Naturalne oleje, tłoczone na zimno, niefiltrowane i bez konserwantów, są jednymi z najzdrowszych dodatków do posiłków, jakie można dostać. Gwarantują dostarczenie do organizmu wielu składniki odżywczych, dzięki czemu pozytywnie wpływają na stan całego organizmu. Jednym z nich jest olej rydzowy, który dawniej był bardzo popularny a obecnie wraca do łask. Warto to zmienić i poznać go bliżej.
Spis treści
Z czego tłoczymy olej rydzowy?
Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nazwa wskazuje na rydze, to olej rydzowy nie jest tłoczony z tych grzybów. Wytwarza się go z nasion lnianki zwanej rydzykiem lub rydzem, a o nazwie przesądził rdzawy kolor ziarenek. Jeszcze na początku XX wieku był doskonale znany i ceniony na równi z olejem lnianym. Niestety, wraz z upływem czasu i rozwojem masowej produkcji olejów, głównie rafinowanych, takich jak rzepakowy czy słonecznikowy, olej z lnianki odszedł w zapomnienie.
Czym różni się olej lniany od oleju rydzowego?
Len i lnianka to dwie różne rośliny, a zatem oleje z nich zrobione także nie są identyczne. Różnią się od siebie nie tylko kolorem i smakiem, ale również innymi cechami. Warto przy tym zwrócić uwagę właśnie na ich aromat, gdyż dla osób, które nie przepadają za smakiem oleju lnianego, rydzowy może być idealnym zastępstwem.
Oba oleje mają dużą zawartość kwasów omega-3, choć lniany zawiera ich nieco więcej. Odznaczają się także dużymi ilościami pozostałych składników odżywczych. Warto przy tym napomknąć, iż olej rydzowy jest nieco bardziej odporny na jełczenie i można go dłużej przetrzymywać po otwarciu w lodówce.
Właściwości oleju rydzowego
Oleoteka, będąca małą, tradycyjną olejarnią, każdego dnia zajmuje się przygotowywaniem świeżego, tłoczonego na zimno oleju, dlatego najlepiej wie, jakie posiada on właściwości. Przede wszystkim zwraca uwagę na jego zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi, co korzystnie wpływa na stan serca, naczyń krwionośnych, a także wszystkich innych organów wewnętrznych.
Kolejną właściwością oleju rydzowego jest zdolność do regulacji poziomu cukru we krwi, co przyczynia się do zapobiegania cukrzycy oraz stanom przedcukrzycowym. W przypadku osób, które borykają się już z tą chorobą, może pomóc im w ustabilizowaniu poziomu cukru. Również wszyscy, którzy mają problemy reumatyczne, powinni spożywać olej z lnianki. Dzięki temu będą mogli polepszyć pracę swoich stawów i zmniejszyć dolegliwości związane z artretyzmem.
Zdrowie i młodość
Olej rydzowy nie tylko pomaga w utrzymaniu ciała w zdrowiu, ale również w młodości. Jego właściwości antyoksydacyjne i odżywcze sprawiają, że zapobiega on starzeniu się komórek i opóźnia procesy związane z wiekiem. Widać to szczególnie dobrze po skórze i włosach, które są ładniejsze i młodsze, gdy są lepiej odżywione. Właściwości antyoksydacyjne przyczyniają się również do zapobiegania powstawaniu nowotworów.