębienia lub grypy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest